Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa ogłasza rozbudowę systemu monitoringu jakości powietrza. Ruszył przetarg na dostawę i uruchomienie 165 czujników pomiarowych

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy ogłosił przetarg na dostawę i uruchomienie 165 czujników pomiarowych wraz z oprogramowaniem.
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy ogłosił przetarg na dostawę i uruchomienie 165 czujników pomiarowych wraz z oprogramowaniem. Krystian Dobuszyński
W Warszawie planowana jest budowa kompleksowego systemu monitoringu jakości powietrza. Władze stolicy właśnie ogłosiły przetarg na dostawę i uruchomienie 165 czujników pomiarowych wraz z oprogramowaniem. - Naszym priorytetem jest zdrowie wszystkich mieszkańców Warszawy - czytamy na stronie Urzędu Miasta.

Władze Warszawy od dłuższego czasu znacząco rozbudowują system monitoringu jakości powietrza. Przypomnijmy, że w 2020 roku powstały dwie nowe stacje referencyjne. Jedną z nich usytuowano w sierpniu przy ulicy Grochowskiej, z kolei drugą oddano do użytku w grudniu, przy alei Solidarności, niedaleko Placu Bankowego.

- Gęsta sieć czujników pomiarowych "domknie” nasz kompleksowy system monitoringu oraz pozwoli rzetelnie informować mieszkańców o aktualnej jakości powietrza. Naszym priorytetem jest zdrowie wszystkich mieszkańców Warszawy więc zależy nam na tym, aby mieli aktualną, precyzyjną wiedzę o jakości warszawskiego powietrza - tłumaczy Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy, cytowana na stronie internetowej UMSW.

W Warszawie pojawi się 165 czujników pomiarowych

Jak zapowiedział Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, spośród 165 czujników pomiarowych aż 108 zostanie zainstalowanych na terenie stolicy. Pozostałe zostaną rozlokowane w 17 gminach ościennych. Umowa obejmuje także możliwość rozszerzenia oferty o kolejne 100 urządzeń.

- Rozciągnięcie sieci monitoringu na całą metropolię warszawską pozwoli lepiej śledzić, gdzie powstają zanieczyszczenia i jak się przemieszczają - zapewnia Urząd Miasta.

Władze stolicy informują, że wszystkie czujniki pomiarowe będą mierzyć poziom pyłów zawieszonych P10, PM 2,5, PM1 oraz dwutlenku azotu, a 13 z nich dodatkowo poziom ozonu. Dodają, że lokalizacje urządzeń zostały wytypowane przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej, w taki sposób, aby uzyskane wyniki były reprezentatywne dla poszczególnych dzielnic. Urząd Miasta Stołecznego Warszawy przekazuje, że część czujników pojawi się na budynkach placówek oświatowych, użyteczności publicznej oraz w rejonie ruchliwych ulic i skrzyżowań.

- Pozwoli to na dokładniejsze monitorowanie i identyfikację potencjalnych zagrożeń, a także na dalsze doskonalenie systemu informowania mieszkańców - wyjaśnia UMSW.

Łączny koszt inwestycji szacuje się na 4-5 mln zł. Środki na budowę pochodzą z projektu "Wirtualny Warszawski Obszar Funkcjonalny (Virtual WOF)", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa mazowieckiego na lata 2014-2020.

Warszawa troszczy się o jakość powietrza

Władze stolicy podkreślają, że informowanie mieszkańców o jakości powietrza w stolicy to jeden z ich priorytetów. Urząd Miasta Stołecznego Warszawy wyjaśnia, że dotychczas system informowania opierał się na danych pozyskanych ze stacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, spośród których tylko jedna miała charakter komunikacyjny, a więc mierzyła jakość powietrza przy głównej arterii transportowej.

Wybudowane w 2020 roku obiekty przy ul. Grochowskiej 244a i al. Solidarności 83/89, pełnią funkcję stacji komunikacyjnych. Obie spełniają standardy stacji GIOŚ. Dane z tych punktów dostępne są na platformie IoT

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto