Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włocławek. Dwa nowe lodołamacze są już na Wiśle we Włocławku [zdjęcia]

Dwa nowe lodołamacze wesprą w akcjach na Zbiorniku Włocławskim starsze jednostki
Dwa nowe lodołamacze wesprą w akcjach na Zbiorniku Włocławskim starsze jednostki fot. Wojciech Alabrudziński
Dwa nowe lodołamacze już stacjonują przy zaporze we Włocławku. Armada lodołamaczy stacjonujących przy zaporze we Włocławku wzbogaciła się o dwie nowej jednostki. Zobacz ,jak je nazwano.

Nowe lodołamacze stacjonujące we Włocławku - lodołamacz czołowy "Orkan" i liniowy "Sokół" - wybudowane zostały w Stoczni Koźle w Kędzierzynie-Koźlu. Aby dotrzeć do miejsca stacjonowania, musiały pokonać 1500 km drogą wodną: 756 km Odrą, 522 km Morzem Bałtyckim i 260 km Wisłą.

Lodołamacze dla Włocławka pomogła sfinansować Unia

Projekt "Budowa 2. lodołamaczy dla potrzeb zimowej osłony przeciwpowodziowej na terenie działania RZGW w Warszawie" realizowany był od 2016 roku. Koszt przedsięwzięcia to ponad 37 mln złotych, z tym jest dofinansowanie w ramach z Unii Europejskiej w wysokości ponad 31,5 mln złotych. Wybudowane lodołamacze to nowoczesne jednostki, które będą służyły do prowadzenia zimowej osłony przeciwpowodziowej na Zbiorniku Włocławek. Wyposażone są w sondę wielowiązkową, która pozwoli monitorować dno zbiornika, w panele fotowoltaiczne i oświetlenie LED, napędzane są silnikami spalinowymi, które spełniają obowiązujące normy środowiskowe. Lodołamacze mają funkcje holowników.

Zadanie: zimowa osłona Zbiornika Włocławek

Wybudowane lodołamacze to nowoczesne jednostki, które służą do prowadzenia zimowej osłony przeciwpowodziowej Zbiornika Włocławek. Jak czytamy na stronie internetowej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, lodołamacze wyposażone są w sondę wielowiązkową, która pozwala monitorować dno zbiornika, w panele fotowoltaiczne i oświetlenie LED. Napędzane są silnikami spalinowymi, które spełniają obowiązujące normy środowiskowe. Lodołamacze mają też funkcje holowników.

Dwa nowe lodołamacze wesprą w akcjach na Zbiorniku Włocławskim starsze jednostki. Jest ich sześć, nazywają się: "Jaguar", "Gepard", "Niedźwiedź", "Lew", "Bawół" i "Mors".

Zalew włocławski największy w Polsce

Zbiornik Włocławski (zwany także Zalewem Włocławskim lub Jeziorem Włocławskim) to największy sztuczny akwen w Polsce. Powstawał w drugiej połowie lat 60. ub. w., a w użytku jest od 1970 r. Ma 70,4 km² powierzchni, jego średnia głębokość to 5,5 m, a całkowita pojemność - 408 mln m³. Jezioro rozciąga się na Wiśle od Płocka do Włocławka. Pełni zarówno funkcję retencyjną i energetyczną (elektrownia wodna), jak i turystyczną.

Trwa głosowanie...

Gdzie w tym roku wybieracie się na wakacje?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto