Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki jubileusz wspaniałego aktora Jana Nowickiego z Kowala, który skończył 80 lat! [zdjęcia]

Wojciech Nawrocki
W sobotę 16 listopada 2019 roku wydaniem znaczka pocztowego i widokówki z wizerunkiem wybitnego aktora Jana Nowickiego kowalanie uczcili 80-urodziny honorowego obywatela miasta.

Punktualnie o godz. 18:00 kowalska sala Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowalu wypełniona po brzegi, była miejscem przepięknej uroczystości podczas, której Jan Nowicki – dostojny jubilat, 80-letni król życia, Honorowy Obywatel Miasta (od 1999) uroczyście świętował swoje urodziny. Gośćmi i świadkami niecodziennej uroczystości byli najbliżsi jubilata, w tym żona Anna Kondratowicz, syn Łukasz Nowicki z żoną Olgą Paszkowską, wnuk Piotr Nowicki, córka Sajana Nowicka, siostra Hanna Błażejczyk, bliżsi i dalsi krewni, znajomi oraz sąsiedzi i zaproszeni goście.

Władze samorządowe miasta Kowal reprezentował burmistrz Eugeniusz Gołembiewski oraz przewodniczącym Rady Miasta Krzysztof Pasiecki wraz z radnymi, samorząd Gminy Kowal reprezentował wójt Stanisław Adamczyk i radny Wojciech Nawrocki. Ponadto w urodzinach szanownego jubilata liczny udział wzięli mieszkańcy Kowala i okolic oraz przedstawiciele organizacji społecznych. Do królewskiego miasta zjechali również goście z innych regionów kraju, a nawet za granicy.

Uroczysty wieczór poprowadził przyjaciel zacnego jubilata - Zbigniew Tadeusz Książek – krakowski poeta, autor tekstów piosenek, dramaturg, prozaik i scenarzysta. Swoją osobą nadali blasku tej przepięknej uroczystości znamienici goście, na co dzień serdeczni przyjaciele i znajomi Jana Nowickiego, aktorzy w osobach:

Anna Seniuk – wspaniała aktorka, ikona polskiego kina, kultowa Magda Karwowska z serialu telewizyjnego „Czterdziestolatek”. W dalszym ciągu aktywna zawodowo, aktualnie gra na deskach Teatru Narodowego w Warszawie, a mieszka w stuletniej góralskiej chacie na Podkarpaciu.

Jerzy Trela – wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, profesor i rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, poseł na Sejm IX kadencji (1985-1989).

Andrzej Grabowski - polski aktor teatralny i filmowy, konferansjer, artysta kabaretowy oraz wokalista. Szczególną popularność w ostatnich latach zawdzięcza roli Ferdka Kiepskiego w telewizyjnym serialu komediowym „Świat według Kiepskich”.

Beata Fudalej - aktorka, pedagog i muzyk w jednej osobie. Występuje na deskach Teatru Narodowego w Warszawie.

Jacek Bławut – aktor, operator, autor zdjęć i reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych

Marcin Jajkiewicz — polski wokalista jazzowy, musicalowy, rozrywkowy z Warszawy.

W części artystycznej aktorzy umilili wieczór, prezentując wiersze i piosenki związane z przemijaniem życia, oddające szacunek, uznanie oraz klimat urodzin wielkiego aktora. Zaś Anna Sokołowska – Alabrudzińska i Jacek Jajkiewicz zaprezentowali kilka ulubionych piosenek Jana Nowickiego, w tym zmarłego nie tak dawno Zbigniewa Wodeckiego czy Whitney Houston.

Dzielnie wspierali w artystycznych występach syn Łukasz Nowicki z żoną Olgą i wnuk Piotr oraz młodzi aktorzy kieleckiego teatru Ecce Homo. Nad całością uroczystego wieczoru czuwała żona Anna Kondratowicz, która była współorganizatorem i reżyserem sobotniej uroczystości wespół z Ochotniczą Strażą Pożarną i burmistrzem Kowala Eugeniuszem Gołembiewskim. Na zakończenie części artystycznej odśpiewano na stojąco zacnemu jubilatowi tradycyjne 100 lat, a następnie zaproszeni goście ustawili się w długiej kolejce do składania życzeń. Kosz w kwiatami oraz okolicznościowe upominki wręczyli wspólnie włodarze samorządu miasta i gminy Kowal. Ponadto na ręce jubilata spłynęły kwiaty i okolicznościowe upominki. Uroczystość zakończyła się degustacją urodzinowego tortu oraz lampką szampana.

Wielki jubileusz wspaniałego aktora Jana Nowickiego z Kowala...

Jan Nowicki studia aktorskie skończył w krakowskiej Wyższej Szkole Teatralnej w 1964 roku. W tym samym roku jako początkujący aktor zadebiutował w filmie „Pierwszy dzień wolności” w reżyserii Aleksandra Forda. Jeden z największych amantów powojennego kina. W swojej długoletniej karierze zagrał blisko 200 ról w filmie i teatrze. Nie trzeba nikogo o tym przekonywać czy zapewniać, że czcigodny jubilat jest bardzo mocno przywiązany do rodzinnego Kowala, zawsze przy nadarzającej okazji podkreśla i zapewnia o swojej miłości do miasta, z którego pochodzi, gdzie są groby najbliższych, w którym mieszka jego siostra Hana Błażejczyk oraz bliższa i dalsza rodzina czy krewni. W jednym z wywiadów aktor podkreślił, że nigdy się z Kowalem nie rozstał cyt. „Nie wróciłem tu. Ja stąd nigdy nie wyjechałem. Ja tylko zwiedzałem świat.”

Jego kunszt aktorski był wielokrotnie doceniany, a wie ról przyniosła aktorowi niezliczoną ilość nagród i wyróżnień za role filmowe i teatralne na festiwalach filmowych w kraju i za granicą. Aktor grywał również za granicą, głównie w filmach węgierskiej reżyserki - Márta Mészáros, która była przez blisko 30 lat życiową partnerką. Ma odciśniętą dłoń na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach. Do klasyki ról kinowych przeszła jego rola w filmie „Wielki Szu” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego z 1984 r.

Równolegle z karierą filmową, Jan Nowicki rozwijała karierę teatralną, grając na deskach Starego Teatru w Krakowie, ale grał również w spektaklach Teatru Telewizji. Mimo 80 lat, gwiazda aktora nie gaśnie. Jednak za czym rzucił się w wir pisania książek, przez blisko 10 lat pisał cotygodniowe felietony, publikowane w „Przekroju”, „Gazecie Krakowskiej”, Dzienniku Polskim” oraz w „Zwierciadle”. Aktualnie jest autorem dziewięciu książek. W styczniu 2019 roku został przyjęty w szeregi Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Jan Nowicki jest nie tylko jednym z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych, jest żywą legendą i czołowym symbolem polskiego teatru i kina. Dzięki jubilatowi, Kowal ma swoją promocję, ma swój hymn, do którego słowa napisał jubilat wspólnie z kowalską poetka Marzenną Lewandowską, a muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz, jeden z najbardziej uznanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej w kraju. W trakcie uroczystości był odśpiewany hymn a cappella, którego prowadzącym był Jan Nowicki wraz z Anną Sokołowską-Alabrudzińską – rodowitą Kujawianką spod Kowala, byłą gwiazdą Teatru Sabat, absolwentka Akademii Muzycznej ww Katowicach.

Warto w tym miejscu nadmienić, że z okazji urodzin wybitnego aktora, na zlecenie Urzędu Miasta Kowal, Poczta Polska wykonała usługę „Mój ZNACZEK”- personalizowany znak opłaty pocztowej. Wygląd znaczka zaprojektowała kowalanka pani Anna Marcinkowska. Natomiast wygląd arkusika zaprojektował Zbigniew Kurpiński - filatelista z Włocławka, który osobiście wręczył na scenie zacnemu jubilatowi pamiątkowy arkusz z jego wizerunkiem oraz widokówki i karty pocztowe z autografem jubilata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto