Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa pamiątek Kompanii Pakoskiej w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Wystawa pamiątek Kompanii Pakoskiej w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie.
Wystawa pamiątek Kompanii Pakoskiej w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. Szymon Cieślak
W Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie można oglądać wystawę pamiątek kompani Pakoskiej, pokazującą Powstańców Wielkopolskich z Pakości i przebieg zrywu 1918-1919.

W środę (07.02.2024) wystawę przyszli zwiedzić uczniowie klas czwartych Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich. Wtedy też oficjalnie otwarto ją. Wystawa ta jest czynna od 3 lutego. Można ją oglądać do 16 lutego 2024 roku.

Wśród gości, na otwarciu byli Małgorzata Dzióbkowska prezes pakoskiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, p. Mirosław Gozdera dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości. To właśnie ta szkoła udostępniła powstańcze pamiątki na wystawę. Na co dzień można je oglądać w Szkolnej Izbie Tradycji, Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości.

- Dzięki tej wystawie uczniowie będą mieli okazję zapoznać się z takimi skróconymi dziejami Komanii Pakoskiej. Powstanie Wielkopolskie zarówno dla Żnina, jak i dla Pakości to było bardzo ważne wydarzenie. Pakościanie bardzo cieszą się, że bardzo duża część naszego społeczeństwa wzięła w nim udział. Nie ma rodziny w Pakości, która by nie miała wśród swoich przodków uczestników Powstania Wielkopolskiego - powiedziała Małgorzata Dzióbkowska.

Na wystawie oprócz plansz z wydarzeniami i zdjęciami z Powstania Wielkopolskiego, znajdują się także dwa cenne eksponaty. To Sztandary Towarzystwa Powstańców i Wojaków oraz Koła Związku Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej Polskiej w Pakości. W gablotach można obejrzeć pamiątki przekazane przez rodziny powstańców, między innymi ich dokumenty.

Do zwiedzenia wystawy zapraszają Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie Oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, koło Żnin.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto