MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Renta Wdowia - zobacz wyliczenia. Kwoty, zasady programu

GM/PAP
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS), Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, potwierdziła, że wprowadzenie renty wdowiej jest w planach resortu. Świadczenie ma być wprowadzane stopniowo, z roku na rok. Jakie będą zasady renty wdowiej? W środę odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Renta wdowia w planach resortu: Nowe zmiany w polityce senioralnej

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa MRiPS, potwierdziła, że wprowadzenie renty wdowiej jest w planach resortu.

W żadnym wypadku nie odpuszczamy, odpowiednie departamenty, instytucje zostały już poinformowane, że musza już pracować nad takimi zmianami, jesteśmy gotowi i bierzemy się do pracy" - zapewniła. Dziemianowicz-Bąk przypomniała również o obywatelskim projekcie dotyczącym renty wdowiej, który obecnie czeka na pierwsze czytanie w Sejmie.

Model kroczący wprowadzenia renty wdowiej

Szefowa MRiPS podkreśliła, że renta wdowia mogłaby być wprowadzana stopniowo, w tzw. "modelu kroczącym". "Nie od razu w takim wymiarze w jakim chcielibyśmy docelowo, ale tak, żeby z roku na rok takie świadczenie się zwiększało" - wyjaśniła. W praktyce oznaczałoby to, że kwota świadczenia wdowiego zwiększałaby się stopniowo, z roku na rok.

Renta wdowia w polityce senioralnej Lewicy

Renta wdowia jest jednym z elementów polityki senioralnej Lewicy. Ugrupowanie to, wraz z Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych, zaproponowało, aby pozostała przy życiu osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia.

Renta wdowia - obecna sytuacja i plany na przyszłość

Obecnie, renta rodzinna w przypadku śmierci jednego ze współmałżonków wynosi 85 proc. wyższego świadczenia. Zgodnie z projektem obywatelskim Lewicy, po śmierci współmałżonka, dana osoba będzie mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 proc. swojego świadczenia.

Ustawa dotycząca renty wdowiej w Sejmie

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk nr 32). Uzasadniał przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Arkadiusz Iwaniak. To obywatelski projekt ustawy, który został wniesiony w IX kadencji Sejmu (druk nr 3292). Na podstawie art. 4. ust. 3 ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli - projekt ustawy, w stosunku do którego postępowanie ustawodawcze nie zostało zakończone w trakcie kadencji Sejmu, w której został wniesiony, jest rozpatrywany przez Sejm następnej kadencji.

Średni roczny koszt rent wdowich to około 13 miliardów złotych. Tegoroczna ustawa budżetowa nie przewiduje środków na rentę wdowią. Jednak jest szansa, że wyższe emerytury dla wdowców będą jedynie o określony procent.
Nieoficjalnie mówi się o pobieraniu 1/5 świadczenia po żonie/mężu plus całą swoją emeryturę.

W naszej galerii podajemy kwoty na jakie mogą liczyć wdowy i wdowcy, gdyby renta wdowia wynosiła właśnie te 20%.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto