Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych z Brześcia Kujawskiego otrzymała 2 miliony złotych [zdjęcia]

Online
Mikołaj Kuras /Urząd Marszałkowski
Umowy o dofinansowanie projektów o łącznej wartości 70 milionów złotych odebrali w środę (25 września) beneficjenci Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO).

Chodzi m.in. o przedsięwzięcia w dziedzinie kompleksowej modernizacji energetycznej obiektów publicznych, inwestycje badawczo-wdrożeniowe i technologiczne, rewaloryzację i adaptację obiektów do nowych potrzeb oraz projekty w dziedzinie polityki społecznej. Tysięczną umową o wsparcie inwestycyjne odebrała Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych, prowadząca prace nad konstrukcją samojezdnego opryskiwacza dla rolnictwa.

- Z satysfakcją wręczyłem tę umowę. To, że otrzymali ją właśnie przedstawiciele świata przedsiębiorczości, firma, która wykorzysta dotację na własne badania dotyczące wdrożenia oryginalnych rozwiązań konstrukcyjnych, ma symboliczny wymiar. Rozwój technologiczny to jeden z podstawowych kierunków myślenia o przyszłości regionu – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

1000. umowa trafiła do fabryki z Brześcia Kujawskiego.
Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych z Brześcia Kujawskiego otrzymała 2 miliony złotych na opracowanie konstrukcji nowej maszyny polowej.

Przedmiotem projektu jest przeprowadzenie prac B+R dotyczących opracowania prototypu innowacyjnego w skali europejskiej uniwersalnego samojezdnego opryskiwacza o wysokim prześwicie. Obecnie technologia osiągnęła III poziom gotowości technologicznej. Potwierdzono analitycznie i funkcjonalnie krytyczne funkcje i koncepcje rozwiązania. W wyniku podjętych prac B+R, po osiągnięciu VIII poziomu gotowości technologicznej (zakończeniu badań i demonstracji ostatecznej formy technologii), projekt umożliwi Kujawskiej Fabryce Maszyn Rolniczych produkcję opryskiwaczy i osiągnięcie przewagi konkurencyjnej.Koncepcja przedmiotowego projektu B+R pojawiła się podczas analizy potrzeb rynkowych dotychczasowych Klientów, własnych potrzeb w obszarze rozwoju B+R i potencjału rozwojowego przedsiębiorstwa.

Na rynku nie ma produktu, który spełniałby potrzeby grupy docelowej w zakresie uniwersalności rozwiązania, jego dostępności i prostej konstrukcji, przy jednocześnie niskiej cenie, co skłoniło firmę do podjęcia działań w zakresie opracowania innowacyjnego rozwiązania.Projekt będzie realizowany w 4 etapach, z których 2 to badania przemysłowe, a 2 to eksperymentalne prace rozwojowe. Projekt ukierunkowany jest na opracowanie innowacji produktowej – samojezdnego opryskiwacza o wysokim prześwicie innowacyjnego w skali Europy. Produkt będzie znacząco ulepszony w stosunku do istniejących na rynku rozwiązań.

Celem prac badawczych będzie opracowanie prostej, uniwersalnej konstrukcji maszyny o jak najwyższym prześwicie i jak najmniejszym rozstawie kół. Wyzwaniem technologicznym zespołu konstruktorów będzie więc, osiągnięcie wysokiej stabilności maszyny, umożliwiającej tym samym dokładne dozowanie i równomierne rozprowadzanie nawozów płynnych i środków ochrony roślin, poprzez określenie odpowiedniej stabilizacji belek na pojeździe.Wdrożenie innowacji nastąpi w głównym zakładzie w Brześciu Kujawskim. Produkt będzie oferowany na rynku krajowym i europejskim.

Inne umowy

Bydgoszcz: Młyny Rothera
Umowę na 10,5 miliona złotych odebrał samorząd Bydgoszczy, który przystępuje do rewaloryzacji Młynów Rothera na cele kulturalno-turystyczne – powstanie tu Park Kultury, nowa miejsca instytucja kulturalna. Bydgoszcz uzyskała też wsparcie z RPO na inny projekt rewaloryzacyjny – w zaadaptowanym do nowych potrzeb budynku przy ul. Gdańskiej 5
powstanie lokalne centrum wspierania organizacji pozarządowych i wolontariatu (wartość projektu 3,5 mln złotych).

Toruń: infrastruktura edukacji i edukacja technologiczna
Samorząd miejski Torunia, który etapami modernizuje pod względem energetycznym swoje obiekty publiczne, z wykorzystaniem zielonych źródeł energii, otrzymuje 11 mln złotych na kolejne takie inwestycje. Tym razem chodzi o przedsięwzięcia w budynkach szkolnych. Blisko 12 milionów złotych wesprze inny toruński projekt - edukacyjno-technologiczny Space EduHub. Nowoczesna, interaktywna placówka posłuży popularyzacji wiedzy o kosmosie i technologiach kosmicznych oraz odnawialnych źródłach energii, także z myślą o turystach i rozwoju turystyki edukacyjno-technologicznej.

Biznes: 1000. umowa dla fabryki z Brześcia
Poza Kujawską Fabryką Maszyn Rolniczych z Brześcia Kujawskiego, która otrzymuje 2 mln złotych na opracowanie konstrukcji nowej maszyny polowej, segment biznesowy reprezentowały jeszcze trzy toruńskie firmy - Apaform (utworzenie własnej komórki badawczo-rozwojowej, dofinansowanie 3 mln złotych), Copernicus Computing (rozbudowa laboratorium informatycznego, wsparcie prawie 2 mln złotych) i Ekomer (opracowanie ekologicznych mieszanek kompozytowych dla budownictwa, dofinansowanie także blisko 2 mln złotych).

Realizacja lokalnych polityk społecznych
Dzięki dotacjom z RPO powstaną nowe miejsca opieki nad dziećmi do lat trzech (gmina Czernikowo w powiecie toruńskim); nowe miejsca w żłobkach (powiat inowrocławski); wspierający rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym klub środowiskowy, dzienne domy pobytu, klub seniora i 116 mieszkań wspieranych w Toruniu; nowe miejsca w klubach seniora w gminie Grudziądz; senioralne dzienne domy pobytu w Paterku w powiecie bydgoskim w i Mroczy w powiecie nakielskim. .

Samorządy powiatów rypińskiego, chełmińskiego i mogileńskiego sfinansują, dzięki dotacjom z RPO, projekty podnoszące poziom kształcenia w prowadzonych przez nie szkołach zawodowych.

Wideo. Centrum Kultury Browar B. we Włocławku w 2019 roku świętowało 5 lat istnienia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto