Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

We Włocławsku ruszył nabór wniosków do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Takie są zasady

OPRAC.:
Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
We Włocławku rozpoczął się nabór wniosków do programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej - edycja 2023".
We Włocławku rozpoczął się nabór wniosków do programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej - edycja 2023". Urząd Miasta Włocławek
Osoby niepełnosprawne mieszkające we Włocławku, mogą liczyć na pomoc samorządu. W czwartek 1 czerwca 2023 roku rozpoczął się nabór nabór wniosków do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Dokumenty można składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie do środy 7 czerwca.

Spis treści

Asystent pomaga osobom niepełnosprawnym i mobilizuje je do działania

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we Włocławku rozpoczął nabór wniosków do programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej - edycja 2023. Wnioski przyjmowane będą do 7 czerwca. Program finansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Celowego -Fundusz Solidarnościowy. Jego celem jest wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych.

Pani Hanna Ćwiklińska uczestniczy w programie „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” od dwóch lat. Jest bardzo zadowolona.

- To bardzo ułatwia życie. Asystent nie jest osobą, która wyręcza w codziennym funkcjonowaniu, ale pomaga, a przede wszystkim mobilizuje. Mobilizuje do aktywności i do pracy. To jest głównie pomoc w dotarciu do miejsc, do których samemu ciężko dotrzeć osobie z niepełnosprawnościami. Mam wielkie szczęście, bo moja pani asystent jest dostępna właściwie przez całą dobę. Dziękuję jej za to - mówi pani Hanna z Włocławka.

Takie są terminy i miejsce składania wniosków

Wnioski w ramach czerwcowego naboru można składać w siedzibie MOPR przy ul. Ogniowej 8/10 od 1 do 7 czerwca 2023 w godzinach 8-14 (w sali obsługi klienta na stanowisku numer 11). Komórką odpowiedzialną za wydawanie i przyjmowanie wniosków jest Centrum Informacji i Profilaktyki Społecznej Osób Niepełnosprawnych. Wnioski można otrzymać w MOPR-ze przy ul. Ogniowej lub pobrać ze strony internetowej mopr.wloclawek.pl

Kto może zostać asystentem osoby niepełnosprawnej?

Z regulaminu wynika, że usługi asystenta świadczyć mogą osoby, które nie są członkami rodziny uczestnika.

- Osoba z niepełnosprawnościami może wskazać we wniosku swojego asystenta. Może to być bliski, ktoś do kogo osoba wnioskująca ma zaufanie. Tak jest w większości przypadków - zaznacza Piotr Grudziński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Dodajmy, że osoba wskazana przez uczestnika musi spełniać przynajmniej jeden z dwóch punktów regulaminu. Musi posiadać dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta; lub posiadać przynajmniej sześciomiesięczne (udokumentowane) doświadczenie w udzielaniu pomocy niepełnosprawnym (np. doświadczenie zawodowe, wolontariat).

W przypadku świadczenia usług dzieciom poniżej 16. roku życia, wymagane są także:

  • zaświadczenie o niekaralności,
  • pisemna informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw Seksualnych,
  • pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego.

Limit godzin usług przypadających na jednego uczestnika wynosi nie więcej niż 360 godzin rocznie w przypadku osób ze znacznym stopniem i nie więcej, niż 240 godzin rocznie dla osób z umiarkowanym stopniem i dzieci do 16. roku życia. Limity trzeba wykorzystać najpóźniej do 15 grudnia 2023 roku.

Trwa głosowanie...

Czy często bierzesz udział w akcjach charytatywnych?

Kto może skorzystać ze wsparcia asystenta osoby niepełnosprawnej?

Warto zaznaczyć, że uczestnicy programu nie płacą za usługi. Poza dorosłymi niepełnosprawnymi mieszkańcami (posiadającymi orzeczenie o stopniu znacznym lub umiarkowanym), ze wsparcia osobistego asystenta mogą skorzystać również dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności wraz ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innych osób.

- To bardzo ważny i potrzebny program. Chociażby w kontekście dostępu do rehabilitacji. Z asystentem dotarcie do ośrodka czy szpitala na rehabilitację jest łatwiejsze, a czasami po prostu możliwe. Opinie osób, które biorą w nim udział - chociażby pani Haliny - potwierdzają jak potrzebne są takie działania - podkreśla znaczenie programu dla mieszkańców prezydent Włocławka Marek Wojtkowski.

We Włocławku rozpoczął się nabór wniosków do programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej - edycja 2023".

We Włocławsku ruszył nabór wniosków do programu „Asystent os...

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto