Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Służby drogowe w rejonie Włocławka gotowe na nadchodzącą zimę 2022/2023 [zdjęcia, wideo]

OPRAC.:
Wojciech Alabrudziński
Wojciech Alabrudziński
Wideo
od 16 lat
Sebastian Borowiak, dyrektor Oddziału GDDKiA w Bydgoszczy mówi o standardach zimowego utrzymania dróg, przygotowaniach do kolejnego sezonu zimowego, ilościach sprzętu i zasobach magazynowych. Podczas spotkania w Obwodzie Utrzymania Autostrady w Pikutkowie pokazano także sprzęt do utrzymania dróg. Zobaczcie zdjęcia.

Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, obwody utrzymania mają w gotowości sprzęt do odśnieżania, a magazyny są zapełnione solą drogową. Sprzęt do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych to: 92 solarek, 151 pługów, 40 ładowarek i 14 równiarek. Planowane zużycie soli drogowej na drogach zarządzanych przez GDDKiA w województwie wynosi ok. 24 tys. ton. W ubiegłym sezonie na zimowe utrzymanie dróg w regionie wydano ok. 15 mln zł.

Prace ściśle związane z zimowym utrzymaniem dróg (ZUD), w szczególności odśnieżanie i usuwanie śliskości, prowadzone są w trybie 24-godzinnym 7 dni w tygodniu. Ich realizacja odbywa się poprzez przez wykonawców wyłonionych w drodze przetargów, z którymi GDDKiA zawarła umowy na utrzymanie całej sieci. Działaniami na drogach woj. kujawsko-pomorskiego kieruje pięć Rejonów oraz 14 Obwodów Drogowych (OD), w tym jeden Obwód Utrzymania Autostrady (OUA); do ich dyspozycji jest 15 magazynów soli.

Sezon 2022/2023 w regionie

Długość dróg krajowych utrzymywanych przez GDDKiA w województwie kujawsko-pomorskim wynosi 1009 km oraz 284 km dróg serwisowych.

Kierowco przepuść pługi

Zadaniem kierowców obsługujących sprzęt do zimowego utrzymania dróg jest zapewnienie przejezdności. Sprzęty są szerokie, niektóre zajmują cały pas drogi, poruszają się wolno, z prędkością ok. 40-50 km/h. Za sobą pozostawiają jednak odśnieżoną drogę - bezpieczniejszą i gwarantującą płynniejszy ruch. Służby drogowe posługują się żółtymi światłami sygnalizacyjnymi, a nie – jak policja czy służba zdrowia – niebieskimi, ponieważ pełnią rolę zbliżoną do tej przypisanej służbom porządkowym i ratowniczym.

GDDKiA apeluje o przepuszczanie takich pojazdów. Utrudnianie im pracy, np. poprzez nieprzepuszczanie na drodze, zajeżdżanie drogi czy spychanie do rowów, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno pracowników służb, jak też innych użytkowników dróg.

Informacje o warunkach ruchu na drogach krajowych

W GDDKiA funkcjonują Punkty Informacji Drogowej (PID), które zbierają dane o stanie dróg i przekazują je użytkownikom dróg oraz środkom masowego przekazu. Informacje umieszczane są także na stronie internetowej GDDKiA www.gddkia.gov.pl, w zakładce „Serwis dla kierowców”.

Szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych podawane są również pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKIA 19 111.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto