Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Medal na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu jest celem nadrzędnym - mówi judoczka z Włocławka Angelika Szymańska

Marcin Gołembiewski
Marcin Gołembiewski
Angelika Szymańska przed igrzyskami mam zaplanowane dwa starty. W dniach 22-24 marca w Tbilisi odbędzie się kolejny turniej rangi Grand Slam w 2024, a w maju mistrzostwa świata.
Angelika Szymańska przed igrzyskami mam zaplanowane dwa starty. W dniach 22-24 marca w Tbilisi odbędzie się kolejny turniej rangi Grand Slam w 2024, a w maju mistrzostwa świata. nadesłane
Rozmowa z Angeliką Szymańską, zawodniczką Klubu Sportowego Judo Szczepańska Team Włocławek.

Zajmujesz szóste miejsce w swojej wadze, jesteś najwyżej klasyfikowaną przedstawicielką polskiego judo w rankingu olimpijskim. Praktycznie masz zagwarantowany udział w igrzyskach w Paryżu. To spełnienie marzeń?

Nie traktuję zdobycia kwalifikacji jako spełnienia marzeń. Moje ambicje są znacznie wyższe i sięgają szczytu olimpijskiego podium. Sama kwalifikacja to dla mnie zatem dopiero początek walki o realizację tego celu.

Kiedy ostatecznie dowiemy się, że na pewno wystąpisz we Francji?

Kwalifikacje olimpijskie w judo do Igrzysk Olimpijskich potrwają do 23 czerwca, a dwa dni później ogłoszony zostanie końcowy ranking. Ostatnim turniejem kwalifikacyjnym, w którym wezmę udział są mistrzostwa świata. Odbędą się one pod koniec maja w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 

Twoja trenerka Aneta Szczepańska wystąpiła na Igrzyskach w 1996 roku. Ty urodziłaś się trzy lata później w koszykarskim mieście. Skąd więc wybór judo i to mając tylko 8 lat?

Na judo trafiłam przypadkiem. Koledzy, z którymi bawiłam się na podwórku trenowali i to z nimi poszłam na pierwsze zajęcia. Nie miałam wówczas zielonego pojęcia o tym sporcie. Z biegiem czasu coraz bardziej zaczęło mi się podobać, a sukcesy, które się pojawiały motywowały mnie do dalszego wysiłku. 

W 2007 roku trafiłaś wówczas do wyselekcjonowanej grupy trenerki Anety Szczepańskiej, która prowadziła zajęcia młodych judoków, której już celem było przygotowanie dzieci i młodzieży do Igrzysk Olimpijskich w 2020 lub 2024. Z grona wielu utalentowanych judoków Olimpijczyka, złotych medalistów mistrzostw Polski, turniejów krajowych i międzynarodowych, jako jedyna podjęłaś ponadprogowy wysiłek. Teraz można powiedzieć, że się udało. Co było najtrudniejsze w tym okresie.

Sporo trudności dostarczyła konieczność łączenia sportu z edukacją. Z uwagi na liczne wyjazdy na zgrupowania i turnieje opuszczałam bardzo dużo zajęć, a mój czas na naukę był mocno ograniczony. Wrodzona ambicja nie pozwalała mi zadowalać się przeciętnymi ocenami i zawsze starałam się wszystko nadrobić, co często prowadziło do ogromnego zmęczenia, nerwowości i frustracji. Na szczęście dzięki odpowiedniej organizacji, której musiałam się nauczyć mogłam osiągać sukcesy na obu płaszczyznach. 

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu coraz bliżej. Jaki jest plan startowy na 2024 rok? Dlaczego trenerka w okresie przedolimpijskim ogranicza Twoje starty? Gdzie i jak będziesz się przygotowywać do najważniejszych zawodów w karierze?

Przed igrzyskami mam zaplanowane jeszcze dwa starty. Grand Slam w Tbilisi w przedostatni weekend marca oraz majowe (19-24-red) mistrzostwa świata. Ze względu na stabilną sytuację w rankingu olimpijskim nie muszę startować zbyt często i „gonić za punktami” co pomaga w optymalizacji przygotowań do najważniejszej imprezy. Mogę w spokoju skupić się na poprawie mankamentów i szlifowaniu formy na Paryż. 

W Japonii byłaś już 7 razy. Co najbardziej Ci się podoba w kraju kwitnącej wiśni? Czego nie ma w Polsce, a jest w Japonii, że przygotowania tam są takie ważne?

Bardzo istotnym elementem przygotowań są walki treningowe. W Japonii mam możliwość toczenia dużej liczby takich walk z zawodniczkami prezentującymi bardzo wysokie umiejętności, co przyczynia się od podnoszenia mojego poziomu sportowego. 

Zdobyłaś już wiele medali. Ten największy sukces jeszcze przed Tobą. Jednak ten najważniejszy dotychczas to? Który był kluczowy dla Twojej przygody z judo po którym uwierzyłaś, że będziesz mogła odnosić sukcesy na arenie międzynarodowej?

Z dużym sentymentem wspominam Grand Slam w Paryżu z 2021 roku. Dzień startu wypadł akurat 16 października, w moje 22 urodziny. Zdobyłam wtedy mój pierwszy medal na turnieju najwyższej rangi. Uważam, że był to dla mnie moment przełomowy, który dodał mi dużo pewności siebie i wiary we własne możliwości. 

Rok 2023 był najlepszy w Twojej dotychczasowej karierze?

Poprzedni rok przyniósł przełamanie na seniorskiej imprezie mistrzowskiej - pierwszy medal mistrzostw Europy oraz zwycięstwo w prestiżowym turnieju Grand Slam. Cieszy mnie, że z roku na rok widać progres w moich wynikach i mam nadzieję, że ta tendencja będzie się utrzymywać w kolejnych latach. 

Jak na Twojej dyspozycji odbiła się zmiana klubu? Zrzutka na wykup licencji klubowej itd.  Wprowadziło to nerwowość w treningach czy od początku wiedziałaś, że wszystko się uda? Jak obecnie wygląda Twoja sytuacja w kwestii przynależności klubowej? 

Od czerwca 2023 roku reprezentuję Klub Sportowy „Judo Szczepańska Team”. Celem zmiany klubu było przywrócenie spokoju do moich przygotowań oraz umożliwienie mi dalszego rozwoju.  Jestem bardzo wdzięczna wszystkim, którzy okazali nam w tamtym czasie pomoc. 

W jednym z wywiadów mówiłaś, że brązowy medal mistrzostw Europy wywalczony na początku listopada 2023 roku we francuskim Montpellier jeszcze nie doczekał się honorowego miejsca w domu. Czy jest już to nowe mieszkanie...?

Jestem właśnie na finiszu prac wykończeniowych w nowym mieszkaniu. Szczerze mówiąc nie mam w nim zaplanowanego specjalnego miejsca na medale, ponieważ cenię sobie minimalizm i nie przywiązuję dużej wagi do materialnych trofeów. Wystarcza mi świadomość osiągniętego wyniku, aczkolwiek dla medalu z Igrzysk zrobię wyjątek. 

W tym roku minie 28 lat od medalu Twojej trenerki w Atlancie. To, jak dotychczas, jedyny kobiecy medal na Igrzyskach w tej dyscyplinie sportu. To największy sportowy sukces w historii Włocławka. Czy latem będzie drugi?

Oczywiście medal w Paryżu jest celem nadrzędnym i ciężko pracuję, aby go zdobyć. Żywię nadzieję, że podczas najbliższych igrzysk nasze miasto wzbogaci się o dwóch kolejnych medalistów olimpijskich. Duże szanse na sukces ma również wioślarz WTW Fabian Barański. 

 Zdobywałaś medale w juniorskich i młodzieżowych mistrzostwach Europy. Niedawno wywalczyłaś swój pierwszy seniorski medal na arenie międzynarodowej w kat. 63 kg. Wydaje się, że wszystko układa się więc według założonego planu. Czego więc Tobie życzyć?

Przede wszystkim proszę mi życzyć zdrowia, o resztę sama zadbam.

Dziękuje za rozmowę.

Najważniejsze dotychczas osiągnięcia Angeliki Szymańskiej:

nadesłane

Mistrzostwa Świata Kadetek: 5 miejsce (Sarajewo 2015) 

Mistrzostwa Europy Kadetek: 7 miejsce (Sofia 2015) 

Puchar Europy Kadetek: 2 złote medale (Zagrzeb 2015, 2016), złoty medal (Bielsko Biała 2015), brązowy medal (Teplice 2016)

Puchar Europy Młodziczek: 2 złote medale (Gyor 2012, 2013) 

Mistrzostwa Polski Kadetek: 2 złote medale, srebrny, 2 brązowe (2012-2015) 

Mistrzostwa Polski Młodziczek: złoty i srebrny medal (2012-2013) 

Puchar Polski Kadetek: 6 złotych medali, 2 srebrne, 5 brązowych (2012-2015) 

Puchar Polski Młodziczek: 7 zł (2012 2013) 

Międzynarodowe Turnieje: 21 złotych medali, 5 srebrnych, 7 brązowych (2009-2015) 

Mistrzostwa Polski Juniorów: złoty medal 

Mistrzostwa Polski do 23 lat: 4 złote medale

Mistrzostw Polski seniorów: 3 złote medale, 2 srebrne, 1 brązowy 

Mistrzostwa Europy juniorów: srebrny medal (2018)

Mistrzostwa Europy do lat 23: złoty medal (2021), srebrny medal (2020)

Mistrzostwa Europy seniorów: brązowy medal (2023)

Mistrzostwa Świata Seniorów: 5. miejsce (2022) 

Puchar Świata Seniorów: 2 złote medale, brązowy 

Grand Slam: złoty medal, srebrny, 4 brązowe 

Turniej Masters: brązowy medal (2022)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Medal na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu jest celem nadrzędnym - mówi judoczka z Włocławka Angelika Szymańska - Gazeta Pomorska

Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto