Anwil Włocławek - Polpharma Starogard Gdański 106:56. Anwil mistrzem sezonu zasadniczego EBL [zdjęcia]

JJ/MG/JP
Anwil Włocławek wygrał mecz 30. kolejki rundy zasadniczej EBL. 24 zwycięstwo zapewniło włocławianom pierwsze miejsce przed rundą play off.

Anwil Włocławek zdeklasował Polpharmę Starogard. Pierwszym rywalem w play off PGE Turów Zgorzelec, ale za to w półfinale szykuje się na wielki hit.

Anwil Włocławek - Polpharma Starogard Gdański 106:56 (39:10, 20:10, 18:29, 29:16)
ANWIL: Almeida 18 (3), 7 zb., Delas 14 (4), Sobin 12, 7 zb., Leończyk 7, Łączyński 5 (1), 5 as. oraz Airington 11 (1), Zyskowski 11, Wojciechowski 11 (1), Nowakowski 10 (1), Ihring 7 (1), Komenda 0.
POLPHARMA: Milovanović 16, Jeftić 10, Davis 9, Schenk 8, Brenk 2 oraz Gołębiowski 11 (2), Prufer 0, Flieger 0, Dąbrowski 0, Radukić 0.

ZDJĘCIA KIBICÓW NA MECZU ANWIL - POLPHARMA

Włocławianie przegrali cztery z ostatnich siedmiu spotkań i niewiele brakowało, aby stracili fotel lidera, na który ciężko pracowali cały sezon. W ostatnim meczu mieli jednak wszystko w swoich rękach: musieli jedynie pokonać u siebie nie walczącą o nic Polpharmę Starogard Gdański z byłym trenerem Anwilu Miliją Bogiceviciem.

Dla gospodarzy był to ostatnie test przed play off i po raz pierwszy od dłuższego czasu drużyna zagrała w optymalnym składzie (oczywiście - bez poważnie kontuzjowanego Szymona Szewczyka). Wolne dostał jednak mocno eksploatowany ostatnio Quinton Hosley.

Włocławianie szybko postanowili rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości. W 1. kwarcie pokazali twarz sprzed mniej udanych ostatnich meczów. Ponad 80 procent z gry, perfekcyjna defensywa, 10 asyst i 29 punktów przewagi - to był imponujący pokaz siły lidera tabeli.

Do przerwy aż 14 punktów zdobył do Ante Delas, który w ostatnich tygodniach mocni rozczarowywał. Goście w 1. połowie trafili zaledwie 7 z 26 rzutów. Fanów z pewnością ucieszył solidny powrót do gry Jaya Airingtona (5/9 z gry i 6 asyst).

Emocje w tym meczu się skończyły i we Włocławku kibice mogli już śledzić wyniki innych spotkań, które miały wyłonić rywala w ćwierćfinale.

Po meczu powiedzieli
Milija Bogićević, trener Polpharmy: Gratulacje dla Anwilu. Motywacja w Anwilu była bardzo duża. Zaczęli z pełną siłą. W pierwszej kwarcie zrobili już różnicę, a potem już tylko dograli do końca.

Milan Milovanović: pierwsza kwarta w tym spotkaniu to była najgorsza kwarta w wykonaniu Polpharmy w tym sezonie. Życzę wszystkiego najlepszego w play off dla Anwilu.

Igor Milicić (trener Anwilu): Kończymy sezon regularny w lepszych nastrojach niż w ostatnich meczach. Jesteśmy zdrowi, wchodzimy w play off. Trenerzy już od dziś będą przygotowywać zespół na Turów, a zawodnicy od poniedziałku W czwartek nie zagra jeszcze Szymon Szewczyk, ale wystąpi Hosley, który w niedzielę nie grał.

Jakub Wojciechowski: Taka reakcja była oczekiwana. Popieram trenera. jesteśmy zdrowi i gotowi na play off.

Anwil powtórzył więc sukces sprzed roku. W każdej rundzie play off będzie miał więc przewagę parkietu.
W ćwierćfinale Anwil zagra z PGE Turowem Zgorzelec. Mecze we Włocławku w czwartek i sobotę.

czwartek, 26 kwietnia
g, 20: Anwil Włocławek - PGE Turów Zgorzelec, mecz 1 - transmisja w internecie

sobota, 28 kwietnia
g. 20.15: Anwil Włocławek - PGE Turów Zgorzelec, mecz 2 - transmisja w Polsacie Sport Extra

W ewentualnym półfinale Anwil zagra ze Stelmetem (przegrał w Toruniu z Polskim Cukrem). Oczywście obie ekipy muszą pomyślnie przejść I rundą play off, co jak pokazał 2017 rok w przypadku włocławian nie jest takie pewne.