Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weekend w Toruniu. Imprezy Toruń. Co? Gdzie? Kiedy?

UM Torunia
Weekend w Toruniu. Imprezy Toruń. Co? Gdzie? Kiedy?
Weekend w Toruniu. Imprezy Toruń. Co? Gdzie? Kiedy? http://www.torun.pl/
Weekend w Toruniu. Imprezy Toruń. Co? Gdzie? Kiedy? Jak każdy, majowy weekend 16, 17 i 18 maja, wypełniony jest wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi.

Weekend w Toruniu. Imprezy Toruń. Co? Gdzie? Kiedy?

W sobotę przypada Europejska Noc Muzeów, przez cały weekend trwać będą Toruńskie Dni Rodziny, a na Wiśle, między mostami im. J. Piłsudskiego i kolejowym rozgrywane będą Międzynarodowe Motorowodne Mistrzostwa Polski.


PIĄTEK, 16 MAJA

  • Toruńskie Dni Rodziny

Warsztaty językowe, kulturalne, zajęcia sportowe i rekreacyjne oraz Festyn Rodzinny w Fosie Zamkowej. Od 15 do 17 maja 2014 r. będziemy obchodzić Toruńskie Dni Rodziny.

  • godz. 12.00 Las – mamy szczęście, Rynek Nowomiejski

Uczniowie ustawią instalację „Las – mamy szczęście”, która powstanie z dużych makiet drzew najczęściej występujących w polskich lasach. Natomiast „Ośmiobok leśny” (tablice informacyjne do samodzielnego uzupełniania) będą przyczyną do rozmowy na temat wartości materialnych i niematerialnych, które daje las oraz o bezpłatnym i otwartym dostępie do lasów w Polsce. Warsztaty poprowadzi Fundacja Ekologiczna ARKA.

  • Dni Kultury Arabskiej i Muzułmańskiej, Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Przedzamcze 11/15

Dni Kultury Arabskiej i Muzułmańskiej to inicjatywa studentów zrzeszonych w Kole Lingwistów Zahra as-Sahra, działającym od 2011 roku przy Pracowni Języka i Kultury Arabskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pod opieką naukową kierownik Pracowni, dr Magdaleny Lewickiej.

  • 13:45-20:00 - Atelier kulinarne Bliskiego Wschodu przy współpracy z restauracją La Mancha, pokazy kaligrafii arabskiej (Noureddin al-Manouri), stoisko informacyjne Polskiej Akcji Humanitarnej nt. problemu uchodźstwa, stoisko z grami i quizami dla dzieci i młodzieży – do wygrania wspaniałe nagrody! Malowanie tradycyjnych arabskich tatuaży henną, stoiska z produktami irańskimi firmy AMBIC, stoisko kulinarne tureckich studentów programu Erasmus.
  • 13:45-14:00 - Uroczyste otwarcie i inauguracja II Dni Kultury Arabskiej i Muzułmańskiej z udziałem J.E. Adela Hayata, Ambasadora Państwa Kuwejtu w Polsce
  • 14:00-17:00 Forum dyskusyjne - 14:00 – 15:00 Sytuacja w Syrii – dr Lidia Chylewska-Barakat
  • 15:00 – 16:00 Kultura świata arabskiego – dr Magdalena Kubarek, 16:00 – 17:00 Kobieta w islamie – Blanka Rogowska.
  • 17:15-18:30 - Toruń Arab Fashion Show – pokaz mody arabskiej, wprowadzenie dr Magdalena Kubarek i dr Krzysztof  Trojanowski
  • 18:45-20:00 - Nauka podstaw języka arabskiego – mgr Joanna Zastrzeżyńska
  • 9. Planete Doc Film Festival, Centrum Sztuki Współczesnej, Kino Centrum

Festiwal PLANETE+ DOC to jeden z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego w Europie. Już kolejny rok festiwal odbywa się jednocześnie w 22 kinach studyjnych, prawie w całym kraju. Podczas weekendu premierowo pokazane zostaną najlepsze filmy dokumentalne minionego roku, a widzowie wybiorą film, który otrzyma nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

  • 17.00 Miliard szczęśliwych ludzi

  • 18.35 Pocałunek Putina

  • 20.25 Bert Stern. Prawdziwy Madman

  • godz. 18.00 wystawa malarstwa Lecha Wolskiego, Galeria Na Piętrze, do 13.06,** wstęp wolny**

  • godz. 18.00 koncert Steva Kindlera, Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego,**bilety: 35 zł i ulgowe 20 zł; w dniu koncertu: 40 zł i ulgowe 20 zł**

Steve Kindler to światowej sławy wirtuoz skrzypiec grający na jedynych na świecie 9 strunowych skrzypcach elektrycznych, wykonanych specjalnie dla niego przez sławnego lutnika Johna Jordna. Usłyszymy m.in. wybrane kompozycje Chopina, Szymanowskiego, Lutosławskiego w nadzwyczajnej aranżacji na 9-strunowe skrzypce, z ekstrapolacją na orkiestrę, a także standardy jazzowe, i własne kompozycje mistrza, w wytworny sposób łączące klasykę, jazz, fusion, ambient. Artysta zagra także na skrzypcach akustycznych, przepięknym instrumencie z XVIII wieku. Na fortepianie i perkusji będzie mu towarzyszył Mirosław Muzykant.

  • godz. 19.00 – otwarcie wystawy w ramach aneksu do wystawy ARENA „Milczenie Marcela Duchampa jest przeceniane”, Andrzej Wasilewski „Les Fleurs du mal”, kurator: Piotr Lisowski, 16 maja, CSW czynne do 21.00, od 19.00 do 21.00 wstęp wolny na wszystkie wystawy

„Kwiaty zła” Andrzeja Wasilewskiego to wizualna opowieść o współczesności. Skonstruowana przez artystę wizja oparta została na zestawieniu technologicznej formy z estetyką obrazu. Powstały w ten sposób wizerunek to subtelna gra, pod przykrywką której czai się bezosobowość otaczającej nas rzeczywistości, sprowadzonej tutaj do stale aktualizowanych danych statystycznych, odnoszących się do problemów populacji ludzkiej, przemocy, ekonomii, czy energii rozpatrywanych w skali globalnej. Wykorzystując specjalnie napisany program komputerowy, artysta przekłada ten matematyczny zapis na formę wizualną. W konsekwencji budzące nieufność liczby i dane przybierają pulsującą formę przypominającą kielichy kwiatów. Motyw kwiatu pojawi się jeszcze dwukrotnie w przestrzennych instalacjach kinetycznych zbudowanych ze sztucznych kwiatów, które rzucają cień na ścianę oraz w barwnych projekcjach z kwiatowymi kompozycjami układającymi się w niejednoznaczne przedstawienia dotyczące współczesnych wydarzeń.

Stworzony przez artystę obraz, mamiąc swoją estetyką, barwą i rytmem, odsłania jednocześnie niebezpieczeństwo tkwiące w medialnym przekazie, w którym każdy z nas uczestniczy na co dzień. Andrzej Wasilewski celowo podąża tropami wyznaczonymi przez dwóch francuskich myślicieli – Charlesa Baudelaire'a, od którego zapożycza tytuł pracy, oraz Jeana Baudrillarda, badającego wpływ mediów na rzeczywistość społeczno-kulturalną. Artysta w swoisty sposób przemierza i obserwuje rzeczywistość, by następnie wypracować wniosek, że media całkowicie opanowały i zdeterminowały świat, wyposażając nas w kody i modele, którymi się posługujemy, w ostateczności stając się biernym odbiorcą rzeczywistości. Jednocześnie uświadamiamy sobie, że tytułowe „Kwiaty zła” to wizerunek stworzony przede wszystkim przez nas samych.

  • godz. 20.00 Otwarta Scena Od Nowy: Moherhead, Od Nowa

Zespół powstał w 2011 roku. Od początku jasno określił się muzycznie, proponując znane wszystkim miłośnikom przesterowanej gitary, dźwięki kangurów z AC/DC połączonych z ojczystą wersją ich tekstów, które nie są dosłownym tłumaczeniem, ale odzwierciedlają sens i klimat oryginałów. Wstęp wolny.

  • Międzynarodowe Motorowodne Mistrzostwa Polski, zawody rozgrywane między mostami im. Józefa Piłsudskiego i kolejowym

    • 20.30 ceremonia rozpoczęcia Mistrzostw (scena na Bulwarze na wysokości ul. Łaziennej)
    • 21.00 Water Music Show, statek Jantar (zacumowany na wysokości ul. Łaziennej) – utwory operowe i operetkowe, wykonanie: Magdalena Polkowska – sopran, Tomasz Madej – tenor, Artur Pilch – instrumenty klawiszowe
  • 20.30 ceremonia rozpoczęcia Mistrzostw (scena na Bulwarze na wysokości ul. Łaziennej)

  • 21.00 Water Music Show, statek Jantar (zacumowany na wysokości ul. Łaziennej) – utwory operowe i operetkowe, wykonanie: Magdalena Polkowska – sopran, Tomasz Madej – tenor, Artur Pilch – instrumenty klawiszowe

Międzynarodowe Motorowodne Mistrzostwa Polski, 16-18 maja

SOBOTA, 17 MAJA

  • Europejska Noc Muzeów

W sobotę 17 maja odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów. Na ten dzień (i noc) toruńskie muzea przygotowały specjalną ofertę dla miłośników sztuki. Instytucje kultury otwarte będą do późnych godzin nocnych i w większości zwiedzającym udostępnią swoje sale za darmo.

  • Toruńskie Dni Rodziny

Warsztaty językowe, kulturalne, zajęcia sportowe i rekreacyjne oraz Festyn Rodzinny w Fosie Zamkowej. Od 15 do 17 maja 2014 r. będziemy obchodzić Toruńskie Dni Rodziny.

  • Międzynarodowe Motorowodne Mistrzostwa Polski, zawody rozgrywane między mostami im. Józefa Piłsudskiego i kolejowym

    • 8.30 – 12.30 sesje treningowe
    • 15.00 – 19.00 biegi mistrzowskie
    • 20.00 koncert plenerowy (scena) – Nagła Zmiana Klimatu, Adelibanda (zespoły coverowe), przekrój muzyczny
  • 8.30 – 12.30 sesje treningowe

  • 15.00 – 19.00 biegi mistrzowskie

  • 20.00 koncert plenerowy (scena) – Nagła Zmiana Klimatu, Adelibanda (zespoły coverowe), przekrój muzyczny

  • godz. 10.00 – 18.00 Ekologiczny Piknik w CH Bielawy, także w niedzielę

W trakcie imprezy dzieci i ich opiekunowie nadadzą drugie życie także rzeczom, które z pozoru mogłyby wydawać się odpadami. Powstaną takie przedmioty jak koła optyczne z płyt CD, zwierzątka z klamerek czy magiczne zabawki w słoiku. Wspólnie z dzieckiem, będzie można zagrać także w ekologiczną grę wielkoformatową i dowiedzieć się, jak na co dzień oszczędzać wodę i energię w naszym własnym domu. W trakcie wydarzenia uczestnicy poprzez zabawę i eksperymenty poznają podstawowe prawa natury oraz ich zastosowanie w ochronie środowiska naturalnego. W tym celu do dyspozycji najmłodszych zostanie oddany Ekologiczny Park Edukacyjny składający się z 10 niezwykłych urządzeń edukacyjno-zabawowych. Cały park został stworzony wg zasady „bawiąc–uczyć”.

  • godz. 10.00-17.00 Targi Artykułów i Zabawek „Dziecięcy Świat”, Centrum Targowym „Park” przy Szosie Bydgoskiej 3

Wystawcy zaprezentują ofertę usług i produktów skierowanych do dzieci oraz przyszłych i obecnych rodziców. Dla najmłodszych będzie moc atrakcji w parku rozrywki. Zaprezentowana zostanie bogata oferta artykułów oraz nowości z zakresu odzieży i obuwia dziecięcego, artykułów dla niemowląt i dzieci (m.in. meble, wózki, foteliki samochodowe, akcesoria pielęgnacyjne, pieluszki i odzież niemowlęca, odżywki dla niemowląt, sprzęt sportowy dla dzieci i inne), wydawnictw dla dzieci, multimediów, artykułów szkolnych, zabawek, zajęć dodatkowych itp. Na zwiedzających czekać będzie szereg atrakcji m.in. karuzela, wielki plac zabaw, pokazy mody, występy taneczne i warsztaty, na które organizatorzy zapraszają zarówno grupy zorganizowane z toruńskich przedszkoli, szkół jak i rodziców z pociechami.

  • godz. 16.00 i 17.00 Czas Dla Nas: Ach śpij, kochanie – koncert, Dwór Artusa, bilety: 5 zł dzieci, 20 zł dorośli

Majowy koncert opanują bohaterowie bajek: Pat i Mat, Tomek i przyjaciele, Delfin Um oraz znakomici artyści muzycy. W ich wykonaniu zabrzmią muzyczne tematy znane z małego ekranu. Wspólnie zaśpiewamy kołysankę z filmu „Paweł i Gaweł” – „Ach śpij, kochanie”.

  • Dni Kultury Arabskiej i Muzułmańskiej, Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Przedzamcze 11/15

Dni Kultury Arabskiej i Muzułmańskiej to inicjatywa studentów zrzeszonych w Kole Lingwistów Zahra as-Sahra, działającym od 2011 roku przy Pracowni Języka i Kultury Arabskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pod opieką naukową kierownik Pracowni, dr Magdaleny Lewickiej.

  • 12:00-20:00 - Atelier kulinarne Bliskiego Wschodu przy współpracy z restauracją La Mancha, pokazy kaligrafii arabskiej (Noureddin al-Manouri), stoisko informacyjne Polskiej Akcji Humanitarnej nt. problemu uchodźstwa, stoisko z grami i quizami dla dzieci i młodzieży – do wygrania wspaniałe nagrody!, malowanie tradycyjnych arabskich tatuaży henną, stoiska z produktami irańskimi firmy AMBIC, stoisko kulinarne tureckich studentów programu Erasmus.
  • 12:00-15:00 - Spotkanie z podróżnikami: Oman - Leszek Szczasny, Afganistan – Ada Borkowska i Maciej Skowron
  • 15: 30-17:00 - Warsztaty „tańca brzucha”  (Edyta Buczkowska)
  • 17:30 – 18:30 - Warsztaty „hidżabowe” dla Pań (Siostry w Islamie)
  • 19:00-20:00 - Pokaz „tańca brzucha” (Edyta Buczkowska)
  • 21:30-04:00 - Klub NRD, ul. Browarna 6. Impreza do białego rana w rytmach muzyki arabskiej
  • 9. Planete Doc Film Festival, Centrum Sztuki Współczesnej, Kino Centrum

Festiwal PLANETE+ DOC to jeden z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego w Europie. Już kolejny rok festiwal odbywa się jednocześnie w 22 kinach studyjnych, prawie w całym kraju. Podczas weekendu premierowo pokazane zostaną najlepsze filmy dokumentalne minionego roku, a widzowie wybiorą film, który otrzyma nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

  • 17.00 Wodne dzieci

  • 18.25 Pułapki rozwoju

  • 20.25 Zurbanizowani

  • godz. 17.30 Spektakl „impro” teatru WymyWammy z Bydgoszczy, WOAK, wstęp wolny

  • godz. 17.30 pokaz filmowy: Adelita Husni-Bay, Pocztówki z samotnej wyspy, CSW

  • godz. 20.00 Od Nowa Na Obcasach: Maria Ka, Od Nowa,**bilety: 10 zł, 15 zł w dniu koncertu**

Maria Ka to zespół stanowiący efekt planu przeniesienia w ludzki trójwymiar pomysłów słowno-muzycznych autorstwa Marii Ka. Powstał w Trójmieście jesienią 2013 r. i skupia muzyków znanych ze współpracy m.in. z zespołami: Drekoty, Bielizna i Pogodno. Jego muzyka oscyluje wokół dźwięków z kręgu punk-bluesa, psychodelii, nowej fali i rock’n’rolla, z polskimi, w przeważającej mierze, tekstami i dystansem do świata.

  • godz. 21.00 Follow The White RabBIT: Techno kolektyw charytatywnie, Klub Dwa Światy, bilety 10 zł

Kolektyw T.O.S.O.T (The Other Side Of Techno), Tekno kolektyw, Fundacja Magazyn Zmian, Cafe Draże i fundacja Azyl dla królików zapraszają!

  • Europejska Noc Muzeów

W sobotę 17 maja odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów. Na ten dzień (i noc) toruńskie muzea przygotowały specjalną ofertę dla miłośników sztuki. Instytucje kultury otwarte będą do późnych godzin nocnych i w większości zwiedzającym udostępnią swoje sale za darmo.

Toruńskie Dni Rodziny, 15-17 maja

NIEDZIELA, 18 MAJA

  • godz. 8.30 - 15.00 szósta edycja Testu Coopera, Stadion Miejski przy ul. Gen. Bema 23/29

Test Coopera to próba wytrzymałościowa polegająca na 12 minutowym nieprzerwanym poruszaniu się (biegu, chodzeniu, skakaniu), na podstawie pokonanego dystansu sprawdza się poziom kondycji fizycznej. Udział w teście jest bezpłatny, a każdy uczestnik otrzyma: samoprzylepny numer startowy, certyfikat z wynikiem Testu, butelkę wody, pierwsze 200 osób na każdym obiekcie otrzyma pamiątkową koszulkę. Osoby niepełnoletnie muszą otrzymać zgodę rodzica lub prawnego opiekuna do udziału w Teście Coopera.

  • Międzynarodowe Motorowodne Mistrzostwa Polski, zawody rozgrywane między mostami im. Józefa Piłsudskiego i kolejowym

    • 9.30 – 12.30 sesje treningowe
    • 13.30 – 15.00 biegi finałowe
    • 16.00 dekoracja zwycięzców, ceremonia zamknięcia Mistrzostw (scena)
  • 9.30 – 12.30 sesje treningowe

  • 13.30 – 15.00 biegi finałowe

  • 16.00 dekoracja zwycięzców, ceremonia zamknięcia Mistrzostw (scena)

  • godz. 10.00-17.00 Targi Artykułów i Zabawek „Dziecięcy Świat”, Centrum Targowym „Park” przy Szosie Bydgoskiej 3

Wystawcy zaprezentują ofertę usług i produktów skierowanych do dzieci oraz przyszłych i obecnych rodziców. Dla najmłodszych będzie moc atrakcji w parku rozrywki. Zaprezentowana zostanie bogata oferta artykułów oraz nowości z zakresu odzieży i obuwia dziecięcego, artykułów dla niemowląt i dzieci (m.in. meble, wózki, foteliki samochodowe, akcesoria pielęgnacyjne, pieluszki i odzież niemowlęca, odżywki dla niemowląt, sprzęt sportowy dla dzieci i inne), wydawnictw dla dzieci, multimediów, artykułów szkolnych, zabawek, zajęć dodatkowych itp. Na zwiedzających czekać będzie szereg atrakcji m.in. karuzela, wielki plac zabaw, pokazy mody, występy taneczne i warsztaty, na które organizatorzy zapraszają zarówno grupy zorganizowane z toruńskich przedszkoli, szkół jak i rodziców z pociechami.

  • godz. 10.00 – 18.00 Ekologiczny Piknik w CH Bielawy

W trakcie imprezy dzieci i ich opiekunowie nadadzą drugie życie także rzeczom, które z pozoru mogłyby wydawać się odpadami. Powstaną takie przedmioty jak koła optyczne z płyt CD, zwierzątka z klamerek czy magiczne zabawki w słoiku. Wspólnie z dzieckiem, będzie można zagrać także w ekologiczną grę wielkoformatową i dowiedzieć się, jak na co dzień oszczędzać wodę i energię w naszym własnym domu. W trakcie wydarzenia uczestnicy poprzez zabawę i eksperymenty poznają podstawowe prawa natury oraz ich zastosowanie w ochronie środowiska naturalnego. W tym celu do dyspozycji najmłodszych zostanie oddany Ekologiczny Park Edukacyjny składający się z 10 niezwykłych urządzeń edukacyjno-zabawowych. Cały park został stworzony wg zasady „bawiąc–uczyć”.

  • godz. 14:00-19:00 Dni Hanzy: potyczki średniowieczne, Centrum Kultury Zamek Krzyżacki

Toruń jest członkiem Nowej Hanzy – międzynarodowego stowarzyszenia założonego w 1980 roku w holenderskim mieście Zwolle. Stowarzyszenie to nawiązuje do tradycji średniowiecznego związku Miast Hanzeatyckich. Organizacja stawia sobie za cel promowanie turystyki i handlu w miastach członkowskich. Jednym z ważniejszych wydarzeń w kalendarzu stowarzyszenia jest Europejski Dzień Hanzy. W programie zaplanowano przeprowadzenie turnieju rycerskiego, warsztaty tańca średniowiecznego, gry i zabawy plebejskie, jarmark średniowieczny. Pokazy walk, scenki historyczne, turnieje poprowadzi Rota Zbrojna Grodu Lubicz i Drużyna Wojowników Sleipnir.

  • godz. 10.45 47. Toruński Rajd Samochodowy Alfainwestment Cup

Impreza zostanie przeprowadzona w ciągu jednego dnia i składa z dwóch sekcji. Na trasie zlokalizowane będzie 12 prób poprzedzonych PKC. Nawierzchnia trasy i prób : asfalt, beton, bruk. Trasa będzie miała 60 km (w tym 20 km prób), jest obowiązkowa i została opisana w książce drogowej.

  • godz. 10.45 - uroczyste otwarcie rajdu

  • godz. 11.00 - start do rajdu - Rynek Nowomiejski w Toruniu

  • godz. 18.00 - uroczyste zakończenie rajdu

  • godz. 12.00 – 16.00 Piknik Przyjaciół Schroniska w Toruniu, Osada Leśna na Barbarce

Już po raz drugi na Barbarce zagoszczą psy z toruńskiego schroniska. Piknik będzie więc okazją do adopcji czworonożnego przyjaciela, ale także do poznania bliżej codziennego funkcjonowania Schroniska dla Zwierząt. Barbarka w tym dniu będzie również gościć organizacje i fundacje związane z opieką nad zwierzętami z naszego regionu. Dla najmłodszych wiele zabaw i konkursów z nagrodami. W programie imprezy znajdzie się m.in. ognisko, dog trekking i pokazy. Najatrakcyjniejszym dla właścicieli czworonogów punktem imprezy będzie bezpłatne czipowanie psów oraz ich rejestracja w Ogólnopolskiej Bazie Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt! Z darmowej rejestracji skorzystać będą mogli także właściciele psów już zaczipowanych, lecz nie posiadających wpisu w żadnym rejestrze.

  • godz. 12.00 „Polska w kwiatach” - wspólne sadzenie 3,5 tys. kwiatów, które ozdobią skwer przy Muzeum Etnograficznym

Wśród dodatkowych atrakcji konkursy prowadzone przez Witolda Czuksanowa z TVP1. Mieszkańcy, biorący udział w zabawie, otrzymają kwiaty, które będą mogli posadzić w swoich ogródkach, balkonach czy tarasach.

  • godz. 14.00 –19.00 Dni Hanzy: Potyczki średniowieczne, Zamek Krzyżacki

Festyn średniowieczny, jarmark średniowieczny. Toruń jest członkiem Nowej Hanzy – międzynarodowego stowarzyszenia założonego w 1980 roku w holenderskim mieście Zwolle. Stowarzyszenie to nawiązuje do tradycji średniowiecznego związku Miast Hanzeatyckich. Organizacja stawia sobie za cel promowanie turystyki i handlu w miastach członkowskich. Jednym z ważniejszych wydarzeń w kalendarzu stowarzyszenia jest Europejski Dzień Hanzy. W programie zaplanowano przeprowadzenie turnieju rycerskiego, warsztaty tańca średniowiecznego, gry i zabawy plebejskie, jarmark średniowieczny. Pokazy walk, scenki historyczne, turnieje poprowadzi Rota Zbrojna Grodu Lubicz i Drużyna Wojowników Sleipnir. Wstęp wolny

  • godz. 17.00 Festiwal Cichej Muzyki: Viola Leonarda, sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Toruniu, wstęp wolny

Niecodzienny koncert Sławomira Zubrzyckiego na instrumencie, którego ideę naszkicował niezawodny Leonardo da Vinci, aby dać potomnym szansę na zbudowanie go. Udało się to artyście, który zagra własne transkrypcje dzieł barokowych na instrument smyczkowy obsługiwany... klawiaturą. To tzw. viola organista. Sławomir Zubrzycki, muzyk i budowniczy instrumentów zyskał światowy rozgłos nie tylko stworzeniem tego instrumentu, ale i swoją sztuką, która udowodniła artystyczne walory pomysłu geniusza renesansu. Repertuar: kompozycje różnych autorów epoki baroku.

  • godz. 17.30 Pokaz „impro” uczestników warsztatów Teatr improwizowany, WOAK, wstęp wolny

  • godz. 18.00 „Polska w kwiatach” wspólne sadzenie 3,5 tys. kwiatów, które ozdobią skwer przy Muzeum Etnograficznym

Wśród dodatkowych atrakcji konkursy prowadzone przez Witolda Czuksanowa z TVP1.Podczas imprezy odbędzie się również rozstrzygnięcie konkursu Polskiego Związku Logopedów „Wiosenne kwiatki – logopedyczne rabatki”.

  • godz. 19.00 Marcin Treichel – otwarcie wystawy „Toruńscy muzycy w karykaturze", HPR Pamela, wstęp wolny

Zagrają zespoły: Aberdeen oraz Absurd. Prowadzący: Tomasz Bielicki i Marcin Pulkowski.

  • godz. 19.00 Z Nowego Świata – koncert, Dwór Artusa, bilety: 30/20 zł

W programie wieczoru: Uwertura do opery Flis” S. Moniuszki, „Koncert A-dur na skrzypce i orkiestrę symfoniczną” A. Szeluto, „IX Symfonia ‘Z Nowego Świata’” A. Dworzaka. Utwory wykonają: Ewelina Nowicka (skrzypce), Zygmunt Rychert (dyrygent) i Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Europejska Noc Muzeów, fot. K. Deczyński

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto