Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne technologie w gminie Kowal. Tania energia dla gospodarstw!

Andrzej Galczak
W przyszłym roku na terenie gminy Kowal możliwy jest montaż niewielkich instalacji fotowoltaicznych.
W przyszłym roku na terenie gminy Kowal możliwy jest montaż niewielkich instalacji fotowoltaicznych. archiwum gp
Nowoczesne technologie wkraczają do naszych domów. Gmina Kowal stawia na instalacje fotowoltaiczne. Pierwsze mogą ruszyć w przyszłym roku.

Słońce zamiast tradycyjnych elektrowni będzie zaopatrywało w energię elektryczną odbiorców. Na takie rozwiązanie postawiła również gmina Kowal w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego naszego województwa na lata 2014-2020. Gmina ubiega się o dofinansowanie zakupu i montażu niewielkich instalacji fotowoltaicznych na potrzeby mieszkaniowe.

W ubiegłym roku nawiązała współpracę z czołowym producentem modułów fotowoltaicznych w Niemczech. Pierwsze panele zostały zamontowane na budynku urzędu gminy, kolejne mają być zamontowane w indywidualnych gospodarstwach domowych. Wpłynęło 26 wniosków. Do tej liczby dojdą 3 budynki użyteczności publicznej.

- W tym miesiącu złożymy dokumenty w urzędzie marszałkowskim i po pozytywnym rozstrzygnięciu, prawdopodobnie jesienią, będziemy podpisywali umowy, a wykonanie może nastąpić wiosną przyszłego roku - mówi Stanisław Adamczyk, wójt gminy Kowal.

Ogniwa fotowoltaiczne są stosunkowo nową technologią wytwarzania energii elektrycznej. Czy pomijając względy ochrony środowiska jest opłacalna i warto w nią inwestować?

- Dopiero się tego uczymy - dodaje wójt. - Otrzymaliśmy od producenta elektrownię o mocy 3 kW, która od roku pracuje na dachu urzędu. Wyprodukowała więcej energii niż zakładają jej parametry. Jak zapewniają specjaliści, gdy na nasze potrzeby będziemy zużywali osiemdziesiąt procent energii, a resztę, czyli jej nadmiar, odsprzedamy, to wyjdziemy na swoje. Przy dofinansowaniu i zakupie dobrego sprzętu, będzie to opłacalna inwestycja.

Koszt instalacji o mocy 3 kW będzie się mieścił w granicach od 22 do 25 tys. zł, ale po uwzględnieniu otrzymanego dofinansowania zmniejszy się do 5 tys. na mieszkańca. Przy instalacji o mocy 5 kW koszt będzie wynosił 1,7 tys. zł na mieszkańca.

Obecnie trwa weryfikacja złożonych wniosków oraz opracowywanie indywidualnych dokumentacji projektowych.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto