MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czternasta Emerytura 2024 - tabela wyliczeń wypłat netto. Zdjęcia

S
Zobaczcie tabelę netto wypłat Czternastej Emerytury według obecnego prawa - wyliczenia na kolejnych slajdach.
Zobaczcie tabelę netto wypłat Czternastej Emerytury według obecnego prawa - wyliczenia na kolejnych slajdach. STYK
W tym roku Czternasta Emerytura ponownie zostanie wypłacona, ale wiele wskazuje, że wypłaty będą niższe niż w ubiegłym roku. Sprawdźmy, jakie kwoty mogą otrzymać oraz dlaczego tegoroczne czternastki będą niższe niż rok temu.

Wprowadzenie czternastej emerytury wzbudziło wiele nadziei wśród emerytów i rencistów.

W ubiegłym roku uchwalono przepisy, które zapewniają emerytom i rencistom prawo do czternastej emerytury. Zgodnie z ustawą, jej wysokość równa jest minimalnej emeryturze. Po waloryzacji świadczeń od 1 marca, minimalna emerytura wynosi 1 780 zł i 96 gr brutto i to właśnie taka kwota trafi do osób, których emerytura lub renta nie przekracza 2 900 zł brutto. Czternasta Emerytura nie jest jednak zwolniona z podatku, co zmienia nieco kwoty przelane na konta.

Jeszcze rząd PiS, wprowadzając czternastą emeryturę, pozostawił furtkę, która umożliwia dodatkowe podwyższenie ustawowej kwoty Czternastej Emerytury. Miało to uczynić świadczenie bardziej "elastycznym" i też większą kwotę wypłacono w ubiegłym roku w czasie wyższej inflacji.

Takie mają być Czternaste Emerytury - wyliczenia netto

Teraz, pytanie brzmi, czy obecny rząd również podejmie decyzję o podwyższeniu czternastej emerytury? Według dostępnych informacji, resort rodziny nie planuje zmian w wysokości dodatkowego świadczenia. W związku z tym, tegoroczne czternastki mogą być o około tysiąc złotych niższe niż rok temu. Dokładne wyliczenia według obowiązującego prawa przedstawił dziennik "Fakt" - prezentujemy w poniższej galerii.

Zgodnie z przepisami "czternastka" musi być wypłacona do końca roku. Nieoficjalnie mówi, ze na kontach emerytów mogłyby pojawić się po wakacjach.

Dlaczego kwoty Czternastych Emerytur różnią się w zależności od stałej emerytury? Jak zawsze w przypadku tego świadczenia obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę". Emeryci z podstawowym świadczeniem do 2900 zł brutto otrzymują pełną kwotę "czternastki" brutto. Im wyższa podstawowa emerytura, tym świadczenie jest niższe.

Ponadto ze świadczenia zostanie pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. oraz zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Czternastka będzie natomiast wolna od wszelkich innych potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie się także wliczać do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500 plus dla niesamodzielnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto