W sobotę, 20 maja 2023 roku z Przystani Wodnej we Włocławku w kierunku Torunia rozpoczął się dwudniowy rejs Szlakiem Wisły, szlakiem ciekawych miejsc, historii i inicjatyw społecznych na Wiśle. "Wisła wciąga" to część projektu, który ma na celu przybliżenie Wisły i jej potencjału mieszkańcom. Rejs ten wspólną inicjatywą 7 organizacji prowadzących lokalne działania wokół Wisły w ramach projektu.
W trakcie rejsu uczestnicy wyprawy zatrzymają się w wielu miejscach, m.in. w Bobrownikach, Nieszawie, Ciechocinku, Osieku, Włęczu, Silnie, Złotorii i Toruniu. Na brzegu czekać będą na nich lokalni przewodnicy. Wezmą udział w zorganizowanych spacerach historycznych, stworzą żywe napisy, posłuchają opowieści o tradycyjnych łodziach i obejrzą "przyrodnicze kino" pod gołym niebem. Uczestników na wodzie poprowadzą Toruńscy Flisacy z Fundacji Wolna Wisła, na brzegu ludzie, którzy czują ducha Wisły i działają społecznie w nadwiślańskich miejscowościach.
Pierwszy postój zaplanowano w Stajenczynkach w Osieku (gmina Obrowo) gdzie na tarasie widokowym uczestnicy akcji spać będą w namiotach. W razie niepogody w budynku szkoły.
W sobotę, pierwszego dnia rejsu Szlakiem Wisły (20 maja 2023) zaplanowano m.in:
- spacer historyczny śladami ziemi dobrzyńskiej i ruin zamku w Bobrownikach, poprowadzony przez Wojciech Bullera (Fundacja Królewski Skład Solny Bobrowniki nad Wisłą).
- w Nieszawie uroczyste odsłonięcie tablicy informującej o walorach przyrodniczych ekosystemu Wisły, poprowadzone prowadzi Fundacja Zielone Kujawy,
- spacer historyczny po Nieszawie, prowadzony przez Wandę Wasicką (historyczka, przewodniczka oddziału PTTK w Toruniu)
- akcja żywy napis Wisła, prowadzi Justyna Kacprzak (Fundacja Kapsuła)
- w Ciechocinku opowieść o tradycyjnych łodziach na przystani wędkarskiej
- w Osiek, taras widokowy w Stajenczynkach, wspólna kolacja i wieczorna integracja oraz przyrodnicze kino pod gołym niebem (start o godz. 21) - inicjatywa Gminy Obrowo
Program trasy drugiego dnia (21 maja 2023) Włęcz - Toruń:
- Godz. 10 - 12 Włęcz, mennonickie śniadanie przy chacie we Włęczu przygotowane przez Stowarzyszenie Czyż-Nie z Czernikowa
- Godz. 14 - 15 Silno, spacer przyrodniczo-historyczny, prowadzi Marek Skowroński (Stowarzyszenie Nasze Silno)
- Godz. 16.00 - 16.30 Złotoria, opowieść o … , prowadzi Rafał Kmieć (Fundacja Melodia Serc)
- Godz. 17.30 Zakończenie i podsumowanie rejsu przez realizatorów projektu Fundację Wolna Wisła i Pracownię Zrównoważonego Rozwoju, Przystań Toruń.
Do rejsu można dołączyć na dowolnym odcinku bez konieczności pozostawania na nocnym obozowisku. W każdym wypadku należy jednak zapisać się poprzez formularz zgłoszeniowy oraz wnieść opłatę rezerwacyjną 50 zł.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?