We Włocławku nadal brakuje całodobowej apteki. Sprawę skierowano do prokuratury i ministra zdrowia

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Apteka przy placu Wolności we Włocławku całodobową działalność zaczęła w październiku 2020 r. Obecnie nie prowadzi jednak nocnych dyżurów
Apteka przy placu Wolności we Włocławku całodobową działalność zaczęła w październiku 2020 r. Obecnie nie prowadzi jednak nocnych dyżurów pixabay.com
Udostępnij:
Od połowy maja 2021 roku we Włocławku nie ma całodobowej apteki, a mieszkańcy muszą jeździć do innych miast, żeby w godzinach nocnych kupić potrzebne leki. Apteka, która wcześniej pełniła nocne dyżury twierdzi, że praca w godzinach nocnych jest nieopłacalna i nie ma do tego wystarczającej liczby pracowników. W sprawie problemów z działaniem całonocnej apteki, prezydent Włocławka zwrócił się do ministra zdrowia i prokuratury.

Zobacz wideo: Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne.

Całodobowej apteki we Włocławku nie ma od połowy maja 2021 roku

W październiku 2020 roku, na mocy uchwały Rady Miasta, całodobowe dyżury (także w niedziele i święta) we Włocławku zaczęła pełnić apteka Dbam o Zdrowie znajdująca się na placu Wolności. Jednak w maju 2021 roku zawiesiła nocne dyżury. 25 maja, podczas sesji Rady Miasta, prezydent Marek Wojtkowski zapewniał, że problem z dostępem do całodobowej apteki był jedynie przejściowy i został rozwiązany. Wynikał z braku pracownika.

Jednak apteka nadal nie wznowiła nocnych dyżurów. O sprawę braku nocnej apteki na sesji (28 września 2021) pytał radny Piotr Kowal.

- Coraz więcej mieszkańców porusza ten problem. W momencie potrzeby zakupienia leków po godzinie 22, muszą jechać poza Włocławek – podkreślał radny Piotr Kowal.

Dlaczego apteka we Włocławku nie chce prowadzić nocnych dyżurów?

Problem z nocną działalnością apteki wyjaśniła na sesji Domicela Kopaczewska, zastępca prezydenta Włocławka. Przekazała, że – z godnie z ustawą prawo farmaceutyczne - samorząd miasta ma obowiązek ustalenia godzin pracy aptek na terenie miasta, ale nie ma żadnych możliwości prawnych, żeby ten przepis egzekwować.

- W związku z tym do tej pory wykonaliśmy wszelkie działania, które zgodnie z prawem pozwalały nam na negocjowanie w tej sprawie. Kilka razy zwracaliśmy się o wsparcie do Pomorsko-Kujawskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, która raz wezwała aptekę do tego, aby podjęła pracę w godzinach nocnych. Dwukrotnie o to prosiliśmy. Drugie pismo było już mniej stanowcze. Po pierwsze apteka twierdzi, iż nie ma kadr; a po drugie, że praca w godzinach nocnych jest absolutnie nieopłacalna. Podaje też informację, że sprzedawane w tym czasie leki, nie są lekami ratującymi życie czy zdrowie mieszkańców – mówiła podczas sesji Domicela Kopaczewska.

Sprawa nocnych dyżurów apteki we Włocławku trafiła do ministra zdrowia i prokuratury

Warto zaznaczyć, że Okręgowy Inspektorat Farmaceutyczny, do którego miasto zwróciło się z prośbą o wypowiedzenie się w tej sprawie, przyznał że przepisy prawa są niejednoznaczne. Sprawa trafiła także do ministra zdrowia i prokuratury.

- Mamy podjąć uchwałę i nie mamy żadnych prawnych możliwości, żeby ta uchwała była realizowana. W związku z tym pan prezydent wystąpił do ministra zdrowia – przekazała Domicela Kopaczewska, dodając że – z informacji medialnych – wynika że prowadzone są prace nad zmianą ustawy prawo farmaceutyczne, aby dawała samorządom możliwość egzekwowania przepisów nałożonych na apteki.

Sprawa braku nocnej apteki we Włocławku przekazana została również do prokuratury.

- Z bólem, ale wystąpiliśmy do prokuratury o to, aby podjąć działania w tym zakresie. Mamy informacje z innych samorządów, że jeśli samorząd podejmował uchwały dotyczące godzin prac aptek nie uzgadniając tego z aptekami, wojewoda uchylał takie uchwały. Bez zgody apteki na ustalenie godzin pracy nie mamy możliwości podjęcia takiej uchwały. Dotyczy to nie tylko Włocławka, ale innych miast – zaznaczyła Domicela Kopaczewska. - Wysłaliśmy zaproszenia do wszystkich aptek działających na terenie Włocławka. Na zaproszenie odpowiedziało 9-10 aptek, ale żadna z nich nie wyraziła takiej woli. To, o czym możemy mówić, to o negocjacji, aby apteki otwarte były do godziny 23, bo z badań wynika, że w tym czasie najwięcej osób przychodzi po leki.

Miasto nie może dofinansować nocnej działalności apteki we Włocławku

Domicela Kopaczewska zaznaczyła też, że miasto nie ma obecnie możliwości prawnych, aby dofinansować funkcjonowanie apteki, ponieważ byłoby to naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

- Czekamy na rozstrzygnięcia, czy minister zdrowia złoży do Sejmu zmiany ustawy, która ma określić dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia do aptek, które będą pracowały w porze nocnej lub ewentualnie nałoży na samorządy – bo jest również taka propozycja – obowiązek dofinansowania tych aptek – mówiła Domicela Kopaczewska.

 

Apteka przy placu Wolności we Włocławku całodobową działalność zaczęła w październiku 2020 r. Obecnie nie prowadzi jednak nocnych dyżurów

We Włocławku nadal brakuje całodobowej apteki. Sprawę skiero...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie