Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z Domu Pomocy Społecznej w Kowalu trafią na ławę oskarżonych. Łapownictwo?

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Archiwum GP
Prokuratura Okręgowa we Włocławku skierowała do tutejszego Sądu Rejonowego akt oskarżenia w sprawie m.in. łapownictwa, do jakiego miało dochodzić w Domu Pomocy Społecznej w Kowalu.

Jak informowaliśmy, Prokuratura Okręgowa we Włocławku, prowadziła śledztwo dotyczące tego, co działo się Domu Pomocy Społecznej w Kowalu. W tej sprawie przedstawione zostały zarzuty pięciu osobom związanym z tą placówką. Jedną z osób podejrzanych był Piotr Z., ówczesny dyrektor DPS w Kowalu. Kolejnym podejrzanym - Marek M., kierownik jednego z działów - warsztatu, pralni i recepcji. Zarzuty usłyszało też trzech pracowników.

Po wielomiesięcznym śledztwie Prokuratura Okręgowa we Włocławku przygotowała akt oskarżenia. Piotr Z. , który do niedawna był dyrektorem DPS w Kowalu został oskarżony o popełnienie pięciu czynów. Jak wyjaśnił nam prokurator Arkadiusz Arkuszewski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Włocławku, chodzi o takie czyny jak: przekroczenie uprawnień w zbiegu z przywłaszczeniem rzeczy powierzonej, przekroczenie uprawnień w zbiegu z łapownictwem i przekroczenie uprawnień z zbiegu z usiłowaniem przywłaszczenia rzeczy powierzonej.

Marka M. Prokuratura Okręgowa we Włocławku oskarżyła o podżeganie do udzielenia korzyści majątkowej oraz do podżegania do składania fałszywych zeznań. A Elżbietę P., Beatę S. i Przemysława R. oskarżono o wręczenie łapówki dyrektorowi. - Oskarżeni nie przyznali się do popełnienia czynów opisanych w akcie oskarżenia - powiedział nam prokurator Arkuszewski.

Jakie kary grożą oskarżonym? Zagrożenie w przypadku przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, o które oskarżony jest Piotr Z. to kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Sąd może jednak teoretycznie wymierzyć za wszystkie zarzucone mu czyny karę łączną - nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Podżeganie do udzielania korzyści majątkowej mniejszej wagi zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Ale podżeganie do składania fałszywych zeznań może skończyć się karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. W sumie za oba te czyny sąd może wymierzyć karę łączną do 10 lat pozbawienia wolności.
Za wręczenie łapówki mniejszej wagi grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Gdzie na grzyby?

Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE 
▶▶▶▶▶

W tych miejscach w powiatach włocławskim i lipnowskim warto ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Z Domu Pomocy Społecznej w Kowalu trafią na ławę oskarżonych. Łapownictwo? - Gazeta Pomorska

Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto