Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł kardynał Zenon Grocholewski. Był w ostatnich latach blisko związany z diecezją włocławską

Karol Poliński
Karol Poliński
Kardynał Zenon Grocholewski przed kilku laty odwiedził redakcję "Gazety Pomorskiej" w Bydgoszczy. Na zdjęciu także od lewej - nieżyjący już red. Marek Heyza, z prawej bp Jan Tyrawa - ordynariusz diecezji bydgoskiej.
Kardynał Zenon Grocholewski przed kilku laty odwiedził redakcję "Gazety Pomorskiej" w Bydgoszczy. Na zdjęciu także od lewej - nieżyjący już red. Marek Heyza, z prawej bp Jan Tyrawa - ordynariusz diecezji bydgoskiej. Archiwum
Zmarł kard. Zenon Grocholewski. Jako legat papieski w 2011 r. przewodniczył uroczystościom 600-lecia konsekracji katedry włocławskiej. Był honorowym obywatelem Ciechocinka.

Kardynał Zenon Grocholewski był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka. Wziął udział w dwóch posiedzeniach konklawe: 18-19 kwietnia 2005 r., które wybrało Benedykta XVI i 12-13 marca 2013 t., które zakończyło się wyborem papieża Franciszka.

Kardynał Zenon Grocholewski blisko związany z diecezją włocławską

Zmarły 17 lipca kard. Zenon Grocholewski stale mieszkał i pracował w Rzymie, ale - jak przypomina na stronie internetowej diecezji włocławskiej bp Wiesław Mering,"od 2003 roku był szczególnie związany z Kościołem włocławskim”. Duchowny był również honorowym obywatelem Ciechocinka. "Do diecezji przyjeżdżał co roku w czasie wakacji na dwu, trzytygodniowy pobyt, żeby odzyskać siły i kondycję fizyczną. Zatrzymywał się w Ciechocinku, perle polskich uzdrowisk w centrum Polski - przypomina bp Wiesław Mering.

Kardynał Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 r. w Bródkach, w woj. poznańskim. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1963 w Poznaniu, następnie przez 3 lata pracował w poznańskiej parafii Chrystusa Odkupiciela.W 1966 wyjechał do Rzymu na studia prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Od 1972 do 1999 pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, początkowo jako notariusz, w latach 1977-1980 jako pełniący obowiązki kanclerza, zaś w latach 1980-1982 - jako kanclerz
21 grudnia 1982 papież mianował go biskupem tytularnym i osobiście udzielił mu sakry 6 stycznia 1983 r. w bazylice św. Piotra w Watykanie. 16 grudnia 1991 r. papież wyniósł go do godności arcybiskupa, zaś 21 lutego 1999 r. Ojciec Święty włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego.

Prośba biskupa Wiesława Meringa do wiernych w diecezji włocławskiej

Wspominając sylwetkę kard. Grocholewskiego i jego bliskie kontakty z diecezją włocławską np. Wiesław Mering prosi wiernych o modlitwę. "Te wszystkie momenty, które tutaj w takim skrócie wymieniam, bo przecież nie sposób omówić tego szczegółowo, sprawiły, że mamy ogromne poczucie wdzięczności i długu wobec śp. Księdza Kardynała Zenona Grocholewskiego” – mówi ordynariusz diecezji włocławskiej. - „Zachęcam moich diecezjan, duchowieństwo i wiernych świeckich do pamięci w modlitwie o tym, który był przykładem wielkiego męża Kościoła, a równocześnie dobrego, serdecznego człowieka oraz kapłana, który z pokorą i największym przekonaniem wypełniał swoje posługi w Kościele”.
Kardynał Zenon Grocholewski zostanie pochowany w katedrze w Poznaniu, w której w 1963 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Trwa głosowanie...

Czy wybierzesz się na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę?

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto