Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła Galileo z Nakonowa wśród Szkół Myślących Innowacyjnie [zdjęcia]

Wojciech Nawrocki
W dniu 26 kwietnia 2017 roku uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej Galileo w Nakonowie powiat włocławski wzięli udział w ogólnopolskim Festiwalu Innowacyjnej Edukacji w gdańskiej Ergo Arenie.

Organizatorem Festiwalu była Fundacja JMP z Krakowa. W zamierzeniu była to największa lekcja neurodydaktyki, której głównym gościem był profesor Tony Buzan. W innowacyjnej edukacji oprócz uczniów wzięli udział również przedstawiciele władz, rodziców, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz miłośnicy innowacyjnej edukacji z terenu całego kraju, którym na sercu leży dobro uczniów poprzez naukę, zabawę, sport, nowe technologie, kulturę oraz sztukę. Festiwal obfitował w różne atrakcje, uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w animacjach w foyer, oglądali film pt. „Uczymy, jak się uczyć” oraz występy „Cieni formacji Patman” dziecięcego chóru Pałacu Młodzieży w Gdańsku. Ponadto mieli okazję bawić się na koncercie Michała Szpaka, który wzbudził wiele emocji, a piosenkę pt. „What’s colour is your life” uczniowie odśpiewali wraz z solistą, gdyż wcześniej na lekcjach angielskiego nauczyli się tekstu.

Uczniowie z klas 3, 4, 5, 6 mieli okazje wziąć udział w prelekcji " Podróż po mózgu", a także uczyli się prawidłowego konstruowania map myśli. Organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom warsztatów poczęstunek oraz stosowny zestaw, w którym znajdowały się: smycz z identyfikatorem, artykuły papiernicze, bloki, pisaki oraz koszulki z logo festiwalu, na których dzieci chętnie zbierały autografy gości festiwalu, w tym Tony Buzana. Ponadto uczestnicy warsztatów poznali budowę mózgu, tworzyli mapy myśli, które na bieżąco były oceniane przez mentora.

Profesor Tony Buzan, to twórca Mind Mappingu, to jeden z największych światowych autorytetów z dziedziny mózgu i technik uczenia się, międzynarodowy ekspert z zakresu pracy mózgu, technik uczenia się i nauczania. Autor ponad 140 specjalistycznych publikacji, wydanych w 40 językach. Jest twórcą koncepcji map myśli Mind Maps, myślenia promienistego Radiant Thinking, umiejętności posługiwania się umysłem Mental Literacy. Jego bestseller "Rusz głową" rozszedł się na całym świecie w ponad milionowym nakładzie.
Mind Mapping - dosłownie mapowanie myśli, to szczególny rodzaj notowania, zwiększający efektywność pracy i zapamiętywania oraz aktywujący intuicję dzięki wykorzystaniu współpracy obu półkul mózgowych. Dzięki warsztatom, uczestnicy tego wydarzenia edukacyjnego poznali osobiście profesora Tonego Buzana oraz skorzystali z jego wiedzy, jak się uczyć prostą i skuteczną drogą. Jak podkreślił profesor, „Mapa Myśli jest specjalnym rodzajem przyjaznego dla mózgu diagramu, który pomaga myśleć, wyobrażać, pamiętać rzeczy, planować i uporządkowywać, mówiąc w skrócie, to perfekcyjne narzędzie pomocne przy powtórce.
Twórca metody twierdzi, że podczas sporządzania notatek w sposób tradycyjny, aktywna jest jedynie lewa półkula mózgu, odpowiedzialna za myślenie logiczne, linearność, analizę, słowa i liczby. Dzięki użyciu oprócz słów i symboli także kolorów, rysunków oraz efektu trójwymiarowości uaktywnia się prawa półkula mózgu odpowiedzialna za wyobraźnię, rytm, postrzeganie przestrzenie, kolory i Gestalt, obraz całości, a obie półkule współpracują ze sobą. Celem Mind Mappingu jest podniesienie efektywności pracy, a proces nauki i zapamiętywania uczynienie prostszym, szybszym i przyjemniejszym. Sprzyja myśleniu twórczemu, wielokierunkowemu, a nie nudnemu i odtwórczemu. Tak, więc mapa myśli to innowacyjny sposób przedstawiania niektórych zagadnień ułatwiający naukę. Ma na celu przyspieszyć pracę i dać lepszy efekt zapamiętania. Do tworzenia mind map używa się rysunków i krótkich haseł. Mapa powinna być przejrzysta, czytelna, kolorowa, zwracająca uwagę na najważniejsze rzeczy - istotne dla twórcy. Należy pamiętać, że najlepsze będą pierwsze skojarzenia które przychodzą do głowy. Mapy myśli to potężna pomoc w myśleniu, projektowaniu, planowaniu, komunikacji i edukacji.

Od początku edukacji procesowi uczenia towarzyszy pytanie „Jak długo zapamiętasz to, czego się dziś uczyłeś” Okazuje się, że niewielki procent wiadomości z lekcji pozostaje w pamięci ucznia. Konieczne jest więc powtarzanie, utrwalanie, mozolne przyswajanie definicji, kojarzenie faktów. Nie tylko nauczyciele z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Galileo w Nakonowie wychodząc naprzeciw potrzebom ucznia szukają nowych dróg edukacji. Godnym uwagi pomysłem okazał się udział w Festiwalu Innowacyjnej Edukacji w gdańskiej Ergo Arenie. Udział w tych zajęciach zapewnił uczniom Galileo potrzebną wiedzę i umiejętności, dzięki której już potrafią to robić. Dzięki tym umiejętnościom nauka dla nich stanie się przyjemniejsza i łatwiejsza.

Nowy rok szkolny daje duże możliwości, aby wykorzystać zdobyte umiejętności. Koło Mind Mapping, które rusza w Galileo od września, będzie z pewnością ciekawą innowacją edukacyjną. Oferta będzie szczególnie atrakcyjna dla dzieci posiadających specyficzne problemy w czytaniu i pisaniu. Szkoła w Nakonowie zostanie wpisana w zacny poczet „Szkół Myślących Innowacyjnie”, zaś uczniowie, rodzice oraz nauczyciele zostaną objęci bezpłatnym wsparciem.

Warsztaty wraz z występami i pokazami dla uczniów trwały od godz. 9 do 16. Pozostały czas dzieci spędziły nad polskim morzem. Dokładnie odwiedziły plaże i molo w Brzeźnie. Warto podkreślić,że dla wielu z nich był to pierwszy kontakt z Morzem Bałtyckim. Miło podkreślić, że powiat włocławski był reprezentowany tylko przez szkołę Galileo w Nakonowie. Wyjazd i udział w warsztatach dla 4 nauczycieli oraz 23 uczniów pokrył w całości organ prowadzący placówkę w Nakonowie, czyli Fundację Familijny Poznań, która od 2012 r. prowadzi Niepubliczną Szkołę Podstawową Galileo w Nakonowie. Uczniowie z Nakonowa pełni nowych wrażeń, wiedzy, zdrowi i zadowoleni wrócili późnym wieczorem do swoich domów na Kujawach.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (05-11 maja 2017)

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto