WEEKEND W TORUNIU - PIĄTEK, 24 KWIETNIA
Toruń za pół ceny
50-procentowe rabaty w kawiarniach i restauracjach, hotelach, obiektach sportowych, sklepach i placówkach kultury – w weekend 24-26 kwietnia 2015 r. rusza kolejna, ósma już edycja akcji „Toruń za pół ceny”.
Festiwal Sztuki Faktu, Teatr Baj Pomorski
09.30–11.00 Przegląd reportaży konkursowych i spotkania z autorami — Mała Sala (Blok 1)
10.00–12.00 Film dokumentalny (premiera) „Breath of Freedom” — Duża Sala (Blok 2)
11.30–13.00 Przegląd reportaży konkursowych i spotkania z autorami — Mała Sala (Blok 3)
17.30–18.30 Prezentacja koprodukcji TVP2–MDR; prezesi Juliusz Braun i Karola Wille — Sala prasowa (Blok 4)
19.00–20.30 Uroczystość otwarcia III Festiwalu Sztuki Faktu; prowadzenie Jarosław Lewandowski i Katarzyna Marcysiak OTV Bydgoszcz — Duża Sala (Blok 5). 70 lat po wojnie: Pokaz kanadyjskiego filmu „Hiding the horrors”, CBC; Wystąpienia: Prezydent Torunia, Ambasador Niemiec, Prezes TVP, Prezes MDR; Nagroda dla Eugeniusza Pacha — pierwszego prezentera TVP, autora pierwszych reportaży telewizyjnych; Wręczenie nagród laureatom konkursu „Moja mała ojczyzna”
21.00–22.00 Spotkanie z Krzysztofem Ziemcem z „Wiadomości” i pokaz filmu dokumentalnego TVP „Warmiacy… bo jestem stąd” — Mała Sala (Blok 6)
III Kujawsko – Pomorski Przystanek PaT
godz. 17.00 Piotr Litwic - Szpital na peryferiach, Kawiarnia Wejściówka
godz. 18.00 Teatr MDK Bezimienni – Krew - premiera, MDK
godz. 18.00 Pracownia malarstwa 118, do 18.05., Dom Muz
godz. 18.30 Spotkanie z Januszem L. Wiśniewskim, Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8, wstęp wolny
godz. 19.00 Przeboje Muzyki Klasycznej, Dwór Artusa, bilety: 30/20 zł
godz. 19.00 Curly Heads – Burning Down Tour, Od Nowa, bilety: 45 zł, 55 zł w dniu koncertu
godz. 21.00 Koncert: Maćkowiak, Pleszyński, Mazzoll, Kulturhauz
Seanse światła i dźwięku, fontanna Cosmopolis, godz. 21-24
WEEKEND W TORUNIU - SOBOTA, 25 KWIETNIA
Toruń za pół ceny
Festiwal Sztuki Faktu, Teatr Baj Pomorski
10.00–11.30 „TVP-MDR Masterclass” — wspólne warsztaty redakcji polsko-niemieckiej TVP2–MDR, prowadzenie Wolfgang Fandrich, Ulrich Brochhagen, Monika Sieradzka, Magdalena Gwóźdź — Sala prasowa (Blok 7)
11.00–13.30 Otwarte warsztaty reportażu z udziałem Lidii Dudy, Krzysztofa Magowskiego i Adama Bogoryji-Zakrzewskiego organizowane przez Akademię Telewizyjna TVP — Mała Sala (Blok 8)
12.00–13.30 70 lat po wojnie: „Niewysłane listy” — dokument rosyjski, produkcja niezależna, spotkanie z autorem Georgijem Suszko — Duża Sala (Blok 9)
14.00–15.00 „Toruńska Fala”: reportaż drogi „Workuta” — pokaz premierowy — Duża Sala (Blok 10)
15.00–16.30 „Toruńska Fala”: „Ziggy Dust” — pokaz premierowy i spotkanie z autorami — Duża Sala (Blok 11)
16.30–19.00 Ukraina, Rosja 2015: najlepsze reportaże roku i spotkania z autorami: Tomasz Sekielski „Bohaterowie Majdanu”, Anton Tsalezhnikau TV Biełsat „Ochotnicy”; prowadzenie Arleta Bojke — Mała Sala (Blok 12)
19.00–20.00 „Miliardy z Moskwy — zagrożenie dla Europy?” — premiera dokumentu MDR — Duża Sala (Blok 13)
20.30–23.00 Noc Reporterów: prezentacja dorobku programów reporterskich z TVP, TVN, Polsatu oraz reportażystów piszących; prowadzenie Jacek Snopkiewicz, Monika Sieradzka — Duża Sala (Blok 14)
III Kujawsko – Pomorski Przystanek PaT
godz. 11.00 Poranek teatralny: Teatr Frajda „Świnka Chrumcia”, Dom Muz, ul. Poznańska 52, wstęp wolny
godz. 11.00 i 14.00 Majówka w Muzeum, Muzeum Okręgowe
godz. 12.00-18.00 BiT g. BiT/ Pocztylion – bydgosko-toruńska wymiana listów, CSW
godz. 13:30 do 15:30 VII Ogólnopolski Zlot Mustangów, teren CH Kometa
godz. 16.00 Pomorzanin Toruń - Start Pruszcz, Stadion przy ul. Szosa Chełmińska 75
godz. 16.00 Hokej na trawie: Pomorzanin Toruń - Warta Poznań, Stadion przy ul. Szosa Chełmińska 75
godz. 17.00 Podgórzaki z dziada pradziada, Muzeum Etnograficzne, wstęp wolny
godz. 18.00-24.00 Nocne granie z Grajfer, CSW
godz. 19.00 Wino-Granie: Smolik + Kev Fox, Dwór Artusa, bilety: 55 zł (miejsca siedzące przy stolikach), 35 zł (miejsca stojące)
godz. 19.00 Dzień Białej Flagi, Od Nowa, bilety: 35 zł, 45 zł w dniu koncertu
Święto fanów zespołu Republika. Czeka Was wiele niespodzianek i atrakcji, znakomici goście, a przede wszystkim muzyka Republiki. Organizatorem jest Republika Marzeń - Fanclub Republiki i Grzegorza Ciechowskiego zaś głównymi Patronem Polska Wytwórnia Muzyczna RKDF.
Tydzień Weganizmu, Kulturhauz
godz. 17.00 Wykład z prezentacją „Mongolia oczami weganina”. Prowadzenie: Defu - weganin, aktywista, zaangażowany muzyk, przewodnik wycieczek po Mongolii. Podczas całego wydarzenia czynny do wyczerpania Wege Burger Bar!
godz. 20.00 Koncert: Defu + Charlie Lagore - PunkRap
godz. 21.30 Koncert Syny
godz. 20.00 Koncert pamięci z okazji 75. rocznicy zbrodni katyńskiej, Kościół Akademicki pw. Ducha Św., wstęp wolny
Seanse światła i dźwięku, fontanna Cosmopolis od godz. 21:00. Zakończenie o północy.
WEEKEND W TORUNIU - NIEDZIELA, 26 KWIETNIA
Toruń za pół ceny
Festiwal Sztuki Faktu, Teatr Baj Pomorski
11.00–12.45 70 lat po wojnie: „Kronikarze wojny”: „Zatrzymać czas”, film szwedzki — Mała Sala (Blok 15)
13.15–14.45 Manipulacja prawdą w dokumencie, cz. I: panel z udziałem Susan Teskey (CBC), Mirosława Chojeckiego i Stanisława Krzemińskiego, fragmenty „Hiding the Horrors”, historia Leni Riefenstahl i filmu „Triumf woli”, i współpraca Riefenstahl z nazistami — Mała Sala (Blok 16)
15.00–16.30 Manipulacja prawdą w dokumencie, cz. II: „Ciemności skryją ziemię” — najważniejszy dokument roku — Mała Sala (Blok 17)
16.30–17.45 70 lat po wojnie: otwarte spotkanie z aktorami „Czasu Honoru” oraz dyrektorem TVP2 Jerzym Kapuścińskim i producentem Michałem Kwiecińskim — Duża Sala (Blok 18)
18.45 Gala zamknięcia III Festiwalu Sztuki Faktu; prowadzenie Joanna Racewicz i Michał Olszański — Duża Sala (Blok 19): „Toruńskie powroty” — reportaże z archiwum; Nagroda Prezesa TVP dla mistrza reportażu (Barbara Włodarczyk, autorka cyklu reportaży o Rosji „Szerokie tory” TVP); Nagrody festiwalu za reportaże konkursowe; Recital Mariana Opani.
godz. 10.00-13.30 XIX Mistrzostwa Polski Redukcyjnych Modeli Lotniczych - wystawa, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka
godz. 10.00-13.00 warsztaty ornitologiczne „Ptaki Barbarki”, Szkoła Leśna na Barbarce
godz. 12.00 i 15.00 Majówka w Muzeum, Muzeum Okręgowe
„Nihonto – dusza samuraja” – wykład z pokazem (Kamienica pod Gwiazdą)
godz. 12.00 Dzień Kultury Tureckiej, MDK
I Sala widowiskowa MDK godz. 12.00 – uroczyste otwarcie imprezy z udziałem gości oficjalnych: Prezydent Miasta Torunia, Ambasador Turcji prof. dr Yusuf Ziya Ozcan, Dyrektor dr hab. Instytut Tunus Empre Centrum Kultury Tureckiej –Ozturk Emiroglu, Członek Rady Koordynacyjnej Instytutu Yunus Emre -Fikret Buyukbayrak.
12.15 – prezentacja multimedialna o Turcji – komentarz Agnieszka Lesiczka
12.30 – 16.00 – Maraton filmów tureckich: „Do widzenia” – komediodramat ,rok 1999 , reżyser Zeki Okten -godz.12.45, „Międzynarodówka”-komediodramat , rok 2006 , reżyser Sirri Sureyya Onder –godz. 14.30, Lub „Kropka”- dramat ,rok 2008, reżyser Dervis Zaim – godz.12.45 „Inna modlitwa” -dramat , rok 2009, reżyser Mahmut fazil Coskun -14.10
II. Wystawa fotograficzna o Turcji w hollu MDK
12.00 – 16.00
III. Ul. Przedzamcze:
Stoiska z wytworami kultury tureckiej (rzemiosło , sztuka artystyczna, jadło): stoisko gastronomiczne – kebab i inne potrawy kuchni tureckiej, stoisko tekstylne –koszulki z motywami tureckimi, stoisko z drobiazgami –ceramika, breloczki oraz potrawą gozleme, stanowisko Instytutu Yunus Emre – materiałe promocyjne Instytutu, turecka piekarnia –baklava,ciasteczka i inne słodycze, i inne
Kawiarenka z kawą turecką – na tarasie MDK (wejście od ul. Przedzamcze). Obrazy malowane na wodzie
IV. Ul. Szeroka (przy zegarze)
12.00-16.00-Występy zespołów artystycznych z muzyką turecką; gwiazdą imprezy będzie zespół „Group Pasha”
godz. 14.00 Hokej na trawie: Pomorzanin Toruń - Warta Poznań, Stadion przy ul. Szosa Chełmińska 75
godz. 15.00 Tydzień Weganizmu, Kulturhauz
dżem session - piknik na patio! - smażenie naleśników i grill wegański. Człowiek Warzywo poprowadzi zabawy cyrkowe dla dzieci.
godz. 17.00 Play-Off O 3.Miejsce: Energa Katarzynki Toruń - Ccc Polkowice w Hali Zespołu Szkół Spożywczych i VIII LO w Toruniu przy ul. Grunwaldzka 33/35
godz. 20.00 26. kolejka TBL Polski Cukier Toruń - Polfarmex Kutno, hala sportowo-widowiskowa
Na godzinę przed pierwszych gwizdkiem sędziego dla kibiców przygotowane będą dodatkowe atrakcje m.in challenge z Bella Line, trening CrossFit na Airbike, a także wystawa ceramicznych aniołów wykonanych przez toruńskich uczniów.
Seanse światła i dźwięku, fontanna Cosmopolis
Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?