Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wykopaliska w gminie Lubraniec. Znaleziska pochodzą z młodszej epoki kamienia [zdjęcia]

OPRAC.:
Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
W gminie Lubraniec (powiat włocławski) natrafiono na relikty osady tzw. kultury pucharów lejkowatych z młodszej epoki kamienia.
W gminie Lubraniec (powiat włocławski) natrafiono na relikty osady tzw. kultury pucharów lejkowatych z młodszej epoki kamienia. S.S.Roszak
Ostatnie badania archeologiczne prowadzone w Janiszewie w gminie Lubraniec zakończyły się niezwykłym znaleziskiem. Odkryto relikty osady tzw. kultury pucharów lejkowatych z młodszej epoki kamienia. Znaleziono między innymi dużą ilość fragmentów glinianych naczyń i wyrobów z krzemienia.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 32:

od 16 lat

W powiecie włocławskim odkryto osadę z młodszej epoki kamienia

W Janiszewie (gmina Lubraniec) od początku sierpnia 2022 prowadzono badania archeologiczne, które przyniosły odkrycie reliktów osady tzw. kultury pucharów lejkowych z młodszej epoki kamienia.

„Wstępna analiza kilku tysięcy fragmentów naczyń glinianych oraz kilkuset wyrobów krzemiennych pozwala łączyć wspomnianą osadę z okresem powstania grobowców kujawskich w Sarnowie. Odkryta osada jest do tej pory jedynym rozpoznanym osiedlem kultury pucharów lejkowatych zlokalizowanym najbliżej wymienionych wcześniej megalitów. Podczas prac na osadzie w Janiszewie zarejestrowano pozostałości jam gospodarczych i innych obiektów osadowych” – poinformował Urząd Miejski w Lubrańcu na swojej stronie internetowej.

Fragmenty glinianych naczyń z kultury pucharów lejkowatych

Z zamieszczonej informacji wynika, że najciekawsze odkrycie dokonane w gminie Lubraniec, to depozyt przynajmniej dwóch naczyń glinianych, które - prawdopodobnie - pierwotnie ustawione były na niewielkiej płycie kamiennej. Pod nią znajdowały się kości. Warto dodać, że osada odkryta w Janiszewie jest jedną z kilku osiedli, które znajdują się w pobliżu cmentarzyska megalitycznego w Sarnowie. Badanie powierzchniowe w obrębie lasu sarnowskiego i najbliższej okolicy prowadzone były już od 2020 roku. Dzięki nim udało się odkryć aż czternaście miejsc związanych z osadami datowanymi na okres kultury pucharów lejkowatych.

„Do tej pory na tym obszarze znane były jedynie dwa stanowiska łączone ogólnie z młodszą epoką kamienia. Odkryte podczas prac fragmenty ceramiki pozwolą na rekonstrukcję form naczyń używanych przez ludność kultury pucharów lejkowatych” – czytamy w dalszej części informacji zamieszczonej przez Urząd Miejski w Lubrańcu.

W gminie Lubraniec znaleziono wyroby z krzemienia sprzed tysięcy lat

W Janiszewie, w czasie badań wykopaliskowych, znaleziono również wyroby z krzemienia. Wśród nich są między innymi tzw. drapacze, które wykorzystywane były między innymi do garbowania skór zwierzęcych. Znaleziono też krzemienne wkładki do sierpów oraz grot strzały. Część z tych narzędzi wykonana została z tzw. krzemienia czekoladowego, który specjalnie sprowadzany był z Gór Świętokrzyskich.

Warto dodać, że w czasie wykopalisk - przy pomocy aparatury GPS RTK – na powierzchni znaleziska prowadzona była szczegółowa inwentaryzacja znalezionych materiałów. Rozlokowanie znalezionych fragmentów ceramiki i wyrobów z krzemienia, pozwoliło oszacować wielkość osady na około jeden hektar.

„Pozyskane w trakcie badań materiały zabytkowe oraz rozpoznane relikty osady wnoszą istotne informacje do studiów nad osadnictwem kultury pucharów lejkowatych w rejonie cmentarzyska megalitycznego w Sarnowie i pozwolą odtworzyć obraz osadnictwa w młodszej epoce kamienia. Prowadzone przez Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi badania, dofinansowane zostały przez lubraniecki samorząd” – informuje Urząd Miejski w Lubrańcu na swojej stronie.

Warto dodać, że przy wykopaliskach pracowali głównie uczniowie i studenci z terenu gminy Lubraniec. Prace nadzorowała Joanna Wicha i Rafała Brzejszczak – naukowcy z Łodzi, którzy swoje zawodowe losy związali z Sarnowem i znalezionymi na tym terenie megalitami.

 

W gminie Lubraniec (powiat włocławski) natrafiono na relikty osady tzw. kultury pucharów lejkowatych z młodszej epoki kamienia.

Wykopaliska w gminie Lubraniec. Znaleziska pochodzą z młodsz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto