Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekarze z Włocławka polecieli z misją medyczną do Etiopii. Będą leczyć i operować. Zdjęcia

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Wideo
od 16 lat
W piątek 23 lutego 2024 roku grupa lekarzy z województwa kujawsko-pomorskiego, w tym również medycy z Włocławka, poleciała do Afryki, żeby nieść pomoc medyczną, leczyć i operować mieszkańców Etiopii. Spędzą tam tydzień, by ratować ludzkie życie.

Spis treści

Lekarze z Włocławka organizują wyjazdy do Etiopii od 2022 roku

To już kolejna misja medyczna lekarzy i pielęgniarek z województwa kujawsko-pomorskiego w Afryce. Po raz pierwszy do Etiopii polecieli w 2022 roku. Wtedy była to grupa 8 lekarzy i 4 pielęgniarek: neurochirurdzy, anestezjolodzy, ortopeda, chirurg, okulista, pielęgniarki operacyjne i anestezjologiczne. Przez 10 dni pracowali w dwóch szpitalach.

Misję powtórzyli rok później – w lutym 2023 roku do Afryki wyruszyła 15-osobowa grupa. Na wyjazd, by nieść medyczną pomoc mieszkańcom Etiopii, zdecydowali się również w 2024 roku. Wyruszyli w piątek 23 lutego 2024 roku, by przez tydzień bezinteresownie pomagać. Warto zaznaczyć, że wyjazdy organizują w ramach swojego urlopu i za własne pieniądze.

Misję w Afryce zapoczątkował anestezjolog pracujący w szpitalu we Włocławku

Misję medyczną „Polish Medical Team Helping Hand Ethiopia” w Etiopii zainicjował, organizuje i prowadzi dr Bizuayehu Mengesha Tegene - anestezjolog, który na co dzień pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku. W 2024 roku oprócz lekarzy i pielęgniarek z włocławskiej lecznicy, na misję medyczną do Afryki polecieli też między innymi lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Mieszkańcom Etiopii pomagać będą neurochirurdzy, ortopedzi, okuliści, urolodzy, chirurdzy oraz ginekolodzy, którzy w tym roku polecieli tam po raz pierwszy.

„Już tradycyjnie pod koniec lutego lekarze i pielęgniarki z Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku wraz z kolegami i koleżankami, m. in. ze Szpital Uniwersytecki nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy przekazują swój czas, doświadczenie, wiedzę i umiejętności mieszkańcom Etiopii. (…) W tym roku dr Tegene zebrał wolontariuszy ze szpitala z Włocławka, Bydgoszczy oraz Płocka, aby wspólnie pomóc tym, którzy w innej sytuacji na taką pomoc nie mogliby liczyć. Jak co roku trzymamy kciuki za szczęśliwe dotarcie na miejsce, efektywną i satysfakcjonującą pracę i szczęśliwy powrót” – poinformował Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku.

W 2024 roku lekarze planują przeprowadzenie około 30 zabiegów

W 2024 roku polscy lekarze również będą pracować w dwóch szpitalach. TVP3 Bydgoszcz przekazała, że w 2023 roku zoperowano 20 pacjentów, natomiast w 2024 roku planują przeprowadzenie około 30 zabiegów.

Warto podkreślić, że warunki na salach operacyjnych, w jakich lekarze pracują w Afryce, znacznie odbiegają od standardów panujących w naszym kraju.

- Praktycznie wszystko to, co tam na miejscu jest nam niezbędne, aby móc pomagać, musimy zabrać ze sobą. Czy to rękawiczki, ubrania, a nawet leki, które tam są bardzo drogie i których brakuje. Za wszystko płacimy sami i każdą formę pomocy chętnie przyjmiemy - mówili Bizuayehu Tegene oraz Jakub Wojtaczka, lekarze oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku podczas spotkania w Okręgowej Izbie Lekarskiej we Włocławku w czasie uroczystości, na której zostali odznaczeni „Sercem Judyma”.

W lutym 2024 roku medycy z Włocławka kolejny raz polecieli z misją medyczną do Etiopii. Zobaczcie zdjęcia z wyjazdu lekarzy do Afryki w 2023 roku.
W lutym 2024 roku medycy z Włocławka kolejny raz polecieli z misją medyczną do Etiopii. Zobaczcie zdjęcia z wyjazdu lekarzy do Afryki w 2023 roku. Renata Brzostowska

Warunki na salach operacyjnych w Etiopii znacznie różnią się od tych w polskich szpitalach

W poniedziałek 26 lutego 2024 roku lekarze, którzy są już z miejską medyczną w Etiopii, pokazali warunki, w jakich pracują. Wpis opatrzyli cytatem z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza – „Cudze chwalicie swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie” i dołączyli do niego zdjęcia.

„Sami porównajmy, sami spostrzeżmy, sami doceńmy to, co mamy… i doceńmy tych, którzy pomagają tym, którzy nie mają tyle co my… Wspaniały zespół lekarzy z Polski pracuje raptem przez kilka dni w roku na rzecz mieszkańców Etiopii, ludzi, którzy nie mogą na co dzień liczyć na taką pomoc, szansę, wsparcie… wyjątkowy DAR jednych ludzi dla drugich” – napisali lekarze na Facebooku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto