Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włocławek. Dwa nowe lodołamacze pełnią służbę na Wiśle [zdjęcia, wideo]

Wojciech Alabrudziński
Wojciech Alabrudziński
Wybudowane lodołamacze to nowoczesne jednostki, które służą do prowadzenia zimowej osłony przeciwpowodziowej na Zbiorniku Włocławek. Powstały 1 lodołamacz czołowy o mocy 1200 KM i 1 lodołamacz liniowy o mocy 800 KM. Wyposażone są w sondę wielowiązkową, która pozwala monitorować dno zbiornika. Ta precyzyjna ocena stanu zbiornika pozwoli na lepsze prowadzenie prac utrzymaniowych. Jednostki są wyposażone w panele fotoelektryczne, co wpłynie na zmniejszenie zużycia prądu głównie podczas postoju. Wyposażone są w oświetlenie ledowe i napędzane są silnikami spalinowymi, które spełniają obowiązujące normy środowiskowe. Lodołamacze mają funkcje holowników.
Wybudowane lodołamacze to nowoczesne jednostki, które służą do prowadzenia zimowej osłony przeciwpowodziowej na Zbiorniku Włocławek. Powstały 1 lodołamacz czołowy o mocy 1200 KM i 1 lodołamacz liniowy o mocy 800 KM. Wyposażone są w sondę wielowiązkową, która pozwala monitorować dno zbiornika. Ta precyzyjna ocena stanu zbiornika pozwoli na lepsze prowadzenie prac utrzymaniowych. Jednostki są wyposażone w panele fotoelektryczne, co wpłynie na zmniejszenie zużycia prądu głównie podczas postoju. Wyposażone są w oświetlenie ledowe i napędzane są silnikami spalinowymi, które spełniają obowiązujące normy środowiskowe. Lodołamacze mają funkcje holowników. fot. Wojciech Alabrudziński
Nowoczesne lodołamacze dla jeszcze lepszej zimowej osłony przeciwpowodziowej na Zbiorniku Wodnym Włocławek. Lodołamacze to specjalistyczne jednostki pływające, które służą do walki z lodem na rzekach. Akcja lodołamania na Wiśle jest niezwykle istotna, dlatego też tak ważne jest unowocześnienie flotylli we Włocławku o dwie nowoczesne jednostki - Orkana i Sokoła.

Zobacz wideo. Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich o nowych lodołamaczach

W czwartek zaprezentowano dwa nowe lodołamacze, które pełnią służbę na Wiśle we Włocławku.
W 2020 roku powstały dwa nowoczesne lodołamacze: czołowy Orkan i liniowy Sokół, wybudowane w ramach projektu „Budowa 2 lodołamaczy dla potrzeb zimowej osłony przeciwpowodziowej na terenie działania RZGW w Warszawie”, który realizowany był od 2016 roku, koszt projektu: 37.087.394,23 PLN.

Od 1 grudnia 2020 roku w porcie przy Stopniu Wodnym we Włocławku stacjonują lodołamacze Orkan, Jaguar, Niedźwiedź, Lew, Sokół i Bawół.
4 lodołamacze do czołowego kruszenia lodu wraz z obsługą rynny spływu lodu (1000 i 1200 KM), 2 lodołamacze liniowe do zabezpieczenia ciągłości spływu lodu w rejonie stopnia wodnego (800 KM i 1000 KM).

Sześć lodołamaczy „będących w rezerwie" jest gotowych do pracy po 24 godzinach od wezwania, od 1 grudnia 2020 roku do 15 marca 2021 roku. W razie konieczności do akcji mogą zostać włączone dwa dodatkowe lodołamacze Gepard i Mors. Lodołamanie ma na celu poprawę warunków spływu kry i lodu w okresie zimowym z Wisły powyżej zbiornika, a także przeciwdziałanie tworzeniu się na nim zatorów lodowych. Akcja prowadzona jest na Zbiorniku Wodnym Włocławek, gdzie stała pokrywa lodowa powstaje jeszcze przed zamarznięciem rzeki powyżej zbiornika i może być kontynuowana na Wiśle powyżej niego jedynie w sprzyjających warunkach hydrologiczno-meteorologicznych.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Wody Polskie posiadają 24 lodołamacze, w tym 4 nowoczesne jednostki, które zasiliły flotyllę w 2020 roku (we Włocławku i w Gdańsku). Lodołamacze stacjonują w portach we Włocławku, Gdańsku, Szczecinie i Wrocławiu.

Lodołamanie polega na wycięciu przez lodołamacze w pokrywie lodowej zbiornika rynny spływowej, sprowadzeniu kry w pobliże zapory i po jej pokruszeniu bezpieczny zrzut przez stopień. Akcja może zostać wstrzymana, gdy ze względu na niekorzystne warunki hydrologiczne lub meteorologiczne jej dalsze prowadzenie może być nieefektywne, kiedy może zagrażać bezpieczeństwu urządzeń Stopnia Wodnego, obsłudze lodołamaczy lub prowadzić do pogorszenia warunków odpływu kry ze zbiornika. Nie bez znaczenia są aktualna sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna (w tym stany wód) i ujemne temperatury, które powodują ponowne zamarzanie rynny spływowej i wiatr utrudniający spływ kry w kierunku zapory.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto