Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włocławskie muzeum nagrodzone w konkursie MUSEJON za projekt "Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!" [zdjęcia]

OPRAC.:
Karol Poliński
Karol Poliński
Od lewej: wicemarszałek Znigniew Ostrowski, Piotr Nowakowski - dyrektor MZKiD, Beata Wąsik i przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.
Od lewej: wicemarszałek Znigniew Ostrowski, Piotr Nowakowski - dyrektor MZKiD, Beata Wąsik i przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska. Andrzej Goiński/KPUM
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku otrzymało jedną z trzech głównych nagród w konkursie MUSEJON - Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 32:

od 16 lat

W Toruniu uroczyście wręczono nagrody w trzeciej edycji konkursu MUSEJON - Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku. Do konkursu zgłaszane są przedsięwzięcia w trzech kategoriach: wystawa, działalność naukowa i wydawnicza oraz edukacja i regionalizm. W każdej z nich jest przyznawana jedna nagroda - statuetka MUSEJON oraz dwa wyróżnienia.

Włocławskie muzeum chce ocalić haft kujawski od zapomnienia

Jedną z trzech nagród głównych otrzymało Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku za realizację projektu "Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!". Nagroda przyznana została w kategorii edukacja i regionalizm. Pomysłodawczynią i organizatorką projektu jest Beata Wąsik, kierownik Działu Edukacji i Promocji, zaś realizatorką jego części teoretycznej - Dorota Kalinowska, kustosz Działu Etnograficznego MZKiD.

Kujawskiego haftu uczyły się nie tylko mieszkanki Włocławka

Prowadzony w 2021 r. projekt pn. "Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!" obejmował cykl 16-godzinnych warsztatów zorganizowanych we Włocławku, Nieszawie, Osięcinach i Kłóbce. Zajęcia prowadziły doświadczone hafciarki od lat należące do Stowarzyszenia Twórców Ludowych: Henryka Derezińska i Krystyna Zagrabska. W ramach zadania wydano dwuczęściową publikację autorstwa Doroty Kalinowskiej pt. "Haft kujawski wczoraj i dziś". Katalog wzorów będącą podstawowym podręcznikiem, kompendium wiedzy na temat historii i współczesności regionalnego haftu wraz z teką ściegów, motywów oraz wzorów niezbędnych w praktycznej nauce.

Podsumowaniem przedsięwzięcia była wystawa we włocławskim muzeum

Na wystawie pokazano wszystkie etapy nauki oraz dzieła czterdziestu uczestniczek warsztatów pochodzących z Włocławka, dwudziestu miasteczek i wsi z regionu oraz Bydgoszczy, Warszawy i Koszalina. Większość z nich nie miała do czynienia wcześniej w praktyce z haftem kujawskim. Warsztaty dały im możliwość poznania historii oraz praktycznej wiedzy na temat materiałów, charakterystycznych ściegów, motywów oraz zasad kompozycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto