Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

We Włocławku odbyła się debata o rozwoju przedsiębiorczości. Czy województwo kujawsko-pomorskie jest inwestycyjnie atrakcyjne? [zdjęcia]

Wojciech Alabrudziński
Wojciech Alabrudziński
Wideo
od 16 lat
„Czynniki rozwoju przedsiębiorczości województwa kujawsko-pomorskiego” – pod takim hasłem przebiegało w środę spotkanie zorganizowane w sali kameralnej Centrum Kultury „Browar B.” we Włocławku. Podczas spotkania między innymi odniesiono się do badań dotyczących atrakcyjności inwestycyjnej województwa przeprowadzonego przez zespół z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W środę, 31 maja w sali kameralnej "Browaru B." we Włocławku zebrali się przedstawiciele Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, firm, instytucji oraz samorządów lokalnych. Celem była debata „Czynniki rozwoju przedsiębiorczości województwa kujawsko-pomorskiego”.

- Chcemy poinformować odbiorców o opracowaniu, które przygotowaliśmy razem z Uniwersytetem im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na temat atrakcyjności inwestycyjnej naszego województwa - mówi Maciej Kazienko, wiceprezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Chcemy pokazać tę realną atrakcyjność, a także zachęcić inwestorów, a zwłaszcza rodzimy, polski kapitał do tego, by realizować swoje pomysły biznesowe, żeby inwestowały i nie bały się obecnej sytuacji. Ta sytuacja jest właśnie najlepsza, by inwestować. Właśnie poprzez takie debaty zachęcamy, by inwestycje w kujawsko-pomorskim się rozwijały.

Takie są mocne strony naszego województwa kujawsko-pomorskiego

- Mocne strony to na przykład te, których już nie posiada województwo pomorskie - dodaje Maciej Kazienko. - Z racji bliskości portów jest już nasycone dużą liczbą firm - małych, średnich, dużych. Za to kujawsko-pomorskie posiada wiele dostępnych terenów inwestycyjnych. Jest ich coraz więcej i są one coraz bardziej dostępne w związku z rozbudową infrastruktury transportowej. Poza tym województwo kujawsko-pomorskie stanowi też duży kapitał ludzki. Jest tu sporo rąk do pracy, jest wiele uczelni zawodowych, wyższych, które generują wykwalifikowanych pracowników. Zatem jest to miejsce, gdzie inwestorzy znajdą odpowiednie warunki - w zakresie posadowienia inwestycji i następnie w zakresie późniejszego prowadzenia inwestycji przez dobrze wykwalifikowaną kadrę osobową. Warto także wspomnieć o czynnikach związanych ze zrównoważonym rozwojem.

Joanna Borowiak, współorganizator debaty, podkreślała znaczenie edukacji i współpracy.

- To ważne spotkanie, bo chcemy, aby nasz region się rozwijał, a czynnikiem warunkującym rozwój jest przyjazny klimat dla przedsiębiorców, dla otoczenia biznesu - mówi Joanna Borowiak, poseł na Sejm RP, współorganizator debaty. - Ważne jest także to, co robi Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, lider w Polsce w rankingu stref, czyli kwestie związane z przygotowaniem przyszłych pracowników dla pracodawców, czyli współpraca ze szkołami technicznymi i branżowymi, współpraca ze strefami takimi jak Brzeska Strefa Gospodarcza. Ważne jest to, co się we Włocławku odbywa od dłuższego czasu - w Zespole Szkół Technicznych jest specjalna pracownia we współpracy z PSSE. Jest też współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami, by młodzi ludzie, którzy wybierają kierunki techniczne wiedzieli, że po szkole, którą skończą znajdą pracę. Ba, oni mają już praktyki u swoich przyszłych pracodawców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto