Anwil Włocławek - GTK Gliwice 95:88. Kontuzja Ivana Almeidy. Energa Basket Liga - 24. kolejka [zdjęcia, wideo]

JJ, MG, Frel
22 wygraną w sezonie zanotował Anwil Włocławek. W piątek pokonał GTK Gliwice w 24. kolejce Energa Basket Lidze 95:88. Pod koniec 4 kwarty kontuzji doznał Ivan Almeida i został zniesiony z parkietu!

Anwil - GTK Gliwice 95:88 (22:16, 33:21, 14:24, 26:27)
ANWIL: Delas21 (5), Almeida 15, Wojciechowski 10, 7 zb., Nowakowski 9 (1), Airington 3 oraz Zyskowski 12 (1), Sobin 11, 6 zb., Hosley 10, 6 as., Leonczyk 2, Ihring 2, Komenda 0.
GTK: Hooker 20 (2), Williams 18n (3), Morgan 12, Piechowicz 6, Salamonik 2 oraz Palyza 10 (2), Ratajczakl 8, Radwański 7, Zmarlak 5 (1), Jędrzejewski 0, Pieloch 0.

Widzów: 3006. ZDJĘCIA KIBICÓW NA MECZU ANWIL WŁOCŁAWEK - GTK GLIWICE 95:88

Nie mecz był najistotniejszy. Zmarł Henryk Wardach, przez lata ikona polskiej koszykówki, mistrz Polski z Zagłębiem Sosnowiec, a przez 2 lata związany był z Włocławkiem. Kibice nadal pamiętają jego solidną posturę i skuteczne haki ze środka. W polskiej ekstraklasie rozegrał łącznie 17 sezonów, wystąpił w 557 spotkaniach, zdobył 8160 pkt.. W sezonie 1988-89 notował średnio aż 27,9 pkt. na mecz. W reprezentacji Polski wystąpił w 55 spotkaniach zdobył 301 pkt.

W takim nastroju odbył się mecz pomiędzy Anwilem a GTK Gliwice. Włocławianie zagrali bez Łączyńskiego, który musi wyleczyć kontuzję stopy przed najważniejszymi meczami. To była możliwość dla Ihringa, choć w pierwszej „5” trener Igor Milicić wystawił Almeidę i Delasa.

Mecz na początku był wyrównany, a GTK potrafiło dotrzymać kroku gospodarzom. Nieźle prezentował się Delas, ale to nie wystarczało na gliwiczan. Dopiero w końcówce 1. kwarty po serii wolnych Zyskowskiego zespół Milicicia prowadził 22:16.

Trafienia Almeidy w drugiej części meczu szybko powiększyły przewagę włocławian do 12 punktów. Anwil zaczął kontrolować sytuację, nie mogli tego zatrzymać nawet dobrze spisujący się Hooker (20), Williams (18), Morgan (12) i Palyza (10). Dzięki rzutom Sobina po pierwszej połowie gospodarze wygrywali 55:37.

Trzecią kwartę ekipa trenera Pawła Turkiewicza rozpoczęła od serii 7:0, dzięki czemu zmniejszyła część strat.

Anwil miał małe problemy ze skutecznością, ale później zaczęli trafiać Zyskowski oraz Sobin i sytuacja była opanowana. Po 30 minutach było jednak tylko 69:61.

Zespół z Gliwic się nie poddawał - po trafieniach Hookera i Palyzy i zmniejszył straty nawet do 82:78 i 89:84. Czeski skrzydłowy spędził na parkiecie 19 minut i zdobył w tym czasie 10 punktów, miał też po dwie asysty i zbiórki.

Anwil wygrał w tym spotkaniu rywalizację o zbiórki 33-24. W kluczowej czwartej kwarcie miało to duży wpływ na końcowy wynik.

Na konferencji powiedzieli:
Paweł Turkiewicz: Gratuluje gospodarzom zwycięstwa. W drugiej połowie pokazaliśmy że umiemy się bić. W pierwszej przegraliśmy i zbiórkę i nie tylko. W drugiej połowie wróciliśmy do gry. Trochę za dużo fauli było przez co drużyna gospodarzy zdobyła dużo punktów z wolnych. Pokazaliśmy ze umiemy się bić i walczymy dalej

Paweł Zmarlak: Druga część była lepsza w naszym wykonaniu, jak powiedział trener. W drugiej połowie zbliżyliśmy się nawet na 4 punkty.

Igor Milicić: Cieszy kolejna wygrana. Ciesze się ze znowu zagraliśmy przy prawie pełnej hali i to jest powód do radości. Od początku meczu graliśmy pod nasze dyktando. Na początku trzeciej kwarty gdy chcieliśmy przełamać ten mecz i odskoczyć się nie udało. Udało się oszczędzić dwóch podstawowych graczy, którzy nie grali w tym meczu. Ivan dostał kolanem w mięsień, normalna kontuzja. Myślę że będzie gotowy na kolejny mecz. Kamil również powinien zagrać w następnym spotkaniu

Quinton Hosley: To nie był ładny mecz, ale zawsze lepiej jest nieładnie wygrać niż pięknie przegrać

Dwa najbliższe mecze Anwil Włocławek rozegra na wyjazdach. 2 kwietnia (26 kolejka EBL) zmierzy się w Toruniu z Polskim Cukrem (16), a 5 kwietnia (25. kolejka EBL) w Lublinie ze Startem (19). Przed własną publicznością Anwil Włocławek zaprezentuje się 8 kwietnia w meczu z zespołem King Szczecin (18).

Mecz rozpoczął się minutą ciszy w związku ze śmiercią Henryka Wardach, który w przeszłości występował w Nobilesie Włocławek w sezonach 1994/95 i 1997/98. Wychowanek Zagłębia Sosnowiec 22 lutego skończył 54 lata.

Zdjęcia "z gry: z meczu Anwil Włocławek - GTK Gliwice, który 23 marca odbył się w Hali Mistrzów. TUTAJ