Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fotowoltaika i elektrownie wiatrowe będą wszędzie? Cały świat inwestuje w OZE przez kryzys energetyczny

OPRAC.:
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Elektrownie wiatrowe i fotowoltaika to szybko rozwijające się dziś odnawialne źródła energii.
Elektrownie wiatrowe i fotowoltaika to szybko rozwijające się dziś odnawialne źródła energii. Krzysztof Kapica/Polska Press
Odnawialne źródła energii – m.in. fotowoltaika i elektrownie wiatrowe – przeżywają gwałtowny rozkwit. W czasie 5 najbliższych lat na świecie przybędzie tyle OZE, ile w ciągu poprzednich 20 lat. Oczekuje się, że w latach 2022-2027 globalna moc energii odnawialnej wzrośnie o 2400 gigawattów – wynika z informacji Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE).

Spis treści

Fotowoltaika i elektrownie wiatrowe wyrastają jak grzyby po deszczu

Globalny kryzys energetyczny napędza inwestycje w odnawialne źródła energii, takie jak fotowoltaika i elektrownie wiatrowe – stwierdzono we wtorkowym raporcie MAE. Agencja oszacowała, że w latach 2022-2027 globalna moc energii odnawialnej wzrośnie o 2400 gigawattów, czyli o tyle, co wynosi cała dzisiejsza moc energetyczna Chin. Oznacza to – zgodnie z analizą – że w ciągu najbliższych 5 lat na świecie przybędzie tyle energii odnawialnej, co w ciągu ostatnich 20 lat.

Jak zauważono, wojna w Ukrainie jest istotna dla europejskich rządów oraz firm w zakresie transformacji energetycznej, ponieważ szukają one alternatywy dla rosyjskiego gazu. Przewiduje się, że ilość dodanej mocy energii odnawialnej w Europie w okresie 2022-2027 będzie dwukrotnie wyższa niż w poprzednim pięcioletnim okresie. Zdaniem MAE szybszy rozwój farm wiatrowych i słonecznych w Europie mógłby zostać osiągnięty, gdyby kraje UE m.in. usprawniły i skróciły termin wydawania pozwoleń na elektrownie oraz ulepszyły system zachęt w celu wsparcia instalacji paneli fotowoltaicznych na dachach.

Poza Europą transformację energetyczną napędzają również:

  • Chiny,
  • Stany Zjednoczone,
  • Indie.

Kraje te wprowadzają reformy regulacyjne i rynkowe szybciej, niż planowano – stwierdzono w raporcie. Jak zwrócono uwagę, zgodnie z nowym 5-letnim planem Chiny będą odpowiadać za blisko połowę przyrostu mocy energii odnawialnej na świecie, a amerykańska ustawa US Inflation Reduction Act [Ustawa o Obniżeniu Inflacji – przyp. PAP] zapewnia wsparcie dla rozwoju OZE.

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera

Wiatraki prądotwórcze i panele fotowoltaiczne przebiją elektrownie węglowe?

Prognozowany wzrost jest o 30 proc. wyższy niż oczekiwano rok temu – wskazano. Z raportu wynika, że OZE będą odpowiadać za 90 proc. globalnej ekspansji energii elektrycznej w ciągu najbliższych 5 lat, stając się największym źródłem energii elektrycznej na świecie i wyprzedając elektrownie węglowe na początku 2025 roku. Według szacunków MAE globalna moc fotowoltaiki ma się prawie potroić, a elektrowni wiatrowych – niemal podwoić w latach 2022-2027.

– Jest to wyraźny przykład, że obecny kryzys energetyczny może stać się punktem zwrotnym w kierunku czystszego i bezpieczniejszego systemu energetycznego. Dalsze przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii ma kluczowe znaczenie dla ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C – stwierdził cytowany w raporcie Fatih Birol, dyrektor wykonawczy MAE.

Agencja przygotowała również scenariusz, w którym moc energii odnawialnej wzrasta o 25 proc. szybciej w stosunku do głównej prognozy. W krajach rozwiniętych wymagałoby to rozwiązania problemów związanych z regulacjami oraz wydawaniem pozwoleń (np. na przyłączenie fotowoltaiki do sieci), a także szybszego wprowadzania OZE w ciepłownictwie oraz transporcie – wynika z raportu. W gospodarkach wschodzących i rozwijających się – wskazało MAE – wymagałoby to ustabilizowania niepewności politycznej oraz regulacyjnej, poprawy infrastruktury przesyłowej oraz zapewnienia dostępu do finansowania.

Wskazano również, że w okresie 2022-2027 wzrośnie o 22 proc. popyt na biopaliwa. 80 proc. oczekiwanego wzrostu wykorzystania biopaliw będzie napędzane przez Stany Zjednoczone, Kanadę, Brazylię, Indonezję oraz Indie, przy czym wszystkie pięć krajów posiada kompleksowe polityki zachęcające do wzrostu tego sektora gospodarki – poinformowała Agencja.(PAP)

ra/ drag/ PZ

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Warszawa, Pl. Trzech Krzyży 3/5
Autopromocja

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Fotowoltaika i elektrownie wiatrowe będą wszędzie? Cały świat inwestuje w OZE przez kryzys energetyczny - RegioDom.pl

Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto