Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z siostrą Dominiką Uściłowicz, kierownikiem Schroniska Caritas dla Bezdomnych

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Schroniskiem dla Bezdomnych we Włocławku kieruje s. Dominika Uściłowicz
Schroniskiem dla Bezdomnych we Włocławku kieruje s. Dominika Uściłowicz fot. Wojciech Alabrudziński
Z siostrą Dominiką Uściłowicz, kierownikiem Schroniska Caritas dla Bezdomnych we Włocławku rozmawiamy między innymi na temat funkcjonowania placówki i zasadach przyjmowania osób bezdomnych do schronisk i ogrzewalni.

Zobacz wideo: Czy grozi nam trzecia fala pandemii koronawirusa?

Ile miejsc jest w ogrzewalni i schronisku dla osób bezdomnych we Włocławku?

W schronisku Caritas dla bezdomnych kobiet i mężczyzn przy ul. Karnkowskiego 7 jest 120 miejsc, w tym 15 dla kobiet. W ogrzewalni Caritas jest 15 miejsc. W Schronisku Caritas z usługami opiekuńczymi przy ul. Płockiej 22 miejsca, w tym 3 dla kobiet.

Ile osób obecnie korzysta ze schroniska i ogrzewalni?

Liczba przebywających osób w schronisku jest zmienna. Zależy od wielu czynników, obecnym są niskie temperatury. W tygodniu silnych mrozów (dotyczy tygodnia 11-17 stycznia – przypis redakcji) do schroniska przyszło aż 21 osób, gdzie przeciętna przyjęć wynosi ok. 2 do 3 osób na miesiąc. Z ogrzewalni, która jest przygotowana na 15 osób bezdomnych, obecnie korzysta od 4 do 5 osób. Jak widać miejsc dla potrzebujących bezdomnych we Włocławku nie brakuje.

Czy osoby bezdomne, które nie nocują w schronisku, mogą skorzystać np. z kąpieli, otrzymać odzież czy ciepły posiłek?

Tak, oczywiście. W Ogrzewalni Caritas jest wydzielone miejsce na łaźnię dla bezdomnych. W godzinach jej otwarcia każdy bezdomny może skorzystać z kąpieli i zmiany odzieży. Wciągu dnia, jeśli zaistnieje taka sytuacja, udostępniamy łaźnie do wykonywania zabiegów sanitarnych przy osobach bezdomnych dla straży miejskiej lub policji.
Ciepły posiłek wydawany jest od poniedziałku do piątku dla wszystkich osób ubogich z Miasta Włocławek przy ul. Gdańskiej 6 o godz. 9 rano.

Jakie są aktualne zasady przyjmowania osób bezdomnych do schroniska/ogrzewalni, biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną?

Do Ogrzewalni Caritas, pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej, przyjmowany jest każdy bezdomny, natomiast do schronisk osoby bezdomne są przyjmowane po wykonaniu testu na COVID-19, którymi dysponuje placówka. Do tej pory nikt z przebadanych nie był chory. Jeśli wystąpi sytuacja wystąpienia choroby, schronisko dysponuje dwiema izolatkami.

Ogrzewalnia czynna jest od godziny 18. Czy jest szansa, aby w czasie dużych mrozów ogrzewalnia otwierana była szybciej, np. o 16?

Z wielu względów nie mamy takiej możliwości. Ale też i nie ma takiej potrzeby. Z danych statystycznych z ostatniego tygodnia (dotyczy tygodnia 11-17 tycznia – przypis redakcji), gdzie temperatura dochodziła do -17 stopni z Ogrzewalni skorzystały tylko trzy osoby. Za każdym razem osoby te otrzymywały propozycję przejścia i zamieszkania w Schronisku.

Dlaczego z ogrzewalni mogą korzystać tylko mężczyźni? Czym jest podyktowany zakaz wstępu dla kobiet?

Ze względu bezpieczeństwa kobiet. W ogrzewalni przebywają w 100 procentach nietrzeźwi mężczyźni i istnieje duże wręcz ogromne ryzyko, że wobec kobiety może zaistnieć przemoc fizyczna.

Czy każdy bezdomny może wejść do ogrzewalni? Czy tylko osoby, które znajdują się na specjalnej liście?

Właściwe spostrzeżenie. Ogrzewalnia jest dla osób bezdomnych!!! Nie dla tych, którzy posiadają własny dom. Każdy bezdomny ma prawo i możliwość przebywania w Ogrzewalni. Ponieważ osoby bezdomne są znane opiekunom Schronisk i ogrzewalni, nie ma potrzeby tworzenia list. Na ogrzewalni jest natomiast prowadzona ewidencja osób korzystających z noclegu.

Co w przypadku bezdomnych będących pod wpływem alkoholu? Czy są przyjmowani do schroniska/ogrzewalni?

Według rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 27 kwietnia 2018 roku istnieją różne formy pomocy osobom bezdomnym w Polsce: schroniska są dla osób bezdomnych trzeźwych, ogrzewalnie dla bezdomnych osób nietrzeźwych. We Włocławku istnieją obie formy pomocy bezdomnym.

Siostra Dominika Agnieszka Uściłowicz ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek, jest kierownikiem Schroniska Caritas im. Św. Brata Alberta dla bezdomnych kobiet i mężczyzn we Włocławku. W 2029 roku otrzymała Stalowego Anioła – coroczną nagrodę zarządu województwa kujawsko-pomorskiego. Celem przeprowadzonego jest promocja najciekawszych i najbardziej wartościowych inicjatyw w tej dziedzinie pomocy społecznej, nowatorskiego podejścia oraz rzetelności i ofiarności pracowników i wolontariuszy placówek i programów opieki społecznej. Nagrodę dla osób wyróżniających się w działalności pomocy społecznej otrzymała również w 2018 roku

Schroniskiem dla Bezdomnych we Włocławku kieruje s. Dominika Uściłowicz

Rozmowa z siostrą Dominiką Uściłowicz, kierownikiem Schronis...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto