Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włocławek. Tak wyglądał biurowiec włocławskiego Drumetu. Mija sześć lat od jego wyburzenia [zdjęcia]

Karol Poliński
Karol Poliński
W czasach, gdy fabryka we Włocławku zatrudniała ponad 2 tys. osób, w budynku pracowało około 400. osób.
W czasach, gdy fabryka we Włocławku zatrudniała ponad 2 tys. osób, w budynku pracowało około 400. osób. Fot. Archiwum
To była jedna z charakterystycznych budowli nie tylko na osiedlu Kazimierza Wielkiego, ale w całym Włocławku. Biurowiec Drumetu był widoczny z daleka, lśnił szkłem i aluminium.

Zobacz wideo: Dodatkowe pieniądze dla emerytów. To trzeba wiedzieć!

Wzniesiony w latach 70. XX w. charakterystyczny biurowiec Włocławskiej Fabryki Lin i Drutu "Drumet" miał 39 metrów wysokości. Elewacja i stropy pomieszczeń podparte zostały na dwudziestu palach biegnących od fundamentów aż do ósmego piętra. Pod budynkiem był potężny schron.

W czasach, gdy fabryka zatrudniała ponad dwa tysiące pracowników, w budynku pracowało około 400. osób. Po przekształceniach własnościowych ich liczba systematycznie spadała.

Wiele lat był charakterystycznym obiektem w pejzażu osiedla i miasta. Aż nowy właściciel - koncern WireCo WorldGroup - podjął decyzję o jego wyburzeniu. W naszym archiwum zachowały się zdjęcia z 20 marca 2015 r. ukazujące jeden z etapów rozbiórki biurowca, która zaczęła się już w sierpniu 2014 r.

Historia Drumetu we Włocławku sięga roku 1895

Firma została założona jako Fabryka Wyrobów Drucianych C.Klauke. Zakład zlokalizowany był w centralnej części Włocławka. W czasie I wojny światowej fabryka została całkowicie zdewastowana, ale już w latach 1919-1920 udało się uruchomić kilka wydziałów i produkcja ruszyła. Czas II wojny światowej to okres produkcji zbrojeniowej fabryki, która była pod zarządem niemieckim. Ponowny rozruch Fabryki Lin i Drutu nastąpił w końcu 1945 roku. W 1948 roku zakład został przejęty przez państwo i funkcjonował odtąd jako Włocławska Fabryka Lin i Drutu Stalowego.

25 lat temu Włocławska Fabryka Lin i Drutu "Drumet" stała się spółką

W latach 1969-1973 przystąpiono do budowy nowego i nowoczesnego zakładu we wschodniej dzielnicy miasta. Kupiono wiele nowoczesnych maszyn importowanych z Belgii i Niemiec. W 1991 r. stał się jednoosobową spółką Skarbu Państwa, a 14 lipca 1994 r. Włocławska Fabryka Lin i Drutu "Drumet" stała się zakładem posiadającym status prywatnej spółki akcyjnej.

21 kwietnia 2009 r. Sąd Gospodarczy we Włocławku ogłosił upadłość zakładu. 9 czerwca 2009 r. Drumet kupiła spółka Sidonio Holding Limited należąca do Penta Investments. W roku 2011 właścicielem fabryki został i jest do dziś amerykański koncern WireCo WorldGroup.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto