Finał EBL 2019 Polski Cukier Toruń - Anwil Włocławek 96:89. Mecz nr 1 [relacja, zdjęcia]

W pierwszym meczu finału EBL 2019 Polski Cukier Toruń pokonał Anwil Włocławek. W serii do 4 zwycięstw Polski Cukier prowadzi 1:0. Drugie mecz w sobotę, też w Toruniu.

Polski Cukier Toruń - Anwil Włocławek 96:89 (19:23, 27:27, 25:17, 25:22)
POLSKI CUKIER: Gruszecki 18 (1), 5 as., Kulig 15 (1), 10 zb., Mbodj 11, Lowery 6, 4 as., Wiśniewski 2 oraz Diduszko 16 (2), Cel 10 (1), Śnieg 10, Sulima 4, Umeh 4.
ANWIL: Simon 28 (4), Almeida 9 (1), Lichodiej 9 (1), Łączyński 8 (1), Szewczyk 2 oraz Broussard 16 (2), Zyskowski 10 91), Michalak 3, Ignerski 2, Wadowski 2.

Finał marzeń w lidze koszykarzy - tak obwołano serię Polski Cukier Toruń - Anwil Włocławek już przed jej startem. Obie drużyny już w przeszłości w play off, ale jedynie w ćwierćfinale i w obu wypadkach górą był zespół z Kujaw. Teraz faworyta nie było. Sile pod koszem Twardych Pierników Anwil miał przeciwstawić szybkość i mentalność mistrza, która jeszcze została podbudowana w półfinale z Arką Gdynia.

Anwil zaczął z siłą, jaką ograł gdynian: Almeida ograł 1 na 1 Kuliga, Lichodiej i Simon trafili z dystansu. Polski Cukier zaczął od bardzo nerwowych akcji, zwłaszcza Mbodj popełniał banalne błędy. Trener Mihevc szybko zdecydował się na zmianę rozgrywającego. Anwil utrzymywał 2-4 punkty przewagi, ale w obronie częściej faulował torunianie straty w końcu odrobili rzutami wolnymi.

To były koszykarskie szachy, obie strony manewrami taktycznymi próbowały uruchomić swoje mocne strony. Polski Cukier miał większe problemy: w 1. kwarcie nie trafił pięciu rzutów za 3, co zachęciło włocławian do zacieśniania strefy pod koszem. Torunianie w 10 minut mieli 5/15 z gry.

Wychodziły Polskiemu Cukrowi zbiórki ofensywne (5 do przerwy) i od 2. kwarty kwarty defensywa. Po serii 6:0 pierwsze prowadzenie gospodarzy (25:23) i czas dla Igora Milicicia.

Anwil cały czas świetnie wytrącał z gry Lowery'ego, mózg toruńskiej do przerwy miał 1/6 z gry, 3 straty i tylko jedną asystę (po meczu trener tłumaczył, że był ostatnio kontuzjowany i mało trenował). Włocławianie w defensywie zmuszali rywali do trudnych zagrań, dość skutecznie minimalizowali przewagę fizyczną. W ataku zaczęli świetnie kreować pozycje na dystansie, po trafieniu Broussarda było 28:35.

Milicić wiele mówił o jedności i zespołowym graniu i tak właśnie jego drużyna zdobywała przewagę (16 asyst do przerwy!): wygrany pojedynek 1 na 1 i błyskawiczna przewaga. Bezlitosny znowu był Simon - do przerwy 18 pkt i 5/8 za 3.

Po przerwie torunianie mocno stanęli w defensywie, dobrze pilnowali Simona i Almeidę. Kapitalną zmianę dał Sulima: dwa trafienia i asysta. Po kontrze i wsadzie Gruszeckiego było 57:54. Torunianin wciąż jednak brakowało obwodu (5/19 w całym meczu): za 3 z czystej pozycji nie trafił Umeh, kolejną stratę popełnił Lowery.

Polski Cukier Toruń - Anwil Włocławek 96:89 w pierwszym meczu finału Energa Basket Ligi. W Arenie Toruń zasiadło pięć tysięcy fanów z obu miast. Tak kibicowali w tym meczu - zobaczcie zdjęcia!

Finał EBL 2019 Polski Cukier Toruń - Anwil Włocławek 96:89. ...

Anwil miał ogromne problemy w ataku, bo torunianie lepiej bronili akcje 1 na 1. Przewaga urosła do 6 pkt, a pod koniec kwarty goście poszukali ratunku w strefie, która pomogła im zmniejszyć straty do 4 punktów przed ostatnią kwartą.

Było 78:70, ale Anwil odrobił straty doskonałą defensywą i odpowiedział serią 0:9 w niespełna 3 minuty! To była nieprawdopodobna wymiana ciosów gigantów. Mihevc zdjął Lowery'ego, za rozegranie wziął się Gruszecki. To dało gospodarzom serię 10:0 i decydujące już prowadzenie 88:79.

Polski Cukier - Anwil opinie po meczu
Igor Milicić, trener Anwil
- Takiego meczu się spodziewaliśmy, była nerwowa koszykówka w pewnym momencie. Po przerwie straciliśmy panowanie nad naszą grę i rywal to świetnie wykorzystał. Była jeszcze szansa na powrót, ale popełniliśmy trzy straty, nie trafiliśmy dwóch wolnych. Małe detale decydują w takich meczach. Musimy teraz fizycznie, psychicznie i mentalnie nastawić na drugi pojedynek.

Szymon Szewczyk, Anwil
- Rewelacyjne widowisko, wspaniali kibice. Dwie drużyny miały różne drogi do tego finału. Chcemy wygrać i 1:0 jeszcze niczego nie oznacza. Musimy poprawić niektóre elementy, zwłaszcza koncentrację w przekroju całego meczu. Zdobyliśmy 9 pkt z rzędu, Polski Cukier odpowiedział 10, to chyba zdecydowało. Końcówka nie wyglądała źle, ale trudno w takim meczu gonić wynik.

Dejan Mihec, Polski Cukier
- Zawodnicy wykonali wspaniałą robotę. Niewiele więcej można powiedzieć o meczu. To mecz błędów, serii punktowych z obu stron. Wszyscy na trybunach bawili się świetnie, była znakomita atmosfera. Czuliśmy wsparcie cały sezon i teraz także. Chcemy zagrać jeszcze lepiej w kolejnym meczu.'

Bartosz Diduszko, Polski Cukier
- Był to mecz bardzo wyrównany z seriami punktowymi z obu stron. Ważnym momentem był fakt, że na przełomie 3 i 4 kwarty obroniliśmy kilka akcji pod rząd. To zmusiło Anwil do pośpiechu, a nam spokój. Nie czuję się bohaterem, nie wiem nawet ile punktów zdobyłem w ostatniej kwarcie. To cały zespół wygrał.

Strefa kibica na meczu Polski Cukier Toruń - Anwil Włocławek - mecz pierwszy finału EBL, 30 maja 2019 r.

Ci, którzy nie mogli pojechać do Torunia na mecz Anwilu Włocławek mieli okazję obejrzeć go na telebimie przy Hali Mistrzów. Kolejna okazja na mecz Toruń kontra Włocławek już 1 czerwca. Zobacz, jak kibice dopingowali swoich zawodników.

<center>
Strefa kibica na meczu Polski Cukier Toruń - Anwil Włocławek, 30 maja 2019 r.
<script class="XlinkEmbedScript" data-width="854" data-height="480" data-url="//get.x-link.pl/7d98823a-3278-2add-3ccc-2bb807909f2e,cf35b1c7-8130-0425-5d18-81588f5df164,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>
</center>

Strefa kibica na meczu Polski Cukier Toruń - Anwil Włocławek...

Finał EBL 2019. Polski Cukier Toruń - Anwil Włocławek (1:0)

mecz 1 (Toruń) - (czwartek, 30 maja, godz. 17:30) - 96:89
mecz 2 (Toruń) - sobota, 1 czerwca, godz. 18:00 - transmisja w Polsat Sport Extra od 17:30
mecz 3 (Włocławek) - wtorek, 4 czerwca, godz. 18:00 - transmisja w Polsat Sport Extra od 17:30
mecz 4 (Włocławek) - czwartek, 6 czerwca, godz. 17:30 - transmisja w Polsat Sport Extra od 17:00

ew. mecz 5 (Toruń) - niedziela, 9 czerwca, godz. 17:30 - transmisja w Polsat Sport od 17:00
ew. mecz 6 (Włocławek) - środa, 12 czerwca, godz. 17:30 - transmisja w Polsat Sport od 17:00
ew. mecz 7 (Toruń) - piątek, 14 czerwca, godz. 20:00 - transmisja w Polsat Sport od 19:30