Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiadomości z Urzędu Miasta Włocławek [30 czerwca 2020]

Marcin Gołembiewski
Marcin Gołembiewski
Wiadomości z magistratu nr 88/2020 Włocławek, z 30 czerwca 2020 roku.

Wiadomości Włocławek: Dyżury rekrutacyjne do projektu "Partnerstwo - od czego zacząć?"

30 czerwca 2020 r. w godz. 17:00-19:00 oraz 2 lipca 2020 w godz. 15:30-17:30 w kawiarni obywatelskiej "Śródmieście Cafe" przy ul. 3 Maja 9 odbędą się dyżury rekrutacyjne projektu "Partnerstwo - od czego zacząć?". Podczas dyżurów będzie można się zarejestrować do udziału w projekcie. Osoby zainteresowane rejestracją w innym terminie mogą składać dokumenty w „Śródmieście Cafe” od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 – 17.00.

Działania projektowe mają służyć upowszechnieniu wiedzy o przedsiębiorczości społecznej i poszerzeniu wiadomości o tworzeniu i funkcjonowaniu podmiotów ekonomii społecznej. Ich formuła ma jednocześnie zachęcić uczestników projektu do aktywizacji w tym zakresie i podjęcia próby zmiany swojego najbliższego otoczenia, bądź ścieżki swojej kariery zawodowej poprzez utworzenie w partnerstwie publiczno-społecznym np. spółdzielni socjalnej.

Projekt jest adresowany do osób zagrożonych ubóstwem bądź wykluczonych społecznie i do osób z ich otoczenia zamieszkałych na terenie miasta Włocławek.

W ramach projektu przewidziano:

- 6 warsztatów, w tym 3 warsztaty z zakresu dobrych praktyk i 3 warsztaty z poradnictwa prawnego dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznych i dla osób z ich otoczenia,

- 25 spotkań w ramach poradnictwa indywidualnego dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznych,

- wizytę studyjną do spółdzielni socjalnej dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznych i dla osób z ich otoczenia,

- badania wraz z opracowaniem diagnozy w zakresie zakładania podmiotów ekonomii społecznej ze szczególnym uwzględnieniem spółdzielni socjalnych, w tym nawiązywania partnerstw publiczno – społecznych,

- konferencję podsumowującą projekt.

Nabór trwa do 3 lipca 2020 r.

Pełna informacja na ten temat: http://rewitalizacja.wloclawek.eu/news,dyzury_rekrutacyjne_projektu_partnerstwo_od_czego_zaczac__,909.html

Wiadomości Włocławek: Umowa na budowę ul. Stromej podpisana

23 czerwca 2020 Urząd Miasta zawarł umowę z Firmą Zakład Robót Drogowo Budowlanych DROGBUD Michał Podralski.

Umowa dotyczy realizacji zadania inwestycyjnego pn. „Budowa ulicy Stromej, polegająca na budowie dwóch odcinków drogi gminnej – ulicy Stromej we Włocławku (obecnie stanowiącej drogę wewnętrzną)”.

Przypomnijmy: przebudowa ma objąć zakres od ul. Lipnowskiej (droga powiatowa nr 2904C) do skrzyżowań z drogami wewnętrznymi – ul. Podlesie i dalszym ciągiem zakończonej nieprzelotowo ul. Stromej (odcinek nr 1 o długości 187 m) oraz od skrzyżowania z odcinkiem nr 1 w kierunku nieruchomości przy ul. Stromej 2-4b (odcinek nr 2 o długości 68 m).

Zgodnie ze specyfikacją przetargową, zostaną wykonane m.in.: jezdnia o nawierzchni z płyt betonowych sześciokątnych, zjazdy, skrzyżowania, wpusty uliczne, studzienki ściekowe i rewizyjne oraz sieć nowych rurociągów kanalizacji deszczowej. Pobocza i skarpy będą umocnione, zostanie wykonane oświetlenie uliczne, a tereny przyległe zagospodarowane zielenią.

Określony w specyfikacji termin realizacji/zakończenia prac to 31 października 2020 roku.

Wiadomości Włocławek: We Włocławku pojawią się budki lęgowe dla ptaków

Miasto rozstrzygnęło postępowanie ofertowe na wykonanie i montaż budek lęgowych dla ptaków owadożernych.

Zamówienie obejmuje swoim zakresem między innymi opracowanie opinii ornitologicznej mającej na celu wytypowanie miejsc zawieszenia budek lęgowych na terenach stanowiących własność Gminy Miasto Włocławek (budynki użyteczności publicznej, drzewa). Wybrany realizator zadania wykona, jak również zamontuje budki lęgowe. Łącznie powstanie pół tysiąca budek, w tym sto czterostanowiskowych budek dla jerzyków, sto budek dla jaskółek i trzysta budek dla pozostałych drobnych ptaków.

Zadanie zrealizuje firma Wenus Agnieszka Niezabitowska w ciągu 60 dni od daty zawarcia umowy.

Wiadomości Włocławek: Rusza program „Dobry start”, MOPR przypomina też o ważności wniosków o „500+”

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we Włocławku publikuje informacje dla rodziców.

MOPR przypomina, że w 2020 roku nie trzeba składać kolejnego wniosku o przyznanie świadczenia wychowawczego w ramach programu „Rodzina 500+”. Na wniosek złożony w ubiegłym roku, czyli w terminie od 1 lipca 2019 roku, świadczenia przyznane zostały do końca maja 2021 roku. Aby uzyskać świadczenie wychowawcze po 31 maja 2021 roku, wnioski będzie można składać przez internet od 1 lutego 2021 roku, a drogą tradycyjną – od 1 kwietnia.

Ponadto, od 1 lipca 2020 roku można składać przez internet wniosek o świadczenie „dobry start”, natomiast drogą tradycyjną tj. bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty od 1 sierpnia. Wniosek można składać nie później niż do 30 listopada.

Ze względu na panującą obecnie sytuację związaną z epidemią koronawirusa MOPR zachęca jednak wszystkich do korzystania głównie z elektronicznej drogi składania wniosków przez Internet. Elektroniczna forma wnioskowania o świadczenie to nie tylko szybkość i wygoda, ale przede wszystkim wyraz troski o nasze wspólne bezpieczeństwo w obliczu pandemii COVID-19.

Wiadomości Włocławek: Uczniowie rozpoczęli wakacje. Statystyki

Łącznie we wszystkich szkołach prowadzonych przez Gminę Miasto Włocławek wakacje rozpoczęło 13 907 uczniów, z czego 288 to dzieci z oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych – informuje Wydział Edukacji UM Włocławek.

Wśród tych uczniów 2 273 osoby to absolwenci, w tym: uczniowie klas VIII SP – 900, uczniowie klas III w LO – 575, uczniowie klas IV w Technikach – 646, uczniowie klas III Branżowych Szkół I Stopnia – 152

Wiadomości Włocławek: Mieszkańcy ocenili pracę Urzędu Miasta i podległych jednostek

W dniach 18 – 31 maja 2020 r. w serwisie internetowym Związku Miast Polskich była dostępna ankieta, za pomocą której mieszkańcy Włocławka mogli się wypowiedzieć na temat pracy Urzędu Miasta i podległych mu instytucji. Czy są usatysfakcjonowani dotychczasowym stanem, czy Urząd Miasta powinien coś zmienić, jakim trybem obsługi mieszkańcy są zainteresowani. A może to właśnie nowe rozwiązania, których wprowadzenie wymusiła sytuacja epidemiczna, przypadły włocławianom do gustu i powinny zostać wprowadzone na stałe?

Największy odsetek uczestników ankiety stanowiły osoby w przedziale wiekowym między 35 a 65 lat (278 osób, co daje 65,7% wszystkich osób biorących udział w badaniu ankietowym). Mieszkańcy Włocławka wypełnili łącznie 423 ankiety. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i każdą opinię wyrażoną poprzez wypełnienie formularza. Wyniki ankiety weźmiemy pod uwagę w naszej pracy, m.in. przy tworzeniu Planu Rozwoju Instytucjonalnego.

Jaki sposób załatwiania spraw urzędowych preferują uczestnicy ankiety? Blisko połowa respondentów, jako najbardziej przyjazny w kontaktach z Urzędem wybrała sposób mieszany załatwiania spraw czyli np. pozyskanie informacji i wypełnienie wniosku on-line, wydrukowanie i dostarczenie do Urzędu/innej miejskiej jednostki w postaci papierowej.

Z usług Urzędu Miasta Włocławek lub innych miejskich jednostek mieszkańcy korzystają zwykle kilka razy w roku (takiej odpowiedzi udzieliło 207 osób), raz w roku lub rzadziej (99 osób), raz w miesiącu lub częściej (82 osoby). Najczęściej interesanci załatwiają sprawy w Wydziale Komunikacji, dużą część stanowią też formalności związane z podatkami i opłatami lokalnymi oraz dowodami osobistymi i ewidencją ludności. Dużą grupę stanowią także zagadnienia związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi i aktami stanu cywilnego. Wśród spraw innych, które ankietowani załatwiali w Urzędzie pojawiły się otwarte konkursy ofert, rewitalizacji śródmieścia, porady prawne oraz tematy związane z gospodarowaniem mieniem komunalnym i lokalami mieszkalnymi.

Interesanci dobrze oceniają uprzejmość urzędników, a także możliwość uzyskania wyczerpujących informacji o procedurach załatwiania spraw, wymaganych dokumentach i opłatach.

Niemniej jednak, zależało nam również na tym, by ankietowani – jeśli nie są zadowoleni z jakości obsługi w Urzędzie/innych miejskich jednostkach – wskazali powody.

Jako przyczynę swojego niezadowolenia z jakości obsługi respondenci wskazali m.in. zbyt małą ilość stanowisk do bezpośredniej obsługi. Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na niezadowolenie interesantów są, ich zdaniem, wadliwie skonstruowane, biurokratyczne procedury, jednak należy zaznaczyć, że procedury załatwiania określonych spraw wynikają z obowiązujących przepisów prawa i w zdecydowanej większości Urząd nie ma wpływu na sposób ich realizacji. Wśród innych powodów niezadowolenia z jakości obsługi respondenci wskazali m.in. godziny pracy Urzędu, zbyt małą ilość miejsc parkingowych dla petentów, ograniczoną dostępność e-usług.

Na pytanie dotyczące niezadowolenia z jakości obsługi uzyskano 294 odpowiedzi, tj. 69% wszystkich ankiet.

A czy włocławianie czują się dostatecznie poinformowani o procedurach obowiązujących w Urzędzie Miasta i innych miejskich jednostkach?

Wśród ankietowanych ponad 56% pozytywnie ocenia zamieszczone na stronach internetowych informacje o świadczonych usługach i obowiązujących procedurach. Blisko 1/3 respondentów nie poszukuje takich informacji, natomiast 15% uważa, iż na stronach internetowych nie ma wszystkich niezbędnych informacji.

Co należałoby zdaniem ankietowanych zmienić, aby poprawić/udoskonalić sposób świadczenia usług przez Urząd/inne miejskie jednostki? Na to pytanie padło 292 odpowiedzi.

Uwagi respondentów dotyczą głównie mankamentów w zasobach ludzkich. Mowa jest o mentalności i braku empatii urzędników, odpowiednim podejściu do interesanta czy poziomie wiedzy i kultury osobistej. Kolejnym oczekiwanym udoskonaleniem pojawiającym się w odpowiedziach jest zwiększenie ilości spraw załatwianych drogą elektroniczną oraz szeroko rozumiany rozwój e-Urzędu.

Niezależnie jednak od rozwoju elektronicznego mowa jest także o zwiększeniu ilości stanowisk bezpośredniej obsługi, gdyż ta forma załatwiania spraw cieszy się dużym zainteresowaniem.

Kilka powtarzających się uwag odnosiło się bezpośrednio do jakości i organizacji pracy w Wydziale Komunikacji (zbyt mała ilość stanowisk obsługi, brak możliwości płacenia na stanowisku obsługi a nie w kasie, poprawa systemu kolejkowego poprzez zwiększenie dostępności internetowej).

Były też propozycje odnoszące się do organizacji Urzędu poprzez zmianę godzin pracy – np. wydłużenie czasu pracy w dwa dni, a także wprowadzenie stałej ochrony lub obecności Straży Miejskiej w Biurze Obsługi Mieszkańców.

Wiadomości Włocławek: Jeszcze przez dwa tygodnie można wypełniać Karty Pomysłu

Osoba wypełniająca Kartę proszona jest m.in. o określenie problemu, celu, sposobu i obszaru realizacji czy źródła finansowania. Ważne jest również, kto skorzysta z danego przedsięwzięcia czyli kto będzie beneficjentem projektu. W Karcie Pomysłu chodzi o pomysły włocławian na rozwiązanie zdiagnozowanych kluczowych problemów naszego miasta,

Karta Pomysłów oraz instrukcja wypełniania Karty, a także pozostałe szczegółowe informacje na ten temat są dostępne pod adresem: http://www.wloclawek.pl/pl/artykul/284/15238/zmienmy-razem-wloclawek-czekamy-na-wasze-pomysly

Po wypełnieniu, Kartę Pomysłu należy przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: [email protected] lub wrzucić do urny na korespondencję znajdującej się w holu Urzędu Miasta przy Zielonym Rynku 11/13 w terminie do dnia 10.07.2020 r.

Karta Pomysłu jest częścią projektu: „Tutaj mieszkam, pracuję, inwestuję i tu wypoczywam” – realizowanego w ramach programu „Rozwój Lokalny”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014–2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014–2021.

Wiadomości Włocławek: kolejne plenerowe spotkanie z mieszkańcami, zapraszamy!

1 lipca 2020 roku w godz. 10.00 – 12.00 odbędzie się drugie z zaplanowanych, plenerowych spotkań urzędników ratusza z mieszkańcami Włocławka. Miejscem spotkań jest Park na Słodowie (altana przy placu zabaw).

Są to spotkania informacyjne, podczas których można dowiedzieć się więcej na temat Funduszy Norweskich i dofinansowania, o które stara się Włocławek. Można również pobrać i wypełnić Kartę Pomysłu.

Trzecie spotkanie odbędzie się w sobotę 4 lipca 2020 roku w godz. 16.00 – 18.00.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto