MGKS Kujawiak Lumac Kowal - Pogoń Mogilno 1:0 w 6. kolejce IV ligi kujawsko-pomorskiej [zdjęcia]

WN
W niebieskiej koszulce napastnik Pogoni Mogilno Mateusz Nawrocki walczy z obrońcami Kujawiaka Lumac Kowal, z lewej Damian Ratajczyk, z tyłu Arkadiusz Suchomski
W dniu 3 września 2017 r. o godz. 16:00 na stadionie im. Kazimierza Górskiego został rozegrany mecz 6. kolejki o mistrzostwo 4. ligi kujawsko-pomorskiej, w którym MGKS Kujawiak Lamac Kowal podejmował Pogoń Mogilno.

Faworytem spotkania była wyżej notowana drużyna gości, która z 7 punktami po pięciu kolejkach zajmowała dziesiąte miejsce w tabeli. Jednak gospodarze podbudowani w poprzednim spotkaniu pierwszymi punktami z wyżej notowaną Notecianką Pakość złapali wiatr w żagle i zapowiadali walkę od pierwszego do ostatniego gwizdka. W dalszym ciągu trener Dawid Kwiatkowski nie mógł skorzystać z usług Witalija Shvetsa (ból pleców) oraz Konrada Konarskiego, którego kontuzja wykluczyła z gry do końca rundy jesiennej.

Zarząd klubu tuż przed zamknięciem okienka transferowego pozyskał kolejnego młodzieżowca z SMS Włocławek, 18 letniego Tycjana Tatara, który przyjechał się kształcić do Włocławka aż z Lublina. Problemów kadrowych nie miał trener gości Karol Kaźmierczak, który dysponował optymalnym składem. Mecz poprowadziła trójka sędziów z KS Toruń, jako główny wystąpił: Dariusz Orzechowski, na liniach asystowali: Piotr Wysocki i Paweł Sarnowski.

Pierwsze minuty meczu, to badanie swoich możliwości z szybkiego kontrataku, które kończyły się na linii defensywnej. W 4 minucie Robert Jakubowski mógł zaskoczyć z linii pola karnego golkipera gości Tomasza Wachowiaka, ale dobrze ustawiony bramkarz nie miał problemów z wyłapaniem piłki. Kolejną groźną kontrę Bartosza Śmigla faulem powstrzymał Filip Jagielski. Do wykonania rzutu wolnego podszedł Witold Jakubowski, wrzucił piłkę w pole karne, ale obrońca Pogoni wybił piłkę na rzut rożny. W odpowiedzi dwie szybkie i dynamiczne kontr gości. W 14 minucie Mateusz Nawrocki wrzucił piłkę do wychodzącego na pozycję Jagielskiego, ale Szymon Gawłowski przeciął podanie i wybił piłkę w pole. Minutę później Krzysztof Szala huknął z około 20 m na bramkę Macieja Bednarskiego, ale piłka minęła słupek z prawej strony.

W 16 minucie Dawid Kwiatkowski dwukrotnie wykorzystał bierność obrońców i strzelił z 13 m w lewy róg, mimo interwencji Wachowiaka, piłka znalazła drogę do bramki. Po stracie gola goście zaczęli grać bardziej rozważnie i asekuracyjnie, zaś gospodarze podkręcali tempo szukając kolejnej szansy w szybkich kontratakach. Po blisko kwadransie gry w środkowej części boiska Damian Ratajczyk zbyt długo zwlekał z oddaniem strzału na 8 metrze, po podaniu Witka Jakubowskiego. Gdy zdecydował się na oddanie strzału, piłkę zablokował kierując ją na rzut rożny obrońca Pogoni Oskar Woźniak. W 31 minucie bracia Jakubowscy wyprowadzili szybką kontrę, która mogła przynieść drugą bramkę. Witek zagrał do Roberta, Robert oddał piłkę do Witka, gdy wymanewrował obrońcę gości znów dograł do Roberta, ale w polu karnym Roberta uprzedził obrońca gości i tyle było z super kontry. W 35 minucie Oskar Woźniak ratował się faulem w zatrzymaniu Mikołaja Jakubowskiego na 30 m. Do wykonania stałego fragmentu gry podszedł brat Witek, który wrzucił piłkę na 8 m, ale obrońca przyjezdnych wybił piłkę.

W 38 minucie w środkowej części boiska kapitan gospodarzy Kamil Malinowski zabrał piłkę Jackowi Wojciechowskiemu, pociągnął z kontrą prawą strona boiska, następnie dograł piłkę do Bartosza Śmigla, który ograł obrońcę i z ostrego konta chciał zaskoczyć bramkarza Wachowiaka, ale piłka minimalnie przeszła obok bramki. Groźną kontrę gości w polu karnym na 7 metrze czystym wślizgiem powstrzymał Szymon Gawłowski. Piłkarze Pogoni reklamowali, że piłkarz Kujawiaka zbyt ostro potraktował ich kolegę Łukasza Retlewskiego, ale sędzia Dariusz Orzechowski był innego zdania. Mimo doliczenia 1 minuty do zasadniczego czasu gry, pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem gospodarzy 1:0.

Po przerwie gra się ożywiła, zwłaszcza ze strony gości, którzy za wszelką cenę dążyli do jak najszybszego strzelenia wyrównującej bramki. W 50 minucie strzałem z około 30 m tzw. wysoką świecą nad bramką gospodarzy popisał się Damian Łuczak. Od czasu do czasu podopieczni Dawida Kwiatkowskiego wybijali z rytmu gości, wyprowadzając szybkie kontry. W 58 minucie Krzysztof Szal w środkowej części boiska faulował Kamila Malinowskiego. Z rzutu wolnego piłkę w pole karne dograł Arkadiusz Suchomski. Piłkę przejął Ratajczyk, który dograł ją na 10 m do Śmigla, ale obrońca był szybszy, oddalając niebezpieczeństwo utraty gola. W 59 minucie żółtą kartką w Pogoni został ukarany Karol Kopeliński za faul na Kacprze Ciesielskim. Z rzutu wolnego na 30 m huknął pokrzywdzony, ale piłka minimalnie minęła lewy słupek.

W 65 minucie podwójnej zmiany dokonał trener gości, za Łukasza Retlewskiego wszedł Wiktor Mrówczyński, a miejsce Oskara Woźniaka zajął Adam Cieślewicz. Minutę później w Kujawiaku Roberta Jakubowskiego zmienił brat Mateusz. W 67 minucie żółtą kartką w ekipie gospodarzy został ukarany Kacper Ciesielski za faul na nogi Roberta Matelskiego. Goście za wszelką cenę dążyli do strzelenia kontaktowego gola, ale przy okazji gra się zaostrzyła. W 69 minucie żółtą kartką w Pogoni został ukarany Mateusz Nawrocki za faul na nogi Kacpra Ciesielskiego. Trzy minuty później obrońca gości Tomasz Gorgoń ratując się faulem taktycznym od tyłu na nogi Damiana Ratajczyka powstrzymał groźną kontrę Kujawiak. Piłkarz Kujawiaka ograł obrońcę i w momencie wyjścia na czystą pozycję sam na sam z bramkarzem został brutalnie sfaulowany. Do wykonania rzutu wolnego na 20 m podszedł grający trener Dawid Kwiatkowski, huknął nad murem, ale dobrze ustawiony golkiper Pogoni pewnie wyłapał piłkę zmierzającą w lewy róg.

W 74 minucie w Kujawiaku Witka Jakubowskiego zmienił Filip Kaźmierczak. W 78 minucie szybką kontrę Kujawiaka przecięli obrońcy gości. Suchomski pociągnął piłkę lewą strona boiska, oddal piłkę Kaźmierczakowi, który dograł ją do wychodzącego na pozycję Dawida Kwiatkowskiego, ale obrońca pokrzyżował plany. W 81 faulem taktycznym ratował się Mikołaj Jakubowski, który trzymaniem za koszulkę powstrzymał napastnika gości Damiana Łuczaka, za co został ukarany żółta kartką i faulem na 18 m, ale goście nie wykorzystali tej okazji. W 86 minucie trzeciej zmiany dokonał trener Kujawiaka, za Bartosza Śmigla wszedł Dominik Gajewski.

W 87 minucie 100% okazję zaprzepaścił młody pomocnik gospodarzy Damian Ratajczyk, który w sytuacji sam na sam z bramkarzem strzelił z ostrego kąta na bramkę, ale piłkę nogami obronił bramkarz Wachowiak, a po dobitce Damiana piłka odbiła się od zewnętrznej strony słupka. Do regulaminowego czasu gry sędzia Orzechowski doliczył 3 minuty. W 92 minucie zmianę taktyczną dokonał Kwiatkowski, boisko opuścił Damian Ratajczyk i w Kujawiaku debiut młodzieżowca Tycjana Tatara stał się faktem. Mimo doliczenia czasu gry, goście nie dawali za wygraną. W 93 minucie piłkarz Kujawiaka Filip Kaźmierczak został ukarany żółtą kartką za odkopnięcie piłki po gwizdku sędziego. W ostatnich sekundach doliczonego czasu gry goście stworzyli sobie dogodną sytuację do wyrównania, ale według asystenta sędziego - Krzysztof Szala znajdował się na spalonym i w tym samym momencie Dariusz Orzechowski zakończył to spotkanie.

Pierwsza wygrana Kujawiaka na własnym boisku stała się faktem. Co prawda nie przyszła łatwo i przyjemnie. Goście przyjechali do Kowala po wygraną, ale z przebiegu całego spotkania niczym sobie na nią nie zasłużyli. Podział punktów byłby najsprawiedliwszy, ale tak się nie stało. Drużyna się przełamała, co pokazują dwa ostatnie mecze z wyżej notowanymi rywalami. Wygrana cieszy wszystkich w Kowalu i daje nadzieję na kolejne zdobycze punktowe. Gratulacje i słowa uznania należą się całej drużynie za postawę na boisku i wolę walki do ostatniego gwizdka sędziego.

Kujawiak Lumac Kowal: Dawid Kwiatkowski - trener
M. Bednarski, Sz. Gawłowski, A. Suchomski, Mikołaj Jakubowski, K. Malinowski, K. Ciesielski, B. Śmigiel 86' D. Gajewski), D. Kwiatkowski, R. Jakubowski (66' Mateusz Jakubowski), W. Jakubowski (74' F. Kaźmierczak), D. Ratajczyk (92' T. Tatara).
Rezerwowi: **T. Wojnowski, Mateusz Jakubowski, F. Kaźmierczak, D. Gajewski, T. Tatara.

Pogoń Mogilno: Karol Kaźmierczak - trener
T. Wachowiak, O. Woźniak (65' A. Cieślewicz), F. Jagielski, R. Matelski, K. Szal, J. Wojciechowski, T. Gorgoń, Ł. Retlewski (65' W. Mrówczyński), M. Nawrocki, K. Kopliński, D. Łuczak
Rezerwowi: K. Uklejewski, A. Cieślewicz, M. Trębusiewicz, J. Śmigielski, W. Mrówczyński.

Kolejne spotkanie Kujawiak Kowal rozegra już w najbliższą sobotę 16 września 2017 r. o godz. 15:00 na wyjeździe z Wisłą Nowe, która w ostatniej kolejce na wyjeździe zanotowała przegraną ze Spartą Brodnica 2:3.