Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

70-lecie Koła Terenowego Polskiego Związku Głuchych we Włocławku. Zdjęcia, wideo

Renata Brzostowska
Renata Brzostowska
Wideo
od 16 lat
Koło Terenowe Polskiego Związku Głuchych we Włocławku obchodzi w 2023 roku swoje 70-lecie, jednocześnie we wrześniu obchodzony był Międzynarodowy Dzień Głuchych. Zobaczcie zdjęcia z obchodów tych dwóch uroczystości.

Polski Związek Głuchych-Oddział Kujawsko-Pomorski jest organizacją pozarządową zrzeszającą osoby głuche i niedosłyszące, w tym osoby całkowicie posługujące się polskim językiem migowym.

W tym roku Koło Terenowe Polskiego Związku Głuchych we Włocławku obchodzi swoje 70-lecie. W ostatnią niedzielę września obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Głuchych. Z tej też okazji w sobotę, 30 września 2023 roku, we Włocławku odbyły się uroczystości, podczas których spotkały się osoby głuche z Włocławka i okolic. Podczas wydarzenia nie zabrakło osób związanych z kołem, a także zaproszonych specjalnie na tę okoliczność gości.

- Spotykamy się tutaj z powodu dwóch okazji: 70-lecia Koła Terenowego Polskiego Związku Głuchych we Włocławku oraz Międzynarodowego Dnia Głuchych, który to dzień świętujemy, by pokazać, że w naszym społeczeństwie jest bardzo dużo osób głuchych. Osoby te potrzebują pomocy w komunikacji, którą przede wszystkim i zawsze świadczą tłumacze polskiego języka migowego. Pani Małgorzata w Kole Terenowym Polskiego Związku Głuchych we Włocławku jest tłumaczem i pomaga w przełamywaniu wszelkich barier w komunikacji oraz wspiera osoby głuche podczas tłumaczenia. Koło terenowe we Włocławku realizuje również wiele innych projektów. Dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych odbywają się zajęcia plastyczne, zajęcia z majsterkowania oraz kulinarne. Są również spotkania integracyjne i wyjazdy - mówiła Joanna Pielińska, kierownik Ośrodka Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego Niesłyszących Polskiego Związku Głuchych Oddziału Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy, a na język migowy tłumaczyła Małgorzata Strąk, tłumacz języka migowego w Kole Terenowym we Włocławku.

Trwa głosowanie...

Czy często bierzesz udział w akcjach charytatywnych?

Jak radzą sobie osoby niesłyszące we Włocławku oraz czego im brakuje, dowiedzieliśmy się od Renaty Wierzby, prezes Polskiego Związku Głuchych we Włocławku.

- Podobnie jak słyszący, głusi potrafią opiekować się dziećmi oraz wnukami. Chodzą do klubów, rozmawiają, spotykają się, integrują. Zycie głuchego jest trudniejsze, ze względu na bariery. Chciałabym, aby każdy niesłyszący mógł wykonywać swój zawód, niestety z tym jest problem. W innych miastach Polski głusi mają darmowe przejazdy komunikacją miejską, czego niestety nie ma we Włocławku - mówiła Renata Wierzba, prezes PZG we Włocławku.

Podczas spotkania obecni byli przedstawicie Urzędu Miasta Włocławek, którzy zapewnili, że władze miasta chętnie wysłuchają i pomogą w problemach, jakie mają osoby z niepełnosprawnością.

Sponsorami obchodów 70-lecia istnienia Koła Terenowego PZG we Włocławku były firmy Anwil SA, Geberit oraz Samotna Matka z Fundatorem Panem Krzysztofem Grządzielem, a także marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

70-lecie Koła Terenowego Polskiego Związku Głuchych we Włocł...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto