Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zarząd województwa kujawsko-pomorskiego z absolutorium za rok 2022. Opinie radnych - dwugłos Wojciecha Jaranowskiego i Stanisława Pawlaka

Stanisław Pawlak i Wojciech Jaranowski o absolutorium za rok 2022
Stanisław Pawlak i Wojciech Jaranowski o absolutorium za rok 2022 Wojciech Alabrudziński
Po debacie nad raportem o stanie województwa oraz sprawozdaniem z wykonania budżetu za ubiegły rok sejmik udzielił w poniedziałek, 29 maja wotum zaufania i absolutorium zarządowi województwa kujawsko-pomorskiego. Zapytaliśmy radnych z naszego włocławskiego regionu, jak głosowali i dlaczego w taki, a nie inny sposób.

Wotum zaufania i absolutorium zarządowi województwa kujawsko-pomorskiego udzielone - ten punkt 57. sesji Sejmiku Wojewódzkiego wzbudzał najwięcej emocji. Zapytaliśmy radnych Wojciecha Jaranowskiego i Stanisława Pawlaka o opinie na temat prac zarządu województwa. Jak zagłosowali, jakie widzą sukcesy, a jakie porażki zarządu województwa w 2022 roku?

Wojciech Jaranowski (Prawo i Sprawiedliwość), wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, członek Komisji Współpracy Międzynarodowej i Promocji Województwa, członek Komisji Edukacji i Nauki:

Czy w głosowaniu nad udzieleniem absolutorium poparł pan zarząd województwa?

Głosowałem, podobnie zresztą jak cały klub Prawa i Sprawiedliwości, przeciw. Złożyło się na taką decyzję wiele spraw, przede wszystkim niedokończone inwestycje. Przykładem jest tu choćby szpital wojewódzki we Włocławku, czy zejście wykonawcy z remontu pałacu w Wieńcu, czy nawet kino „Grunwald” w Toruniu.

Co zalicza Pan do porażek zarządu województwa w 2022 roku?

Gdyby nie było opieszałości w wykonaniu zadania, budowa szpitala we Włocławku zamiast 150 milionów złotych kosztować będzie 350 milionów. To wynik zaniedbań i tego, że tej inwestycji nie zrealizowano przed pandemią, przed wojną na Ukrainie. Teraz ceny robót i materiałów budowlanych drastycznie wzrosły. Wielokrotnie i ja, i inni radni okręgu dopingowaliśmy, by te inwestycje jak najszybciej dokończyć, ale plany były ciągle zmieniane. Podaję przykład Włocławka, bo ten temat jest mi najbliższy. Ale chodzi także o inwestycje drogowe czy kolejowe, a raczej ich brak – to wszystko się złożyło, że głosowaliśmy przeciw. Również wykonanie budżetu było niezadowalające.

Czy są jakieś plusy pracy zarządu?

Być może uda się wydać wszystkie środki unijne. Ale zarząd na gwałt przeniósł pieniądze na zakup taboru kolejowego, bo nie wydałby wszystkiego na inwestycje drogowe. Dzięki temu środki z RPO przeznaczone na transport zostaną wydane, ale to wszystko kosztem dróg, między innymi naszych, w powiecie włocławskim. Remonty dróg dopiero się zaczynają, a już dawno powinny być wykonane. Ten galimatias drogowy spowodował, że byłem przeciw absolutorium.

Stanisław Pawlak (KO), przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej, członek Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.

Czy w głosowaniu nad udzieleniem absolutorium poparł pan zarząd województwa i dlaczego?

We wszystkich trzech dzisiejszych głosowaniach, głosowałem "za", ponieważ stan naszego województwa na warunki, w których przychodzi nam obecnie zarządzać jest dobry. Budżet za 2022 rok wykonany był wzorcowo. W 2022 roku zmniejszył się też stan zadłużenia województwa kujawsko-pomorskiego oraz bardzo dobrze zostały wykorzystane środki unijne.

Jakie są największe sukcesy zarządu województwa w 2022 roku?

Największy udział w wydatkach naszego województwa ma dział transportu i łączności. Na to zadanie w 2022 roku - przy ogólnych wydatkach z budżetu (miliard 576 milionów złotych) wydano ponad 700 milionów złotych. Z tej kwoty prawie połowa przeznaczona została na drogi o charakterze wojewódzkim, na przewozy regionalne w formie dopłat i zakup taboru wydano po 150 milionów złotych.

Warto zaznaczyć, że z ogólnej kwoty wydatków w 2022 roku, 43% (około 660 milionów złotych) to wydatki majątkowe, które wpływają na powiększenie majątku naszego województwa. Tak wysoki procent świadczy o silnie prorozwojowym budżecie roku poprzedniego. W ramach wydatków majątkowych znaczną część środków przeznaczono na inwestycje, czyli na budowę, rozbudowę i remont obiektów kubaturowych oraz wspomnianych wcześniej dróg. Należy pamiętać, ze zeszły rok, był rokiem trudnym. W pierwszej połowie 2022 roku rozpoczęła się wojna na Ukrainie i zakończyła pandemia. Za sukces uważam również pomoc jaką udało się udzielić narodowi ukraińskiemu, który się u nas znalazł, a później osiedlił oraz pomoc przedsiębiorcom w walce ze skutkami pandemii.

Co trzeba uznać za porażkę zarządu województwa w 2022 roku?

Skupie się na przykładach ze swojego okręgu wyborczego. Bardzo negatywnie oceniam rozbudowę szpitala we Włocławku, która została przerwana i dopiero w lutym 2023 roku uruchomiono dalszą realizację tego przedsięwzięcia. Po rozbudowie szpital we Włocławku miał być oddany do użytku w czerwcu 2023 roku, a jesteśmy na poziomie pierwszego z pięciu pięter nowego budynku. Firma zeszła z obiektu, ponieważ dokumentacja techniczna została niewłaściwie przygotowana. Przygotowanie nowej dokumentacji opóźniło budowę o prawie cały rok. Obecnie firma Budimex wróciła w celu dokończenia prac, ale tylko do stanu surowego otartego. W tym czasie otwarto nowy przetarg, ale już w nowym okresie finansowania, a mieliśmy na ten cel zabezpieczone środki unijne.

Drugim obiektem, który mi leży bardzo na sercu, jest pałac w Wieńcu. Tu sprawa wygląda jeszcze gorzej. Remont pałacu i adaptacja na Kujawskie Centrum Muzyki, zostały przerwane, a wykonawca opuścił teren prac i już nie wróci. Zostanie ogłoszony całkowicie nowy przetarg.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto