Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włocławek. Nie będzie we Włocławku elektrociepłowni na biomasę. Firma Tergo Power wycofała się. Jest nowa koncepcja

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Zamiary władz Włocławka wybudowania spalarni w partnerstwie publiczno-prywatnym wsparło już Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Zamiary władz Włocławka wybudowania spalarni w partnerstwie publiczno-prywatnym wsparło już Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Fot. Dariusz Bloch
We Włocławku nie będzie budowana elektrociepłownia na biomasę. Firma Tergo Power wycofała się. Ale miasto ma inną koncepcję uzyskania energii cieplnej.

Zobacz wideo: Nowe objawy koronawirusa. To musisz wiedzieć!

Plany budowy w strefie przemysłowej miasta ekologicznej elektrociepłowni opalanej słomą o mocy około 50 MW nie są już aktualne. A już podpisany został przez władze Włocławka list intencyjny z mającą skandynawski rodowód firmą Tergo Power.

Nowa ekologiczna elektrociepłownia we Włocławku. List intenc...

Władze Włocławka wskazywały na korzyści dla środowiska

Bo elektrociepłownia zasilana słomą to nowoczesna technologia wytwarzania tak zwanej zielonej energii, o wiele bezpieczniejsza niż tradycyjne ciepłownie węglowe. Firma Tergo Power zapewniała też, że najbliższe otoczenie inwestycji nie będzie odczuwało żadnych problemów związanych z hałasem, pyłem czy zapachem z instalacji.

Firma Tergo Power jednak wycofała się z budowy elektrociepłowni W strefie przemysłowej planowana była między innymi nowa droga, którą transporty słomy miały dojeżdżać od alei Kazimierza Wielkiego do elektrociepłowni. I Tergo Power zamierzała zaangażować się w budowę tej drogi tak, żeby transport słomy do elektrociepłowni nie odbywał się ulicą Papieżka.

Włocławski ratusz pracuje nad nowym projektem - spalarni odpadów komunalnych

Już wiadomo, że Tergo Power nie wybuduje elektorociepłowni na biomasę. - Nie mogliśmy się zgodzić na niektóre zapisy. I firma się wycofała - wyjaśnia prezydent Włocławka Marek Wojtkowski. Ale przyznaje jednocześnie: - Pracujemy nad nowym projektem - budowy spalarni. Chodzi o spalarnię, która będzie przekształcać odpady komunalne, które nie nadają się do recyklingu w ciepło i energię elektryczną. To sposób na utylizowanie odpadów i uniknięcie składowania. I to szansa na obniżenie opłat za odbiór śmieci. Bo opłaty za składowanie wciąż rosną.

Władze Włocławka szukają partnera do biznesu

Jak podkreśla Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta Włocławka, inwestycja będzie realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. To oznacza, że firma prywatna będzie odpowiedzialna za zaprojektowanie, wybudowanie oraz obsługę spalarni przez pewien czas, a potem obiekt przejdzie na własność miasta. To najlepszy projekt w konkursie "Zielone inwestycje".

Zamiary miasta wybudowania spalarni w partnerstwie publiczno-prywatnym wsparło już Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które nagrodziło planowaną we Włocławku inwestycję w konkursie na najlepsze projekty w kategorii: "Zielone inwestycje". Wygrana oznacza, że Włocławek otrzyma kompleksowe wsparcie merytoryczne w przygotowanie procedury partnerstwa publiczno-prywatnego - zapewnia wiceprezydent Kukucki.

Urząd Miasta we Włocławku na razie wystąpił do 120 samorządów, nie tylko z naszego województwa, w sprawie zapewnienia dostaw odpadów do spalarni. I jest już pozytywny odzew od wielu samorządów, nie tylko z województwa kujawsko-pomorskiego, ale także z łódzkiego. We włocławskiej spółce "Saniko" będzie też modernizowana linia sortownicza pod kątem lepszego odzyskiwania odpadów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto