Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu 2024 we Włocławku - kwiaty pod macewą przy Zespole Szkół Budowlanych. Zdjęcia

Wojciech Alabrudziński
Wojciech Alabrudziński
Tak przebiegało złożenie kwiatów pod tablicą przed Zespołem Szkół Budowlanych we Włocławku, 27 stycznia 2024 roku.
Tak przebiegało złożenie kwiatów pod tablicą przed Zespołem Szkół Budowlanych we Włocławku, 27 stycznia 2024 roku. Wojciech Alabrudziński
W sobotę przy Zespole Szkół Budowlanych we Włocławku przy ulicy Nowomiejskiej złożono kwiaty i zapalono znicze. W miejscu, gdzie obecnie stoi symboliczna macewa, w czasie II wojny światowej znajdowało się getto żydowskie. Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku przygotowało w sobotę konferencję hybrydową dotyczącą wychowania do wartości i kształtowania postaw "Zachować pamięć".

Jednym z punktów programu było złożenie kwiatów pod macewą w miejscu dawnego getta i cmentarza żydowskiego przy ulicy Nowomiejskiej.

Konferencja adresowana jest do nauczycieli, dyrektorów, wychowawców szkół i placówek, studentów, przedstawicieli instytucji kultury, bibliotek, organizacji pozarządowych, samorządów.

Szczegółowy program spotkania w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli:

  • Fotografie Zagłady. Spory o ich historyczne znaczenie i sposoby wykorzystania - dr Piotr Kendziorek, Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma
  • Gdy życie stało się ulicą śmierci - Mirosława Stojak, autorka publikacji o losach żydowskiej społeczności Włocławka
  • Zachować pamięć (szkolne projekty edukacyjne) – Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Wielgiem, Zespół Szkół Budowlanych we Włocławku
  • Tam są nasi przodkowie - Israel Ignac Zylbersztajn (Izrael), Mirosław Piechotka (Dania), Longin Graczyk Fundacja Ari Ari (Polska)

- Wypada czcić tę pamięć, gdyż ona na stałe wpisana jest w historię Włocławka - mówi Grażyna Troszyńska, dyrektor KPCEN. - Jeszcze żyją niektórzy przedstawiciele, którzy przeżyli II wojnę światową, nawet przebyli pobyt w getcie żydowskim, choć to rzadkie przypadki. Pamiętam wspomnienia mojej babci, która opowiadała, jak wyglądało życie w getcie, jak Żydzi byli traktowani. Żydzi współtworzyli to miasto. To przecież Żydzi rozwinęli przemysł we Włocławku. I to im zawdzięczamy, że Włocławek jest tak dobrze rozwiniętym miastem.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Święto uchwalone zostało 1 listopada 2005 roku w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, zamordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. W Polsce główne uroczystości odbywają się w Auschwitz-Birkenau i pod warszawskim Pomnikiem Bohaterów Getta.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto