Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

We Włocławku powstanie tężnia solankowa. Ogłoszono przetarg. Zdjęcia

Renata Brzostowska
Renata Brzostowska
Tężnia nad nad jeziorem Lubiechowskim i w Inowrocławiu.
Tężnia nad nad jeziorem Lubiechowskim i w Inowrocławiu. Katarzyna Renata Brzostowska
Wkrótce we Włocławku powstanie pierwsza tężnia solankowa za którą zapłaci Starostwo Powiatowe we Włocławku. Gdzie zostanie wybudowana? Szczegóły w naszym artykule poniżej.

Starostwo Powiatowe we Włocławku ogłosiło przetarg na dostawę i montaż tężni solankowej w ramach realizacji zadania inwestycyjnego pn.: „Budowa Powiatowego Centrum Zdrowia” przy ul. Szpitalnej we Włocławku.

Oferty w formie pisemnej Starostwo Powiatowe we Włocławku przyjmuje do piątku, 14 lipca 2023 roku, do godz. 10. Termin realizacji zamówienia jest również bardzo krótki. Pierwsza tężnia we Włocławku ma stanąć przy Powiatowym Centrum Zdrowia już do końca 31 lipca 2023 roku.

Jak będzie wyglądała tężnia przy ulicy Szpitalnej?

Tężnia ma mieć kształt walca o łącznej wysokości ze zbiornikiem minimum 4,0 m (w tym zbiornik o wysokości maksymalnie 0,7 m) i średnicy: zbiornik minimum 5,5 m, walec z tarniną minimum 3,5 m. Konstrukcja drewniana z drewna sosnowego lub świerkowego klasy min. C24, kolor do uzgodnienia z Zamawiającym. Drewno zaimpregnowane przeciw grzybom, przeciw palności. Wszystkie elementy konstrukcji skręcane śrubami ze stali nierdzewnej, przekrój konstrukcyjny drewna minimum 9 x 9 cm.

Konstrukcja dachu tężni ma być płaska, kolor obróbki i pokrycia do uzgodnienia z Zamawiającym.
Wyposażenie: tarnina śliwy, solanka inhalacyjna o właściwościach nie gorszych niż solanka z odwiertu „Korona” w Zabłociu, w ilości minimum 5000 litrów, system rozprowadzania solanki z pompą i armatura przystosowana do pracy w tężni, oświetlenie LED wodoszczelne, sterownia czasowa tężni wraz z czujnikiem zmierzchu, urządzenie do pomiaru stężenia solanki.

W najbliższym otoczeniu tężni powstanie również mała architektura: 9 ławek o długości minimum 1,5 m, 2 kosze metalowe zabezpieczone antykorozyjnie - malowane proszkowo oraz tablica informacyjna z regulaminem korzystania z tężni.

Choć najsłynniejsze tężnie solankowe w Polsce są wizytówką Ciechocinka, to charakterystyczne budowle tworzące niezwykły mikroklimat znajdziemy też w wielu innych miastach, w Inowrocławiu, Grudziądzu czy Toruniu.

Pierwsza mini-tężnia w powiecie włocławskim powstała nad jeziorem Lubiechowskim

Tężnia nad jeziorem Lubiechowskim (gm. Kowal)Katarzyna Renata Brzostowska

Na początku maja 2023 roku w Krzewencie w Gminie Kowal dokonano uroczystego otwarcia pierwszej w okolicach Włocławka mini-tężni solankowej. Inwestycja powstała nad jeziorem Lubiechowskim. W pobliżu tężni pojawiły się również całoroczne leżaki, ławki oraz siłownia zewnętrzna. Inwestycja kosztowała około 125 tysięcy zł, z czego większość tej kwoty - blisko 123 tys. zł to dofinansowanie z Unii przekazane poprzez Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Warto również przypomnieć, o porozumieniu, jakie w sierpniu 2022 roku, podpisane zostało między gminą Brześć Kujawski i spółką Uzdrowisko Wieniec w sprawie wspólnej inwestycji polegającej na budowie tężni solankowej w uzdrowisku Wieniec-Zdrój. Wydobycie i wykorzystanie solanki oraz budowa tężni polepszą infrastrukturę uzdrowiska i wzbogacą ofertę dla przyjeżdżających tu kuracjuszy.

Tężnia nad nad jeziorem Lubiechowskim i w Inowrocławiu.

We Włocławku powstanie tężnia solankowa. Ogłoszono przetarg. Zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto