Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka Sobota 2018 i święcenie pokarmów w Bristolu [zdjęcia]

Wojciech Nawrocki
W Wielką Sobotę 31 marca 2018 roku w kościele katolickim na całym świecie odbywało się święcenie pokarmów.

To tradycja od dawien dawna, jak wynika z historii, obrzęd święcenia pokarmów został rozpowszechniony na dobre w VIII wieku.

Z racji tego, że tegoroczne święta Wielkanocne spędzam na wyspach Królestwa Brytyjskiego, siłą rzeczy nie mogłem być obecny w swojej rodzinnej miejscowości w Gołaszewie gmina Kowal. Dlatego odwiedziłem z koszyczkiem wielkanocnym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, które znajduje się przy polskiej parafii rzymskokatolicką pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej przy ul. Cheltenham Road w Bristolu. To moja taka druga wizyta na przełomie kilkunastu lat gdzie mieszkają moi najbliżsi. W Wielką Sobotę katolicy na całym świecie udają się ze święconką do świątyń, czyli niosą w ozdobionych koszyczkach pokarmy do poświęcenia. Błogosławienie i święcenie potraw w tradycyjnej formie przetrwało do dnia dzisiejszego. Stara tradycja jest również kultywowana wśród emigracji, którzy tu na obczyźnie z dala od bliskich spędzają święta. Bristolską świątynię w godzinach 10-17 z 30 minutowymi przerwami odwiedziły liczne grupy rodaków. Proboszczem Polskiej Parafii w Bristolu jest ks. kan. dr Stanisław Łabuda.

Po powrocie do domu koszyczek ze święconką ustawiany jest w domu na honorowym miejscu, aby w Niedzielę Wielkanocną po mszy rezurekcyjnej spożyć świąteczne śniadanie. Również w Bristolu msza rezurekcyjna rozpocznie się o godz. 6 rano. W każdej chrześcijańskiej rodzinie, śniadanie wielkanocne rozpoczyna się od dzielenia poświęconym jajkiem z jednoczesnym wypowiadaniem sobie życzeń, które jest w formie i symbolice podobne do bożonarodzeniowego łamania się opłatkiem.

Jak wynika z historii, w 1966 roku do Bristolu przybył ks. kan. Bolesław Dzudzewicz jako proboszcz Polskiej Parafii, który od samego początku wspierał miejscową Polonię w dążeniu do zakupienia kościoła przy Arley Hill w Bristolu. Dzięki ofiarności, poświęceniu i zaangażowaniu Wspólnoty Polskiej zamieszkującej w tym mieście i jego okolicy w lipcu 1968 został zakupiony na potrzeby tutejszej Polonii budynek kościoła. Głównie byli to żołnierze i ich rodziny, ale także uchodźcy, którzy osiedlali się na terenie Zjednoczonego Królestwa po zakończeniu II wojny światowej. Polacy przez całą swoją burzliwą historię regularnie walczyli o zachowanie narodowej kultury i tożsamości, nierozerwalnie związaną z wiarą katolicką. Nowy kościół poświęcił 4 sierpnia 1968 roku ówczesny biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej - Władysław Rubin oraz biskup diecezji Clifton - Joseph Edward Rudderham.

Korzystając z okazji pragnę złożyć tą drogą moim kochanym synom z rodzinami, którzy pozostali w kraju oraz bliższym i dalszym krewnym, znajomym oraz wszystkim mieszkańcom Gołaszewa, gminy Kowal i powiatu włocławskiego najserdeczniejsze świąteczne życzenia:

Czas Wielkanocy, to czas radości
Niech w sercach wiara, nadzieja i miłość gości
Niech to będzie czas uroczy,
życzymy Wszystkim miłej i radosnej Wielkanocy
oraz wielu radosnych chwil w gronie najbliższych.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto