Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwazja kleszczy. Jak zabezpieczyć przed nimi psy?

AR
Dużą liczbę kleszczy w lutym można tłumaczyć m. in. wysoką wilgotnością powietrza.
Dużą liczbę kleszczy w lutym można tłumaczyć m. in. wysoką wilgotnością powietrza. Pixabay
W lutym 2024 roku mieszkańcy Kujawsko-Pomorskiego stanęli w obliczu bezprecedensowej inwazji kleszczy, napędzanej przez łagodną zimę i rekordową wilgotność powietrza. Jakie są przyczyny tego zjawiska i jak możemy skutecznie chronić siebie oraz nasze zwierzęta domowe przed groźnymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze?

W obliczu alarmująco wysokiej liczby kleszczy w naszym regionie, mieszkańcy, tak jak mieszkanka powiatu świeckiego, z niepokojem obserwują swoje otoczenie i zwierzęta. "Takiej inwazji kleszczy, jak w tym roku, nie widziałam jeszcze nigdy!" - alarmuje mieszkanka, która już straciła swojego psa na skutek choroby przenoszonej przez kleszcze. Wspomina, jak pomimo stosowania środków zapobiegawczych, jej suczka padła ofiarą babeszjozy.

Ekstremalne warunki pogodowe sprzyjające kleszczom

Zespołu Parków Krajobrazowych Nad Dolą Wisłą oraz lokalni synoptycy potwierdzają, że łagodna zima i rekordowa wilgotność powietrza stworzyły idealne warunki dla rozmnażania się kleszczy.

Tymczasem luty 2024 roku przejdzie do historii jako najbardziej wilgotny i jednocześnie jako drugi najcieplejszy od 1946 roku" - mówi bydgoski synoptyk, Bogdan Bąk

.

Jak chronić się przed kleszczami?

W obliczu rosnącej liczby kleszczy, właściciele zwierząt, jak kolejna czytelniczka, nie ustają w wysiłkach, by chronić swoje pupile.

Weterynarz uczulił mnie, że kleszcze żerują przez cały rok" - mówi, podkreślając, że jej pies nosi obrożę przeciw pasożytom. Jednak mimo to, w tym roku musiała usunąć z niego wiele kleszczy, co świadczy o wyjątkowo trudnej sytuacji.

Rynek oferuje szeroki wybór preparatów przeciwko kleszczom - od tabletek, przez kropelki, spraye, po obroże i urządzenia ultradźwiękowe. Wybór odpowiedniej metody zabezpieczenia zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju zwierzęcia. "To zależy od pacjenta" - podkreśla weterynarz Agnieszka Skubisz, wskazując na różnorodność skutecznych metod ochrony.

Wzrost populacji kleszczy w 2024 roku stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Zrozumienie przyczyn tego zjawiska oraz stosowanie skutecznych metod ochrony jest kluczowe, aby zmniejszyć ryzyko chorób przenoszonych przez te pasożyty. Pamiętajmy, że odpowiednia profilaktyka może uratować zdrowie i życie naszych czworono

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto