Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włocławek. We Włocławku i regionie wzrosła stopa bezrobocia. Można stracić pracę

OPRAC.: Jan Szczutkowski
We Włocławku stopa bezrobocia wzrosła z 9 do 10,7 proc. Dla porównania w Bydgoszczy wynosi 3,5 proc. - to wzrost o 0,7 proc.
We Włocławku stopa bezrobocia wzrosła z 9 do 10,7 proc. Dla porównania w Bydgoszczy wynosi 3,5 proc. - to wzrost o 0,7 proc. Fot. Archiwum
Najgorsza sytuacja na rynku pracy w woj. kujawsko-pomorskim jest w regionie włocławskim - wynika z ubiegłorocznych obliczeń GUS.

Zobacz wideo: Kalkulator kolejki szczepionkowej Covid-19

Jeszcze dwa lata temu bezrobocie systematycznie spadało, utrzymywał się rynek pracownika. Doszło nawet do tego, że jeden z liderów stowarzyszenia Kukiz-15 domagał się likwidacji powiatowych urzędów pracy. Dziś zapewne z takim pomysłem by nie wystąpił w Sejmie czy w programie publicystycznym.

Tymczasem podczas epidemii koronawirusa doszło do spowolnienia gospodarki. Sytuacja na rynku pracy zmieniła się na gorsze. Specjaliści spodziewają się dalszego wzrostu bezrobocia, zwłaszcza późną wiosną. A już koniec minionego roku nie sprzyjał ożywieniu w gospodarce. Niektóre branże, zwłaszcza gastronomiczna, hotelarska i sanatoryjna, przeżywają głęboki kryzys.

We Włocławku stopa bezrobocia wzrosła z 9 do 10,7 proc.

Z danych GUS za grudzień wynika, że najgorsza sytuacja na rynku pracy w woj. kujawsko-pomorskim była w powiatach radziejowskim, lipnowskim, włocławskim i aleksandrowskim. Stopa bezrobocia rejestrowanego w tych powiatach wynosiła odpowiednio: 16,4 proc. (bez zmian w stosunku do grudnia 2019 r.), 15,9 (wzrost o 0,5 proc.), 14,8 proc. (wzrost o 0,6 proc.) i 14,4 (wzrost o 2,2 proc.).

We Włocławku stopa bezrobocia wzrosła z 9 do 10,7 proc. Dla porównania w pozostałych miastach grodzkich naszego województwa pod koniec zeszłego roku wynosiła: w Bydgoszczy - 3,5 proc. (wzrost o 0,7), w Toruniu - 4,6 proc. (wzrost o 0,5 proc.) i w Grudziądzu - 10,7 proc. (wzrost o 1,7 proc.).

Szara strefa wciąż istnieje nie tylko we Włocławku

Dodajmy, że stopę bezrobocia oblicza się na podstawie stosunku liczby osób w wieku zawodowym pozostających bez pracy do liczby osób aktywnych zawodowo. Nie oddaje ona jednak dokładnie rozmiarów bezrobocia. Istnieje bowiem pewna grupa ludzi, która nie rejestruje się w urzędach i wykonuje pracę w szarej strefie, czyli na czarno. W ub. roku we Włocławku i w pow. radziejowskim gotowości do podjęcia pracy nie potwierdziło 201 i 166 osób, zaś dobrowolnie ze statusu bezrobotnego zrezygnowało 137 i 107 osób.

Czy mamy coś optymistycznego na koniec? Chyba tylko to, że tarcze antykryzysowe, w ramach programu rządowego dla mikro-,małych i średnich firm, przyczyniły się nieco do zahamowania bezrobocia na większą skalę.

Kiedy sytuacja na rynku pracy się unormuje? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Sporo zatrudnionych boi się utraty zatrudnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto