Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych 2020. Historia i tradycje 1 listopada

Jagoda Bilicka
pixabay
Wielkimi krokami zbliża się Święto Wszystkich Świętych. Jak co roku w pierwsze dni listopada udajemy się na cmentarze oraz wspominamy swoich bliskich, którzy odeszli. Podaje się, że 1 listopada groby swoich zmarłych odwiedza ponad 90 proc. Polaków. Skąd wzięło się to święto?

1 listopada to dzień podczas którego szczególnie wspominamy zmarłych z naszych rodzin, przyjaciół czy bohaterów narodowych. Na początku listopada odwiedzamy cmentarze po to, aby złożyć na grobach kwiaty i symboliczne znicze. Tego dnia kościół wspomina nie tylko kanonizowanych i beatyfikowanych, ale także anonimowych świętych.

Wszystkich Świętych 2020. Skąd wzięło się to święto?

Wszystkich Świętych to w kościele katolickim, ale i w wielu kościołach protestanckich dzień wspominania i oddania hołdu tym, którzy dostali się już do nieba. Według tradycji, chrześcijanie czczą wyniesionych na ołtarze, jak i anonimowych świętych. Tego dnia udajemy się na groby i składamy wiązanki lub symboliczne znicze.

Dzień Wszystkich Świętych w kościele katolickim obchodzony jest od IX wieku. Na 1 listopada wyznaczył go w 837 roku papież Grzegorz IV.

1 listopada kościół wspomina wszystkich świętych i zmarłych, których życie nacechowane było świętością. Widzi w nich tzw. orędowników Boga i przykłady godne naśladowania.

Uroczystość ta wywodzi się głównie z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali życie dla Chrystusa, a których nie wspomniano ani w martyrologiach miejscowych, ani w mszy świętej.

Wszystkich Świętych 2020. Dawne zwyczaje

Na początku XX wieku w Polsce podczas uroczystości Wszystkich Świętych czcią otaczano także żebraków i tzw. proszących dziadów, który siedzieli zazwyczaj przed wejściem do kościołów i na cmentarzach. Z tej okazji gospodynie specjalnie dla nich wypiekały małe chlebki, zwane powałkami lub heretyczkami. Pieczono je dzień, maksymalnie dwa dni przed, ponieważ 1 listopada, gdy dusze przodków wracają do swoich domów - nie wolno rozpalać ognia. Piec uznawany był bowiem za ulubione miejsce przebywania duchów.

Tak jak głosiła tradycja, wypiekano tyle chlebków, ilu było zmarłych w rodzinie. Żebracy uważani byli za osoby utrzymujące kontakt z zaświatami, dlatego też w sytuacji wręczania im chlebków - proszono o modlitwę za dusze zmarłych. W niektórych regionach Polski dzielono się z ubogimi kaszą, mięsem i serem. Chlebek otrzymywał także ksiądz.

Zwyczaj "karmienia zmarłych" pochodzi z tradycji przedchrześcijańskiej, kiedy to na grobach stawiano chleb, miód i kaszę. Niegdyś na cmentarzach lub w pobliskich kaplicach odprawiano uroczystości tzw. dziadów. Wywoływano wtedy dusze zmarłych, zastawiano jedzeniem stoły i śpiewano.

1 listopada Kościół wspomina świętych wyniesionych na ołtarze, ale nie tylko! Hołd oddaje także tym nieznanym do dzisiaj.

Podczas Wszystkich Świętych na wielu cmentarzach - m.in. w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Łodzi czy innych miejscowościach - odbywają się tzw. kwesty, które mają na celu ratowanie zabytkowych grobów i pomników. Jak wynika z dostępnych informacji, aż 95 proc. Polaków deklaruje, że obchodzi Święto Wszystkich Świętych. Warto wspomnieć, że święto to celebrują chętnie prawosławni, mimo, że 1 listopada nie należy do tradycji cerkiewnej.
1 listopada w Polsce jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Oznacza to, że zamknięte będą szkoły, placówki oświatowe, urzędy, centra handlowe, a także punkty usługowe. Pamiętajmy jednak, że zupełnie inaczej jest z 2 listopada, który nie jest wolny od pracy.

Wszystkich Świętych 2020. Jak przygotować się na 1 listopada?

We Wszystkich Świętych, wierni kościoła katolickiego są zobowiązani do uczestnictwa we mszy świętej. Podaje się, że od 1 do 8 listopada wierni mają możliwość otrzymania odpustu zupełnego, czyli darowania kary za skutki wywołane przez grzechy odpuszczone w Sakramencie Pokuty. Odpust można ofiarować w swojej intencji lub za dusze znajdujące się w czyśćcu. Aby móc je otrzymać, trzeba m.in. odwiedzić cmentarz i modlić się za zmarłych.

Tego dnia warto zachować szczególną ostrożność na drogach. Jak w minionych latach, policja organizuje akcję "Znicz". Właśnie wtedy można spodziewać się wzmożonych patroli i kontroli kierowców, które mają na celu ograniczenie liczby wypadków. Liczba ofiar zawsze jest zbyt duża. W zeszłym roku doszło do 408 wypadków, w których śmierć poniosło aż 50 osób. W tym okresie funkcjonariusze zatrzymali także 1299 pijanych kierowców.

Przed wyjściem na cmentarz warto sprawdzić przepowiadaną prognozę pogody, dzięki której będziemy mogli ubrać się adekwatnie do niekiedy ciężkich warunków pogodowych.

Partnerem akcji jest
BUKIECIARNIA WŁOCŁAWEK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto