Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubień Kujawski pozostał bez gazu. To efekt sankcji nałożonych na firmę Novatek Green Energy

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Jak sobie Lubień Kujawski radzi w nowej sytuacji?
Jak sobie Lubień Kujawski radzi w nowej sytuacji? Archiwum GP
Lubień Kujawski pozostał bez gazu. To efekt sankcji nałożonych na firmę Novatek Green Energy. Jak sobie miasto radzi w nowej sytuacji?

Lubień Kujawski dopiero od niedawna ma sieć gazową. Gazyfikacją miasta oraz miejscowści Kaliska, a konkretnie działek na dawnym lotnisku, czyli w strefie przemysłowej zajęła się firma Novatek Polska. Spółka ta to największy rosyjski producent gazu ziemnego i drugi, co do wielkości w ogólnej produkcji gazu po holdingu Gazprom. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1994 roku i było pierwotnie znane jako Novafininvest.

Współpraca z gminą Lubień Kujawski rozpoczęła się, gdy w 2019 roku firma Novatek Polska w przetargu nieograniczonym dokonała zakupu gruntu w obszarze strefy przemysłowej. Od początku wiadomo było, że zakupiony grunt zostanie przeznaczony pod budowę stacji redystrybucji gazu. Firma w ciągu roku zbudowała stację redystrybucji gazu oraz kilka kilometrów sieci gazowej. Z dostarczanego przez Novatek Green Energy gazu korzystały dwie firmy w lubieńskiej strefie przemysłowej - producenci nazwozów: wapniowych - Polcalc oraz wieloskładnikowych Gouden Korrel.

Wskutek sankcji nałożonych ostatnio przez rząd na rosyjskie firmy obie firmy zostały bez gazu i jak powiedział nam burmistrz Marek Wiliński, zmuszone zostały do wstrzymania produkcji, ale przymierzają się do alternatywnego rozwiązania. Z gazu sieciowego korzystało także 30 mieszkańców Lubienia Kujawskiego. Do sieci gazowej zostały także podłączone takie instytucje miejskie jak Urząd Miejski w Lubieniu Kujawskim i Zespół Placówek Oświatowych. Z nowego system ogrzewania opartego na sieciowym gazie ziemnym korzystał także zespół budynków Centrum Kultury, OSP i Biblioteki Publicznej.

Jak mieszkańcy i placówki miejskie radzą sobie bez ogrzewania gazowego? - - Na szczęście, jesteśmy w przededniu sezonu letniego - mówi burmistrz Marek Wiliński. - Do jesieni, jeśli sytuacja się nie zmieni, będziemy musieli znaleźć rozwiązanie tej sytuacji.
W Zespole Placówek Oświatowych w Lubieniu Kujawskim alternatywne rozwiązanie to piec na ekogroszek. Centrum Kultury ma z kolei pompę ciepła. Urząd Miejski to niewielki budynek, docieplony. - Może być dogrzewany farelkami, a jesienią byśmy wstawili piec na ekogroszek - dodaje burmistrz.

Rząd uspokaja. Jak podała Polska Times, wiceszef MSWiA Maciej Wąsik w rozmowie z dziennikarzami w Senacie zapowiedział działania rządu prowadzące do wznowienia dostaw gazu do gmin, do których dostarczany był on przez rosyjską firmę objętą sankcjami. Dotyczy to także gminy Lubień Kujawski. Maciej Wąsik poinformował, że jeszcze dziś zbierze się specjalny zespół, który przygotuje stosowne regulacje dla premiera Mateusza Morawieckiego. Dodał, że szef rządu będzie mógł wydać decyzję na mocy ustawy o zarządzaniu kryzysowym, aby polskie firmy przejęły instalacje gazowe i dostarczyły gaz w tych gminach, gdzie dostawy zostały przerwane.
Rząd zapewnia, że gminy takie jak Lubień Kujawski nie zostaną same i że w niedługim czasie problemy z gazem zostaną rozwiązane.

Kobiet - 135Mężczyzn - 140

TOP 30 - takie są najpopularniejsze nazwiska w powiecie włoc...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubień Kujawski pozostał bez gazu. To efekt sankcji nałożonych na firmę Novatek Green Energy - Gazeta Pomorska

Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto