Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zachować tradycje naszego regionu

Karol Szmagalski
Towarzystwo Miłośników Kujaw w ramach zadań statutowych, przy społecznym zaangażowaniu i Pasji członków Zarządu i członków TMK realizuje działania na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego regionu, pielęgnowania i rozwijania tożsamości regionalnej, zwyczajów i obyczajów, patriotyzmu lokalnego.

Zadania te realizuje przy współdziałaniu ze środowiskiem: Przedszkoli, Szkół, Instytucji Kultury i Oświaty, jak i innymi organizacjami. Przez 52.Lata swego istnienia TMK stało się strażnikiem pamięci o tradycjach naszego regionu.

ZYGMUNT GLOGER -„Obce rzeczy wiedzieć dobrze jest, — swoje, obowiązek.”

Za swoja działalność na rzecz ochrony dziedzictwa we wrześniu 2014 roku otrzymało dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na X Kongresie Stowarzyszeń Regionalnych w Bydgoszczy.

Podstawowa działalność TMK jest prowadzenie Izby Regionalnej, gdzie prowadzone są lekcje muzealne przybliżające dorobek naszego dziedzictwa Radziejowa, Kujaw.

Przy tej Izbie od 3 lat działa koło hafciarskie pod kierunkiem Jadwigi Reska ( w każdy poniedziałek o godz.14,oo odbywają się zajęcia w nim). Koło to kontynuuje tradycje rękodzieła od zapomnienia ( Radziejów był kolebką haftu Kujawskiego na Kujawach).

Pani Ewa Smykowska w soboty prowadzi warsztaty rękodzieła dla dzieci i młodzieży – „ Tańcowała igła z nitką”. Członkinie tego koła otrzymały nagrodę Marszałka Sejmiku za utrwalanie dziedzictwa regionalnego w Żninie podczas corocznego spotkania „Jesień na Pałukach”. Członkinie uczestniczą aktywnie w wystawach, kiermaszach, także w Dniach Radziejowa. Już po raz IV TMK wspólnie z Biblioteką, Muzeum Ziemi Kujawsko-Dobrzyńskiej we Włocławku zorganizowało „ Spotkania z tradycją” w Bibliotece ( były tu: prelekcja o zwyczajach, obyczajach kujawskich, warsztaty malowania pisanek przez znane twórczynie Ludowe : Krystynę Zagrabską, Alinę Leszczyńską, wystawa rękodzieła).

Towarzystwo włączyło się niezwykle aktywnie w obchody Roku O. Kolberga realizując projekt „ Oskard Kolberg – zachować tradycje naszego regionu”. W ramach ogłoszonego konkursu dla organizacji pozarządowych ze Starostwa Powiatowego przy wsparciu Gminy Miasta Radziejów, Gminy Radziejów, sponsorów : Banku Spółdzielczego, KDBS, Stowarzyszenia Rozwoju Powiatu, Lokalnej Grupy Działania „Razem dla powiatu Radziejowskiego” jak i dużym zaangażowaniu TMK w formie woluntariatu i współorganizatorów : Szkoły Muzycznej, SOSW, Miejskiego Zespołu Szkół w Radziejowie.

W ramach projektu zrealizowano wspólnie z SOSW w Radziejowie – „ Tydzień z O. Kolbergiem” w Dniach Dziedzictwa Europejskiego – pt. ”Dziedzictwo-Źródło-Tożsamość”. Był to ciekawy program zrealizowany przy wielkim zaangażowaniu nauczycieli i społeczności SOSW w Radziejowie pod kierunkiem koordynatora Celiny Głowackiej, R. Marek, M. Malinowskiej, B. Kozłowskiej, K. Ozdowskiej, A. Mielcarek.

W celu poznania dziedzictwa regionu członkinie Koła Hafciarskiego wraz z dziećmi i młodzieżą w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zwiedzili Muzeum Etnograficzne w Toruniu uczestnicząc także w warsztatach wyrobu piernika w Muzeum Piernika. Zwiedzili także Toruń uwieczniając to na zdjęciu.

W ramach tego projektu zrealizowano Powiatowy Konkurs – „Tradycja w moim domu” adresowany dla uczniów szkół w powiecie i osób dorosłych. To dzięki dużemu zaangażowaniu nauczycieli, którzy na lekcjach j. polskiego przybliżali postać Oskara Kolberga i jego rolę w utrwalaniu etnografii, folkloru – szczególnie Kujaw, jury pod przewodnictwem Aliny Krupińskiej, Małgosi Santysiak, Danuty Wielgosz i Haliny Paczkowskiej oceniło 37 prac ( w tym 15 ze szkół podstawowych : 9 z Radziejowa,3 z Płowiec, 3 z Piotrkowa Kujawskiego; 8 prac z gimnazjum : 1 z Witowa, 7 z Publicznego Gimnazjum im. F.Becińskiego w Radziejowie i 13 prac z ZSR CKU w Przemystce, jak i 1 osoby dorosłej z Dobrego).

Warto odnotować zwycięzców:

W Kategorii – Szkoła Podstawowa
I miejsce – Magdalena Kubicka – SP Radziejów, opiekun A.Grzechowiak
II miejsce-Laura Wilińska-SP Piotrków Kujawski, opiekun Krystyna Waligórska
III miejsce-Mateusz Buszka-SP Radziejów, opiekun Gra zyna Trzmielewska
III miejsce-Karolina Bentkowska-SP Radziejów, opiekun A. Grzechowiak
Wyróżnienia:
Zofia Kostrzewska i Miłosz Olejniczak –SP Płowce, opiekun K. Molińska
Lidia Czerniejewska-SP Radziejów, opiekun G. Trzmielewska

W Kategorii Gimnazjum:
I miejsce-Marta Tomalak-Gimnazjum Publiczne Radziejów, opiekun E. Derucka
II miejsce-Aleksandra Kubiak-Gimnazjum w Witowie, opiekun M. Staszak
III miejsce-Aleksandra Ludwiczak- Gimnazjum Publiczne Radziejów, opiekun A. Skrzypińska
Wyróżnienia:
Katarzyna Nowakowska-Gimnazjum Publiczne Radziejów, opiekun E. Derucka

W Kategorii szkół ponadgimnazjalnych ZSR CKU Przemystka
I miejsce – Karolina Filipiak , opiekun M. Bandyszewska
II miejsce-Patrycja Pilewska, opiekun M. Bandyszewska
III miejsce-Paulina Kruszyniak, opiekun M. Bandyszewska
Wyróżnienia otrzymali : Dawid Wyborski, Mikołaj Masłowski, Emilia Śliwiak – wszyscy przygotowani przez opiekuna M. Bandyszewską ( cała klasa pisała prace a najlepsze nadesłano na konkurs).

Wszyscy nagrodzeni, wyróżnieni jak i uczestnicy konkursu otrzymali książki o tematyce regionalnej wręczone przez: Jarosława Kołtuniaka, Sławomira Bykowskiego, Dionizego Wojciechowskiego reprezentujących fundatorów. Wręczenie nagród miało miejsce na uroczystym zakończeniu realizacji projektu jak odbył się w Szkole Muzycznej I Stopnia w Radziejowie, gdzie uczestniczyli uczestnicy Konkursu, realizatorzy projektu, zaproszeni goście, członkowie TMK. W części artystycznej wystąpili nauczyciele Szkoły Muzycznej : Kamila Sikorska, W. Gralik, Paweł Centkowski, Łukasz Sylwestrzak oraz Urszula i Bogdan Lisowscy z Towarzystwa Miłośników Kłóbki, którzy przygotowali przedstawienia „Kolberg na Kujawach”. Spotkanie zakończył poczęstunek urodzinowego tortu z okazji – „200 rocznicy urodzin O. Kolberga”.

TMK pragnie podziękować wszystkim instytucjom oraz osobom, którzy włączyli się w realizację projektu w formie woluntariatu, szczególnie społeczności SOSW, Dyrekcji, Nauczycielom, pracownikom Szkoły Muzycznej, Dyrekcji, Nauczycielom, uczniom ZSR CSU w Przemystce (szczególnie za przygotowanie pysznego żurku, oprawę kujawską), M. Błoch z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Bieganowie, Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, Dyrekci, Nauczycielom Miejskiego Zespołu Szkół w Radziejowie, uczniom LO w Radziejowie, P. Rosińskiemu Prezesowi Lacpolu w Piotrkowie Kujawskim za stałą współpracę , życzliwość , pomoc w przeprowadzaniu zajęć interaktywnych wyrobu masła w Kierzance, Przyjaciołom z Towarzystwa Miłośników Kłóbki, Urszuli i Bogdanowi Lisowskim, członkom TMK za aktywny, wolontariackie prace w realizację projektu ( szczególnie: E. Smykowskiej, E. Szmydt, Jadwidze Reska, W. Waszak, A. Nowak, D.Kacprzak, B. Płaczkowskiej, B. Rolirad, K. Szmagalskiemu, A. Adamczewskiej, E. Jałoszyńskiej).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto