Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wracają opłaty parkingowe w Wodzisławiu Śl. Radni chcą zmian w systemie

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Wracają opłaty parkingowe w Wodzisławiu Śl. Radni chcą zmian w systemie
Wracają opłaty parkingowe w Wodzisławiu Śl. Radni chcą zmian w systemie UM Wodzisław
Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa miasto wznawia opłaty parkingowe w Wodzisławiu Śl. Tymczasem radni z koalicji większościowej chcą zmian w systemie. Jakich?

Wracają opłaty parkingowe w Wodzisławiu Śl.

Od 1 czerwca zostaje wznowiony obowiązek dokonywania opłat parkingowych w Strefie Płatnego Parkowania w Wodzisławiu Śląskim. Przypomnijmy, 19 marca zawieszono ich pobieranie w związku z pandemią koronawirusa.

Dodajmy, że opłaty można dokonywać za pośrednictwem aplikacji e-Park. To łatwy w obsłudze i wygodny sposób działający we wszystkich sieciach komórkowych. Wystarczy pobrać prostą, darmową aplikację na swój telefon, zarejestrować się w systemie i w ten sposób płacić za postój w strefie płatnego parkowania.

Cennik opłat pozostaje bez zmian.

Radni chcą zmian w systemie

Tymczasem radni z większościowej koalicji chcą zmian w Strefie Płatnego Parkowania. Uważają, że SPP i miejskie parkingi w centrum od lat są obiektem skarg mieszkańców niezadowolonych ze skomplikowanych zasad parkowania. Przypominają głośną sprawę z 2017 roku. Dotyczyła radnego Żabickiego, który na własnej skórze odczuł to, z czym mierzą się mieszkańcy. Radny kupił bilet w najbliższym czynnym parkomacie, a po roku został wezwany do zapłaty kary. Stało się tak, ponieważ Strefa podzielona jest na dwie części, a osobne zasady funkcjonują na miejskich parkingach.

Teraz sytuacja może się zmienić. Grupa jedenastu radnych tworzących tzw. koalicję w Radzie Miejskiej przygotowała projekt stanowiska, które zostało przyjęte przez Radę na sesji 27 maja. Jest to odpowiedź na wiele głosów mieszkańców domagających się zmian.

Radni piszą, że:

  1. Jak najszybciej powinny zostać wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu Strefy Płatnego Parkowania i miejskich parkingów.
  2. Strefa Płatnego Parkowania i miejskie parkingi powinny mieć tego samego zarządcę, jednolity system funkcjonowania i wzajemnie honorować zakupione bilety, abonamenty i identyfikatory.
  3. W Strefie Płatnego Parkowania powinien zostać zlikwidowany podział na podstrefy A i B. Powinna zostać ustalona jedna stawka opłaty dla wszystkich miejsc i dla każdej rozpoczętej godziny w Strefie oraz na parkingach miejskich.
  4. Powinna zostać wprowadzona możliwość pobrania darmowego biletu na parkowanie co najmniej do 15 minut.
  5. Powinna zostać wprowadzona możliwość zakupu biletu całodniowego.
  6. Osoby, które przekroczyły opłacony czas parkowania powinny mieć możliwość dopłacenia brakującej sumy do 3 dni bez dodatkowych opłat.
  7. Opłaty za identyfikatory mieszkańca powinny zostać obniżone co najmniej do 25 zł za pierwszy samochód zarejestrowany pod danym adresem zamieszkania.
  8. Mieszkańcy powinni mieć możliwość zakupu identyfikatora wcześniej niż w pierwszym dniu miesiąca.
  9. Powinien zostać przygotowany plan zwiększenia ilości miejsc parkingowych w centrum Wodzisławia Śląskiego, uwzględniający jednocześnie istnienie w ścisłym centrum traktów dostępnych tylko dla pieszych.

- Temat jest ważny, bo dotyczy mieszkańców Starego Miasta mieszkających w strefie, ale też wszystkich mieszkańców innych dzielnic, którzy przyjeżdżają do centrum swoimi samochodami. Chcemy, żeby zasady były proste i jasne, a przede wszystkim maksymalnie korzystne dla mieszkańców. Na część decyzji Rada nie ma wpływu, stąd nasze stanowisko. Mam nadzieję, że rozpocznie ono debatę na temat parkingów i zmotywuje Prezydenta do przygotowania projektu uchwały, a w efekcie uda się przyjąć takie przepisy, z których mieszkańcy będą zadowoleni. To przecież oni są najważniejsi - komentuje Adrian Jędryka, radny PiS.

Na dyskusję otwarty jest m.in. Czesław Rychlik z obozu sprzyjającemu prezydentowi Wodzisławia Śl. Przyznał, że też jest za biletem całodobowym i połączeniem stref. Pytanie jest jednak inne, jakie powinny obowiązywać opłaty. Zwracał uwagę na problem miejsc dla osób z niepełnosprawnościami.

- Na stosownych komisjach można wysłuchać opinii obecnych administratorów. To wymaga rzeczowej i konkretnej dyskusji - powiedział Czesław Rychlik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto