Zwolnienia lekarskie w stosunku pracy

Artykuł sponsorowany
Choroba nie wybiera ; nie sposób przewidzieć kogo i kiedy spotka. Teoretycznie, zwolnienie lekarskie należy się każdemu pracownikowi świadczącemu umowę o pracę.W praktyce, zdarza się szereg nadużyć z obu stron - pracodawcy i pracownika.

Niniejszy artykuł ma na celu rozwianie wątpliwości dotyczące tej tematyki, a informacji udzielili nam specjaliści z http://www.bras7.pl/.

L4 dla pracownika

Zwolnienie L4, to nazwa potoczna, ponieważ obecnie nosi nazwę ZUS ZLA. Wystawić je może każdy lekarz posiadający ważne prawo do wykonywania zawodu. Przez pierwsze 33 dni zwolnienia, choremu przysługuje pensja o niezmienionej wysokości, płacona przez pracodawcę. Później otrzymuje zasiłek chorobowy od ZUS-u. Po przekroczeniu 182 dni choroby następuje komisja orzeczeniowa w ZUS-ie, celem stwierdzenia stanu zdrowia chorego i ewentualnej potrzeby rehabilitacji. Na zawiadomienie pracodawcy o chorobie jest wyznaczony czas 2 dni. Jeśli dokument nie zostanie dostarczony do 7 dni od początku choroby, wysokość zasiłku może zostać obniżona o 25%. W przypadku niezdolności do świadczenia pracy spowodowanej chorobą zawodową, zasiłek wynosi 100% pensji. W innych przypadkach jest to 80%, a leczenia szpitalnego - 70%.

Okiem pracodawcy

Pracodawca nie może odmówić przyjęcia i wypłacenia świadczenia, lecz ma prawo wystąpić do ZUS-u z wnioskiem o sprawdzenie jego zasadności. wielokrotnie zdarza się, że idąc na zwolnienie lekarskie, pracownicy dorabiają “na czarno” w innym zakładzie, wyjeżdżają na wycieczki, robią remonty domów… jeśli okaże się, że zwolnienie ie było zasadne, bo pracownik ma siły na powyższe aktywności, może stracić nie tylko zasiłek, ale i miejsce pracy za sprawą dyscyplinarnego zwolnienia.
Zwolnienie na czas 33 dni polega kontroli tylko w wypadku wystosowania takowej prośby przez pracodawcę, lecz dłuższe podlegają jej z automatu.
Pracodawca ma prawo rozwiązać umowę z pracownikiem, który posługuje się zwolnieniem lekarskim, by przedłużyć czas do otrzymania pewnego już wypowiedzenia, nie poddał się kompleksowej rehabilitacji i leczeniu, nie stosował się do zaleceń lekarza aby szybciej wyzdrowieć i wrócić do pracy.
Kontrola zasadności wystawianych zwolnień dotyka również lekarzy ; w wypadku wystawienia pism niezgodnych z przepisami lub rzeczywistym stanem zdrowia pracownika może owocować nawet cofnięciem pozwolenia na wystawianie takowych dokumentów w przyszłości.

Złoty środek

Wraz z rozwojem społeczeństwa, chcemy zmierzać w stronę społecznego zaufania oraz ograniczenia wszechobecnej biurokracji. Obiecują to kolejne rządy,a obywatele się tego domagają - zarówno Ci będący pracodawcami jak i pracownikami. Następnego dnia, będąc znów w służbowych stosunkach, wracają do utartego wyścigu - kto kogo przechytrzy. Jakiekolwiek regulacje prawne, kontrole zasadności z ZUS-u, czy z PIP-u niestety, nie są w stanie zapobiec zjawisku, które cały czas jest silnie związane z mentalnością społeczeństwa. Dlatego też zawody księgowego, czy radcy prawnego są wysoce potrzebne w państwie, gdzie w parze z powszechną nieufnością idzie bardzo rozbudowany system administracyjno -prawny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto