Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W tej aptece we Włocławku zrobisz darmowy test na koronawirusa [zdjęcia]

OPRAC.: R. Laudański, M. Górska, Online
Apteka św. Kosmy i Damiana przy ul. Wienieckiej 34
Apteka św. Kosmy i Damiana przy ul. Wienieckiej 34 Wojciech Alabrudziński
W środę 26 stycznia apteki uzyskały uprawnienia do testowania. Dzień później weszło w życie najnowsze rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę. Zgodnie z nim apteki, które zgłoszą się do programu staną się punktem wymazowym. Testy dostępne za darmo w aptekach finansowane są przez NFZ, a ich wynik trafi do systemu. W całym kraju mamy ponad 11 tysięcy aptek. Na początek ponad sto zgłosiło gotowość do przeprowadzania testów. W tej grupie jest też apteka z Włocławka.

Wideo. Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski  

od 16 lat

To Apteka św. Kosmy i Damiana (ATC-Pharma Czarneccy Spółka Jawna) przy ul. Wienieckiej 34 we Włocławku (tel. 54-236-18-80).

Pandemia trwa na świecie i w Polsce od dwóch lat. Od dobrych kilku tygodni wariant Omikron zakaża coraz więcej mieszkańców państw zachodnich. Dotarł do Polski, przekraczane są rekordowe wartości liczby zakażeń, a przygotowania do testowania w aptekach zaczęły się niedawno.

- Pomysł testowania w aptekach jest świetny, sprawdził się za granicą na przykład bardzo dobrze działa we Włoszech – mówi Marcin Piątek, wiceprezes Pomorsko – Kujawskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Bydgoszczy. - We Włoszech testy wykonywane są w namiotach ustawionych przed aptekami. Uważam, że wykorzystanie potencjału farmaceutów zasługuje na uznanie, a dodatkowo odciąża inne punkty wymazowe działające na rynku ochrony zdrowia.

W całym kraju mamy ponad 11 tysięcy aptek. 105 z nich zgłosiło gotowość do wprowadzenia testów.

- To wydaje się niewielką liczbą, ale pamiętajmy, że te apteki dopisujemy do systemu wymazów i stanowią one dziesięć procent wszystkich punktów wymazów w kraju – tłumaczy wiceprezes Marcin Piątek.

Tym samym we Włocławku mamy 4 punkty wymazowe, oprócz wspomnianej apteki św. Kosmy i Damiana przy ul. Wienieckiej 34 (czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 8-19, w sobotę 8-14) funkcjonują punkty pobrań:

  • przy ul. Broniewskiego 26, który od 1 lutego jest czynny od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do 17.00 oraz w soboty i niedziele od 9.00 do 15.
  • Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego (punkt zlokalizowany przy ul. Lunewil 15) czynny od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 10.00
  • BARBARA RUSZKOWSKA RUS-MED – Włocławek zlokalizowany przy Hali Mistrzów, czynny: poniedziałek, wtorek, czwartek od godz. 10.00 do godz. 13.00 oraz środa, piątek, sobota, niedziela od godziny 15.00 do godz. 18.00.

Lista aptek dostępna jest pod TYM linkiem.

Jaki test na koronawirusa zrobisz w aptece?

Wiele osób słysząc o darmowych testach przeciw COVID-19 w aptece spodziewało się otrzymania takiego testu do ręki i wykonania go samodzielnie w domowym zaciszu. Jednak zgodnie z rozporządzeniem testy będą wykonywane na miejscu. Rozporządzenie zostało wprowadzone w celu zmniejszenia kolejek do istniejących już punktów wymazowych, w związku z tym apteka staje się kolejnym punktem tego typu.

Procedura przeprowadzania testu w aptece jest bardzo prosta. Farmaceuta pobierze wymaz z nosogardzieli i wykona szybki test antygenowy (nie PCR). Wykonuje się go u osób mających objawy infekcji sugerujące zakażenie koronawirusem w ciągu 7 dni od ich wystąpienia lub u osób bez objawów, które chcą sprawdzić, czy nie zarażają. Test wykrywa cząstki białkowe, czyli antygeny wirusa SARS-CoV-2, w materiale z wymazu.

Farmaceuta wynik testu umieści w Systemie Ewidencji Wjazdów do Polski (EWP) i będzie on dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Jeśli będzie on pozytywny, pacjent zostanie skierowany na izolację domową. Po 10 dniach od pozytywnego wyniku testu otrzyma Krajowy Certyfikat COVID ważny tylko w Polsce, nie uprawniający do przekraczania granicy.

Natomiast po uzyskaniu ujemnego wyniku, pacjent otrzymuje Unijny Certyfikat COVID po teście antygenowym ważny przez 48 godzin. W przypadku ujemnego wyniku, ale utrzymujących się objawów zakażenia, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może wydać skierowanie na test PCR. Skierowanie takie można także uzyskać wypełniając formularz dostępny na stronie pacjent.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto