Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żółtoczerwona woda w rzece pod Włocławkiem. Mieszkańcy zaniepokojeni - to groźne chemikalia?

Marek Weckwerth
W tym miejscu mieszają się wody Rakutówki (żółte) i Lubienki. Wyraźnie widać kontrast barw obu płynących przez Kujawy cieków
W tym miejscu mieszają się wody Rakutówki (żółte) i Lubienki. Wyraźnie widać kontrast barw obu płynących przez Kujawy cieków nadesłał Artur Dzwonnik
Mowa o niewielkiej Rakutówce w pobliżu Włocławka, której barwa bardzo zaniepokoiła naszego Czytelnika.

Jego obawy, że do rzeczki spłynęły jakieś chemikalia, nie potwierdziły się. Za to okazało się, że w wodzie znajduje się ekstremalnie wysokie stężenie żelaza. I jest to zjawisko naturalne.

Szok nad wodą

- Gdy zobaczyłem żółtoczerwoną rzekę, którą znam od dziecka i jestem z nią związany emocjonalnie, byłem przerażony. Pomyślałem, że to chemikalia - relacjonuje Artur Dzwonnik z Włocławka.

Nad Rakutówkę, dopływ Lubienki, wybrał się na spacer z dziećmi. A że od 25 lat jest zapalonym wędkarzem, miłośnikiem przyrody, jego wzburzenie sięgnęło zenitu. Powiadomił inspekcję ochrony środowiska i naszą redakcję, prosił o interwencję.

Byłem w szoku. Nawet kamienie na rzece były czerwone. Wydawało mi się, że to związki chemiczne, chyba cała tablica Mendelejewa. Aż strach do niej podchodzić

To natura

Jacek Goszczyński, naczelnik Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Bydgoszczy DMŚ GIOŚ, wyjaśnia nam, że zabarwienie rzeki wynika z naturalnych czynników.

Wyniki badań prowadzonych już w poprzednich latach, właśnie po podobnych zgłoszeniach, wykazały, że stężenie żelaza w Rakutówce na wysokości Warząchewki wahało się od 11 do 13 mg na litr (Fe/l), osiągając maksymalnie ponad 30 mg. A to wartości ekstremalnie wysokie.

Na kolejnych stanowiskach koncentracja spadała do poziomu 0,1 mg Fe/l, czyli do wartości normalnej w wodach powierzchniowych. Spadek wartości żelaza spowodował tlen atmosferyczny. Mówiąc fachowo - żelazo trójwartościowe zredukowane zostało do dwuwartościowego i powstał wodorotlenek, który jest odkładany w postaci rudy darniowej.

W przepisach brak jest normy dla żelaza w wodach powierzchniowych. Dla wody pitnej norma wynosi 0,2 mg Fe/l.

Tak jest zimą

Silnie zażelaźnione wody pod-ziemne są obserwowane w tym miejscu zimą lub wczesną wiosną. Przeprowadzone w terenie inspekcje nie wykazały, że źródłem żelaza mogą być zrzuty zanieczyszczeń, np. z płukania odżelaźniaczy na stacji ujęć wody.
- Na zdjęciach przesłanych przez Czytelnika z Włocławka widoczne są także niewielkie „tłuste” oczka sugerujące zanieczyszczenie. Jednak jest to opalizująca błonka, która wytwarza się przy redukcji związków żelaza. Jest ona praktycznie zawsze obserwowana przy wypływach wód podziemnych bogatych w ten pierwiastek - dodaje Jacek Goszczyński.

Zdjęcia wykonane zostały na mostku Dębickim i przy ujściu Rakutówki do Lubienki.

Rakutówka rodzi się na łąkach w pobliżu Jeziora Rakutowskiego, zasila swymi wodami ten niezwykły akwen (o zmiennym poziomie wód, ostoję ptactwa) i po 38 km kończy bieg w Lubience. Z kolei Lubienka jest dopływem Zgłowiączki, która wpada do Wisły.

Policja Kartuzy. 82-letnia kobieta straciła 60 tysięcy złoty...

Dwa razy więcej fotoradarów na polskich drogach. Zobacz wideo!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Żółtoczerwona woda w rzece pod Włocławkiem. Mieszkańcy zaniepokojeni - to groźne chemikalia? - Gazeta Pomorska

Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto