Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włocławek. O połowę spadła liczba krwiodawców. Włocławianie oddają osocze. Ilu już to zrobiło? [statystyki]

Redakcja
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Włocławku apeluje o oddawanie krwi, a także osocza przez ozdrowieńców
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Włocławku apeluje o oddawanie krwi, a także osocza przez ozdrowieńców fot. Wojciech Alabrudziński
Około 30 osób z Włocławka oddało swoje osocze po przebyciu Covid-19. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Włocławku apeluje o dzielenie się tym „lekiem”, z tymi, którzy walczą z koronawirusem. Brakuje też krwi, zwłaszcza grup z ujemnym czynnikiem RH.

Wideo. Jak sprawdzić czy przeszedłeś koronawirusa?

O połowę mniej dawców krwi we Włocławku

Krew to lek, którego nie można wyprodukować. By zasilała banki, potrzebni są krwiodawcy. Jej oddanie zajmuje niewiele czasu. Może jednak uratować komuś życie. W związku z pandemią koronawirusa spadła liczba krwiodawców, która i tak z roku na rok topniała.

- Jest o połowę mniej osób oddających krew niż wcześniej - mówi Jolanta Pater, kierownik włocławskiego oddziału terenowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. - Ma to związek z tym, że mieszkańcy są w izolacji. Tymczasem krew jest cały czas potrzebna. Odbywa się co prawda mniej zabiegów planowanych. Niemniej jednak potrzebują jej osoby poszkodowane w wypadkach czy pacjenci chorzy przewlekle, leczący się onkologicznie.

Krew we Włocławku oddają osoby między 18 a 60 rokiem życia, najczęściej mieszkańcy w wieku 20-40 lat. Punkt pobrań czynny jest w środy w godz. 7.30-17, a w pozostałe dni robocze w godz. 7.30-11.30.

- Pamiętajmy, że jeżeli zdecydujemy się oddać krew, to przysługuje nam dzień wolnego - dodaje Jolanta Pater. - Serdecznie zachęcamy pełnoletnią młodzież do oddawania krwi. Młodzi ludzie nie mają teraz zajęć stacjonarnych, może uda się im znaleźć chwilę na to, by podzielić się z innymi swoją krwią. Nie tylko nie ma zajęć w szkołach, nie są również organizowane zbiórki krwi ze względu na pandemię koronawirusa.

20 procent krwiodawców we Włocławku to kobiety

We Włocławku chętniej od kobiet krwią dzielą się mężczyźni. Panie stanowią 20 proc. krwiodawców. Większość mieszkańców regularnie stawia się w RCKiK przy ul. Lunewli we Włocławku. Pojedyncze przypadki to osoby przychodzące po raz pierwszy. Dodajmy, że zbiórkę krwi zaplanowano również na niedzielę 15 listopada. Odbędzie się ona przy parafii św. Józefa na Zazamczu. To inicjatywa księdza proboszcza Janusza Bartczaka. Akcja odbywać się będzie w godzinach 9.30-14.30.

- Zbiórka jest skierowana do mieszkańców Zazamcza, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by pojawili się na niej włocławianie z innych osiedli - uważa Jolanta Pater. - To okazja również dla tych, którzy chcą oddać krew, ale w tygodniu nie mają czasu. Zapewniam, że pobieranie krwi odbywa się w reżimie sanitarnym, jest bezpieczne.

Krew mogą oddać wyłącznie zdrowe osoby, które nie mają chorób przewlekłych ani żadnych objawów przeziębienia. - Chronimy dawców i naszych pracowników - zapewnia Jolanta Pater. - Nie mieliśmy od początku pandemii żadnej osoby zakażonej.

We Włocławku mamy 663 ozdrowieńców

Co ważne w RCKiK przy ul. Lunewil we Włocławku ozdrowieńcy, którzy mają za sobą Covid-19 mogą oddawać osocze. Na ten zabieg, który trwa około 40 minut, trzeba się jednak umówić pod numerem tel. 54 2346959. Może on się odbyć 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji. Póki co osoczem podzieliło się około 30 włocławian. Zwykle od jednej osoby pobiera się 650 ml osocza. Sam zabieg trwa dłużej niż oddawanie krwi, bo potrzebne są trzy cykle wirowania krwi.

Póki co we Włocławku odnotowano 1694 przypadki zakażenia koronawirusem [dane na 12 listopada]. Mamy 663 ozdrowieńców.

Koronawirus. Kim jest ozdrowieniec ?

  • Osoba, u której za pomocą dostępnych testów wykryto wirusa SARS-CoV-2 (przebyła zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19).
  • Osoba, u której nie stwierdzono wcześniej obecności wirusa za pomocą testów wymazowych RT-PCR, jednak testy wykazały, że obecnie w jej krwi znajdują się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Koronawirus. Kto może być dawcą osocza ?

  • Wszystkie osoby, które: przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami) są obecnie uznane za zdrowe, czyli minęło co najmniej: 28 dni od zakończenia objawów, u osób bezobjawowych 18 dni od zakończenia izolacji,
  • Ponadto spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U.2017 poz. 1741). Czynniki dyskwalifikujące opisane są również w dziale "Kto nie może oddać krwi"
  • Są w wieku 18-65 lat, Ważą min. 50 kg
  • W przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży wymagane będą dodatkowe badania.

Koronawirus. Jak pobierane jest osocze ?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w ilości między 500-650 ml w tygodniowych odstępach. Jest to metoda powszechnie stosowana, którą na co dzień pobierane jest osocze od Dawców. Jest to proces całkowicie bezpieczny, trwający ok 30-40 min., do którego używany jest tylko sterylny sprzęt jednorazowego użytku.

Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osoczą w taki sposób, pobierane jest 450 ml krwi pełnej, z której otrzymywane jest ok 220-230 ml osocza.

W punktach poboru krwi obowiązują szczególne środki ostrożności, mające na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa Dawcom.

Termin i miejsce pobrania ustalane są indywidualnie z każdym dawcą podczas rozmowy telefonicznej z lekarzem.

Wszystkich chętnych proszeni są o kontakt:

Tel.: (52) 322 18 73, 604 - 972 - 100
e-mail: [email protected]
(telefon czynny od pon.-pt. w godz.: 7:30-15:30)

Koronawirus Kujawsko-Pomorskie. Placówki pobierające osocze

  • Bydgoszcz:
    Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ul. Markwarta 8
    Tel: (52) 322 18 71
  • Brodnica:
    Terenowy Oddział Brodnica, ul. 18 Stycznia 36a
    tel:  (056) 493-19-83
  • Grudziądz:
    Terenowy Oddział Grudziądz, ul. Włodka 16-18 I piętro
    tel:  (056) 642-34-46
  • Inowrocław:
    Terenowy Oddział Inowrocław, Szpital Powiatowy w Inowrocławiu, ul. Poznańska 97
    tel:  (052) 354-53-28
  • Toruń:
    Terenowy Oddział Toruń, ul. Gagarina 212-216
    tel:  570 587 214 
  • Włocławek:
    Terenowy Oddział Włocławek, budynek Pogotowia Ratunkowego, ul. Lunewil 15
    tel.: (054) 234-69-59

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto