Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włocławski Standard Usług Społecznych. Takich usług oczekują mieszkańcy Włocławka

Renata Brzostowska
Renata Brzostowska
Włocławski Standard Usług Społecznych - briefing prasowy (21.03.2023)
Włocławski Standard Usług Społecznych - briefing prasowy (21.03.2023) KB
We wtorek, 21 marca 2023 roku w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Ogniowej odbył się briefing prasowy, którego tematem było o wprowadzenie Włocławskiego Standardu Usług Społecznych.

We wtorek, 21 marca 2023 roku w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Ogniowej odbył się briefing prasowy, którego tematem było o wprowadzenie Włocławskiego Standardu Usług Społecznych.

Włocławski ratusz oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzie przygotowując się do wprowadzenia Włocławskiego Standardu Usług Społecznych poprzez ankiety (także elektroniczne), rozmowy bezpośrednie skonsultował potrzeby włocławian, tak by móc prawidłowo zaplanować działania w zakresie polityki społecznej. Celem badań było dokładne zdiagnozowanie problemów i potrzeb mieszkańców. Z ankiet wynikło, że najbardziej potrzebna jest opieka specjalistyczna dla osób starszych, seniorów i osób z niepełnosprawnościami.

Jakie zadania są już realizowane w ramach Standardu Usług Społecznych.

Część tych potrzeb jest już realizowana. Do użytku mieszkańców miasta zostały oddane nowe obiekty infrastrukturalne, takie jak Centrum Wsparcia Społecznego przy ulicy Piekarskiej oraz Centrum Wsparcia Osób w Kryzysie przy ulicy Krzywa Góra we Włocławku.

W Centrum Wsparcia Społecznego, od 1 stycznia 2023, realizowane są zadania na podstawie grantu uzyskanego z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. To miejsce dziennego pobytu oraz mieszkania dla pensjonariuszy domów pomocy społecznej.

Drugie, ważne zadanie, które wynikło z diagnozy potrzeb, to wsparcie psychologiczne osób w kryzysie. Zadanie to realizowane jest poprzez Centrum Wsparcia Osób w Kryzysie znajdującym się przy ulicy Krzywa Góra we Włocławku. Wsparcie osób z uzależnieniami jest bardzo potrzebne. Zgłaszają się tam samodzielnie też osoby, które mają problemu nie tylko alkoholowe - mówiła Domicela Kopaczewska, zastępca prezydenta Włocławka.

W blokach przy ulicy Celulozowej, inwestycji realizowanej przez Miejską Spółkę MBM, również znajdują się mieszkania dla osób z niepełnosprawnościami.

Te zadania są planowane w ramach Włocławskiego Standardu Usług Społecznych.

Miasto przygotowuje się również do stworzenia programu dla rodzin zastępczych. Potrzeba wsparcia dla rodzin zastępczych, dla instytucjonalnej opieki zastępczej to kolejne z zadań, które jest obecnie na etapie inwestycyjnym. Z Urzędu Marszałkowskiego pozyskane zostały na ten cel środki w kwocie 15 mln zł. Będą one przeznaczone na budowę jednej nowej czternastki oraz na modernizację już istniejącej. Zadanie musi być zrealizowane do końca 2023 roku.

Te usługi społeczne będą realizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w ramach Standardu Usług Społecznych będzie realizować usługi dla mieszkańców, równomiernie w trzech grupach: usług skierowanych do osób z niepełnosprawnościami, usług dla seniorów i usług skierowanych dla rodzin. W ramach programu grantowego włocławski MOPR realizuje obecnie usługi sąsiedzkie, które spotkały się z szerokim odzewem mieszkańców.

Realizujemy również usługę opieki wytchnieniowej i usługę asystencji osobistej osoby z niepełnosprawnością, na które jest duże zapotrzebowanie również we Włocławku. Kolejnym zadaniem, które stoi przed miejskim ośrodkiem, to zadanie z szeroko rozumianą pieczą zastępczą. Jest to problem ogólnopolski. Dostaliśmy postanowienie na zabezpieczenie dziesiątki dzieci z rodzin i umieszczenie ich w pieczy zastępczej, co jest technicznie niewykonalne. Po pierwsze nie mamy infrastruktury, żeby taką liczbę dzieci na raz umieścić w pieczy czy to instytucjonalnej, czy też rodzinnej, bo nie mamy kandydatów na rodziny zastępcze - mówił Piotr Grudziński, dyrektor MOPR Włocławek.

Koordynatorem części usług będzie Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, gdzie zostanie utworzone stanowisko, które będzie udzielało informacji o wszystkich usługach społecznych w mieście.

Karta Dużej Rodziny, Karta Seniora - usługi indywidualne.

Do skorzystania z usług indywidualnych, ulg i zniżek, które to mieszkańcy miasta mogą otrzymać w różnych obszarach m.in. turystyki, sportu, rekreacji, kultury, zdrowia i urody a związane są one z pozyskaniem Karty Dużej Rodziny czy Karty Seniora - zachęcała Elżbieta Dynarska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego w Urzędzie Miasta

Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci. Przez rodzica rozumie się także rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka.

Każdy senior, który ukończył 60 lat może wyrobić własną Ogólnopolską Kartę Seniora. Karta ta upoważnia do zniżek w wielu punktach.

Zobaczcie zdjęcia z briefingu.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto