Oskar Grodzicki z Kujawia Boks Włocławek wicemistrzem Europy kadetów. Zdjęcia

OPRAC.:
Marcin Gołembiewski
16-letni Oskar Grodzicki z Kujawia Boks Włocławek zdobył srebrny medal mistrzostw Europy kadetów nadesłane
Pod koniec lipca 2023 roku odbyły się w Ploeszti (Rumunia) mistrzostwa Europy kadetów w boksie. Bardzo dobrze w zawodach spisał się Oskar Grodzicki z Włocławka, który wywalczył srebrny medal w kategorii do 50 kilogramów.

Oskar Grodzicki reprezentujący klub Kujawia Boks Włocławek od zwycięstwa nad zawodnikiem gospodarzy Edwynem Petreą rozpoczął mistrzostwa Europy kadetów w Rumunii.

Włocławianin drugą wygraną w zawodach zanotował w rywalizacji z Grekiem Vasileiosem Vasileiadisem 5:0 (30-27, 30-27, 30-27, 30-27, 29-27) i awansował do półfinału. W walce o finał pokonał pewnie Anglika Mohammada Safarima 4:1 (30-27, 29-28, 29-28, 29-28, 28-29).

W decydującej walce o złoty medal mistrzostw Europy kadetów (U 16) Oskar Grodzicki zmierzył się z Ormianinem Tihranem Ovsepianem. Jak podaje Polski Związek Bokserski 16-latek z Włocławka walczył bardzo ambitnie, a w opinii zdecydowanej liczby sędziów (4 z 5) nieznacznie przegrał 28-29. Jeden z arbitrów przyznał jednogłośne zwycięstwo rywalowi. Włocławianin wygrał ostatnią rundę 3:2, ale niestety w poprzednich sędziowie punktowali 5:0 i 4:1 dla rywala.

Mimo to srebrny medal to historyczny sukces zawodnika klubu Kujawia Boks Włocławek. W Rumunii (mistrzostwa odbyły się w dniach 19-31 lipca) reprezentanci Polski w sumie zdobyli pięć medali. Oskar Grodzicki spisał się najlepiej. Pozostali polscy medaliści stanęli na najniższym stopniu podium. Brązowe medale wywalczyli: Fabian Urbański (70 kg, Skorpion Szczecin), Nadia Formela (48 kg, Skorpion Szczecin), Oliwia Wasiakowska (54 kg, Gryf Wejherowo) i Daria Skubiszewska (80 kg, Gwarek Łęczna).

Oskar Grodzicki boks uprawia od 1 kwietnia 2021 roku. Zaczynał w Championie, później w Starcie, a od niedawna reprezentuje nowy klub na mapie Włocławka Kujawia Boks. Trenuje od początku pod wodzą trenera Dariusza Krzeszewskiego. Oskar, który jest uczniem Zespołu Szkół Akademickich (profil sportowy w liceum ogólnokształcącym) ma w swoim dorobku także trzy złote medale mistrzostw Polski.

- Zacząłem trenować boks, ponieważ to wyjątkowa dyscyplina, ucząca myślenia taktycznego, dyscypliny, dającą możliwość rozwoju - mówi Oskar Grodzicki. - Cieszę się ze swojego wyboru, ponieważ w boksie czuje się sobą i mogę odciąć się od problemów i niedogodności jakie spotykam w życiu. Boks to moje życie.

Oskar 3 sierpnia skończył 16 lat. Trudno więc sobie wyobrazić lepszy prezent na urodziny, niż medal mistrzostw Europy.