Festiwal Wisły 2022 we Włocławku. Takie atrakcje przygotowano na 12 i 13 sierpnia 2022 [zdjęcia, program]

OPRAC.:
Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Tak wyglądał Festiwal Wisły we Włocławku w 2021 roku.
Tak wyglądał Festiwal Wisły we Włocławku w 2021 roku. Wojciech Alabrudziński
Udostępnij:
Parada statków i łodzi, bezpłatne rejsy, koncerty muzyki żeglarskiej, targi tradycyjnych produktów i akcja „Przepłyń Wisłę” - to tylko część atrakcji Festiwalu Wisły 2022, który w piątek 12 sierpnia i sobotę 13 sierpnia, zagości na bulwarach we Włocławku. Zobaczcie program imprezy.

Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 22

Festiwal Wisły - impreza poświęcona królowej polskich rzek już w piątek 12 sierpnia 2022 roku ponownie zawita do naszego regionu. Tegoroczne święto Wisły rozpocznie się na Bulwarach we Włocławku. Impreza w naszym mieście będzie trwała także w sobotę 13 sierpnia 2022. Przez dwa dni na uczestników wydarzenia czekać będzie szereg różnych atrakcji.

Takie wydarzenia przygotowano na Festiwal Wisły 2022 we Włocławku

Piątkowe wydarzenia (12 sierpnia 2022) na włocławskich Bulwarach rozpoczną się przed południem. Od godziny 11 do 19 (także w sobotę) dostępne będą stoiska edukacyjne prezentujące dawne rzemiosła i zawody, min. szkutnictwo, powroźnictwo, ciesielstwo okrętowe, rybactwo, kulturę i folklor regionów nadwiślańskich. Natomiast przez dwa festiwalowe dni, od godz. 11 do 21:30, czynne będą targi tradycyjnych produktów nadwiślańskich oraz Jarmark „Nadwiślańskie Smaki”.

W programie Festiwalu Wisły nie zabraknie oczywiście parady kilkudziesięciu statków i łodzi (piątek, godz. 17-17:20) biorących udział w największym w Polsce zlocie tradycyjnych jednostek rzecznych.

„Poza mniejszymi batami, lejtakami i łodygami, udział weźmie kilkanaście dużych statków: galary, byki, nasuta i łodzie wikińskie” - informują organizatorzy.

Zarówno w piątek, jak i w sobotę, w godz. 18-19 będzie okazja, by zwiedzić statki i łodzie biorące udział w wydarzeniu; zapoznać się z ich historią, konstrukcją i zastosowaniem. Natomiast w piątek o 19 nastąpi przywitanie flisaków.

W programie festiwalu znalazły się też bezpłatne rejsy dla publiczności wybranymi statkami (piątek, godz. 18-20 i sobota w godz. 14-19). Start z Przystani wodnej na Wiśle, bilety będą do pobrania codziennie na stanowisku organizatora.

Zaplanowano też „Rejsy z Szamanem rzeki” - animacje edukacyjne dla dzieci (piątek i sobota w godz. 18-19); „Plener na bezludnej wyspie” - bezpłatny rejs i warsztaty fotograficzne ze słynnym fotografem Maksymilianem Rigamontim - zapisy drogą mailową: [email protected], liczba miejsc jest ograniczona (Wyspa na Wiśle naprzeciwko Starego Rynku, rozpoczęcie rejsu z Przystani wodnej na Wiśle w piątek o godz. 19).

W ramach Festiwalu Wisły nie zabraknie oczywiście koncertów, w tym również muzyki żeglarskiej, wystąpią między innymi: zespół Kapitan Thorn; Ryczące Dwudziestki; Pyrates, Oil Stains, Mrozu.

Przepływanie rzeki w ramach Festiwalu Wisły 2022

Wśród sobotnich wydarzeń znalazła się też akcja „Przepłyń Wisłę”. W ramach akcji każdy dobry pływak może w bezpieczny sposób zmierzyć się z Wisłą pod okiem ratowników WOPR. Przepływanie Wisły wpław będzie trwało od godz. 15 do 16:30. Warto dodać, że z Wisłą zmierzy się także prezydent Włocławka Marek Wojtkowski.

„Mam zamiar przepłynąć półkilometrowy odcinek rzeki. Nie będę oczywiście jedyny. Wydarzenie rozpocznie się o 15 i weźmie w nim udział kilkadziesiąt osób. Start z pływającej sceny, meta na plaży na wyspie” - napisał włodarz miasta na Facebooku.

W sobotni wieczór (godz. 20-20:15) można będzie podziwiać nastrojową paradę łodzi i statków, w świetle rac i widowiska światło-woda-dźwięk.

Włocławek pożegna flisaków w niedzielę rano. O godzinie 7 wyruszą w rejs do Torunia na dalszą część festiwalu, który trwać będzie do poniedziałku 15 sierpnia 2022.

Program Festiwalu Wisły 2022 we Włocławku – piątek 12 sierpnia 2022

Wydarzenia zaplanowano na Bulwarach im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, wyspa na Wiśle naprzeciwko Starego Rynku:

 • 11:00 - 19:00 - stoiska edukacyjne prezentujące dawne rzemiosła i zawody m.in. szkutnictwo, powroźnictwo, ciesielstwo okrętowe, rybactwo, kulturę i folklor regionów nadwiślańskich
 • 11:00 - 21:30 - targi tradycyjnych produktów regionów nadwiślańskich
 • 11:00 - 21:30 - Jarmark „Nadwiślańskie Smaki”
 • 11:00 - 19:00 - „Aleja muzeów” – stanowiska edukacyjno-promocyjne
 • W programie m.in.: modele 3D statków rzecznych - spławowych i parowych, model hanzeatyckiej kogi, ekspozycje o rybakach nieszawskich, obecności Wikingów nad Wisłą i osadzie Truso. Partnerzy projektu: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
 • 14:00 - 16:00 - wykład multimedialny „Dzieje mostów na Wiśle we Włocławku”, Muzeum Historii Włocławka (ul. Szpichlerna 19)
 • 15:30 - 16:30 – koncert szantowego zespołu Kapitan Thorn
 • 17:00 - 17:20 - parada wzdłuż Bulwarów kilkudziesięciu statków i łodzi biorących udział w największym w Polsce zlocie tradycyjnych jednostek rzecznych. Poza mniejszymi batami, lejtakami i łodygami, udział weźmie kilkanaście dużych statków: galary, byki, nasuta i łodzie wikińskie
 • 17:00 - 18:15 – koncert Jacka Słupkowskiego (piosenka żeglarska)
 • 18:00 - 19:00 – „Płyną wzory po polskiej krainie” - prezentacja tradycji włocławskiego designu w 100. rocznicę urodzin Elżbiety Piwek-Białoborskiej. Współczesne adaptacje fajansu we wzornictwie przemysłowym, tekstyliach oraz projektowaniu wnętrz. (Strefa fajansu – stoisko obok sceny)
 • 18:00 - 19:00 - zwiedzanie statków i łodzi przybyłych na festiwal, zapoznawanie się z ich historią, konstrukcją, zastosowaniem (Przystań wodna na Wiśle)
 • 18:00 - 20:00 - bezpłatne rejsy dla publiczności (Przystań wodna na Wiśle, bilety do pobrania codziennie na stanowisku organizatora)
 • 18:00 - 19:00 - "Statek poetów i pieśniarzy" – rejsy galarem „Maria” połączone z czytaniem fragmentów wiślanej poezji, śpiewaniem pieśni przez aktorów i poetów z Trójmiasta, Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej (galar Maria, Przystań wodna na Wiśle - bezpłatne bilety do pobrania na stanowisku organizatora)
 • 18:00 - 19:00 - „Rejsy z Szamanem z rzeki” - animacje edukacyjne dla dzieci połączone z czytaniem fragmentów książki “Szaman z rzeki. Opowieści wiślane” autorstwa Andrzeja Stańskiego - pisarza, żeglarza, miłośnika Wisły (krypa Basonia, Przystań wodna na Wiśle - bezpłatne bilety do pobrania na stanowisku organizatora)
 • 18:00 - 19:00 - „Na rozprzach, pychu i pojazdkach” - rejsy połączone z pokazem żeglarstwa tradycyjnego w wykonaniu Piotra Sadurskiego, rekonstruktora dawnych technik nautycznych, archeologa i fotografa (bat Bocian, Przystań wodna na Wiśle - bezpłatne bilety do pobrania na stanowisku organizatora)
 • 19:00 - 19:20 - powitanie przybyłych flisaków, prezentacja idei przewodniej Festiwalu, wystąpienia zaproszonych gości (scena główna)
 • 19:30 - 20:30 - koncert szantowego zespołu Ryczące Dwudziestki
 • 19:30 - 20:30 - „Plener na bezludnej wyspie” - bezpłatny rejs i warsztaty fotograficzne ze słynnym fotografem Maksymilianem Rigamontim. (Wyspa na Wiśle naprzeciwko Starego Rynku, rozpoczęcie rejsu z Przystani wodnej na Wiśle) - zapisy drogą mailową: [email protected], liczba miejsc ograniczona)
 • 20:00 - 20:30 - „Wisła łączy poetów” – spotkanie poetów dobrzyńskich i kujawskich na moście Marszałka Rydza Śmigłego we Włocławku. Partner projektu: Lipnowska Grupa Literacka i WZD (wstęp wolny dla publiczności)
 • 21:00 - 22:30 - koncert holenderskiego szantowego zespołu Pyrates!

Program Festiwalu Wisły 2022 we Włocławku – sobota 13 sierpnia 2022

WŁOCŁAWEK - Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, wyspa na Wiśle naprzeciwko Starego Rynku:

 • 4:45 - 6:00 - „Czułe ujęcia o wschodzie słońca” - rejs i warsztaty fotograficzne pod okiem znanego fotografa Maksymiliana Rigamontiego. Wspólne fotografowanie panoramy Włocławka. Wstęp wolny tylko dla zakochanych. (Wyspa na Wiśle naprzeciwko Starego Rynku, rozpoczęcie rejsu z Przystani wodnej na Wiśle) - zapisy drogą mailową: [email protected], liczba miejsc ograniczona)
 • 11:00 - 19:00 - stoiska edukacyjne prezentujące dawne rzemiosła i zawody m.in. szkutnictwo, powroźnictwo, ciesielstwo okrętowe, rybactwo, kulturę i folklor regionów nadwiślańskich
 • 11:00 - 21:30 - targi tradycyjnych produktów regionów nadwiślańskich
 • 11:00 - 21:30 - Jarmark „Nadwiślańskie Smaki”
 • 11:00 - 19:00 - „Aleja muzeów” – stanowiska edukacyjno-promocyjne
 • W programie m.in.: modele 3D statków rzecznych - spławowych i parowych, model hanzeatyckiej kogi, ekspozycje o rybakach nieszawskich, obecności Wikingów nad Wisłą i osadzie Truso. Partnerzy projektu: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
 • 12:30 - start 57. Długodystansowych Regat na Wiśle w klasach: Samorządowej, Puck, Omega i Open na trasie Włocławek-Toruń. Partner projektu: Toruński Okręgowy Związek Żeglarski
 • 14:00 - 15:00 - „Parostatkiem w piękny rejs” - opowieść o żegludze na Wiśle w XIX i XX w. Prezentacja Jadwigi Klim z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Spotkanie z kapitanem Stanisławem Fidelisem. Sala konferencyjna na Przystani wodnej na Wiśle
 • 14:00 - 19:00 - bezpłatne rejsy dla publiczności (Przystań wodna na Wiśle, bilety do pobrania codziennie na stanowisku organizatora)
 • 14:00 - 19:00 - piknik „Nasza Wyspa” (wyspa na Wiśle naprzeciwko Starego Rynku)
 • W programie m.in.: gry i zabawy dla dzieci, turniej siatkówki plażowej, joga na plaży - zajęcia dla zaawansowanych i początkujących, pokaz Aikido - 15:45-16:00, pokaz kulinarny pt. „Kuchnia flisacka” - 15:30-17:00, koncert zespołu Reggae Jemiayka - 16:00-17:00
 • 14:30 - 15:30 - koncert zespołu KAVOO
 • 15:00 - 16:30 - Przepłyń Wisłę - akcja, w ramach której każdy dobry pływak może w bezpieczny sposób zmierzyć się z Wisłą pod okiem ratowników WOPR (zapisy online - szczegółowe informacje na facebooku Festiwalu Wisły)
 • 15:00 - 15:20 – pokaz Aikido (przy scenie głównej)
 • 16:30 - 17:00 - parada z bębnami wzdłuż Bulwarów kilkudziesięciu statków i łodzi biorących udział w największym w Polsce zlocie tradycyjnych jednostek rzecznych. Poza mniejszymi batami, lejtakami i łodygami, udział weźmie kilkanaście dużych statków: galary, byki, nasuta i łodzie wikińskie
 • 17:00 - 18:00 - koncert zespołu Oil Stains
 • 18:00 - 19:00 - zwiedzanie statków i łodzi przybyłych na festiwal, zapoznawanie się z ich historią, konstrukcją, zastosowaniem (Przystań wodna na Wiśle)
 • 18:00 - 19:00 - "Statek poetów i pieśniarzy" – rejsy galarem „Maria” połączone z czytaniem fragmentów wiślanej poezji, śpiewaniem pieśni przez aktorów i poetów z Trójmiasta, Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej (galar Maria, Przystań wodna na Wiśle - bezpłatne bilety do pobrania na stanowisku organizatora)
 • 18:00 - 19:00 - koncert zespołu Half Light
 • 18:00 - 19:00 - „Rejsy z Szamanem z rzeki” - animacje edukacyjne dla dzieci połączone z czytaniem fragmentów książki “Szaman z rzeki. Opowieści wiślane” autorstwa Andrzeja Stańskiego - pisarza, żeglarza, miłośnika Wisły (krypa Basonia, Przystań wodna na Wiśle - bezpłatne bilety do pobrania na stanowisku organizatora)
 • 18:00 - 19:00 - „Na rozprzach, pychu i pojazdkach” - rejsy połączone z pokazem żeglarstwa tradycyjnego w wykonaniu Piotra Sadurskiego, rekonstruktora dawnych technik nautycznych, archeologa i fotografa (bat Bocian, Przystań wodna na Wiśle - bezpłatne bilety do pobrania na stanowisku organizatora)
 • 19:45 - 20:00 - chrzest tradycyjnej łodzi typu koza
 • 20:00 - 20:15 - nastrojowa parada wszystkich festiwalowych łodzi i statków, w świetle rac, widowisko światło-woda-dźwięk
 • 21:00 - 22:30 - koncert Mrozu

Program Festiwalu Wisły 2022 we Włocławku – niedziela 14 sierpnia 2022

WŁOCŁAWEK - Przystań wodna na Wiśle:

 • 7:00 - pożegnanie flisaków, rozpoczęcie rejsu do Torunia
Tak wyglądał Festiwal Wisły we Włocławku w 2021 roku.

Festiwal Wisły 2022 we Włocławku. Takie atrakcje przygotowan...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Neo Tools

NEO TOOLS 81-551-L

253,12 zł176,20 zł-30%
miejsce #2

Columbia

Columbia Trailstorm Waterproof Black Solar

449,99 zł329,99 zł-27%
miejsce #3

Hi-Tec

Hitec Męska Kurtka Softshell Hi-Tec Neti Czarna

154,99 zł137,99 zł-11%
miejsce #4

Hi-Tec

Hi Tec Hitec Kurtka Męska Softshell Kars Black

169,99 zł157,89 zł-7%
miejsce #5

Helikon-Tex

Helikon Polar Patriot Pl Woodland Wz.93

289,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie